17.04.2020 ІІ молодша “В” (Горішок) (Вихователі Рябко Т.М., Красножон Т.В.)

Тема дня Квітневі народні свята та звичаї (підсумковий)

Заняття 1 Ознайомлення з соціумом

Тема «Великдень – велике свято»

Мета: продовжувати ознайомлювати дітей зі святом Великодня, дати уявлення про нього; розширити знання дітей про походження великодніх обрядів і традицій; виховувати інтерес до народної творчості, української культури, патріотичні почуття на основі бесіди про українські народні традиції святкування Великодня; розвивати пам’ять, мислення, уяву, увагу, мовлення, дрібну моторику рук, відчуття кольору; виховувати інтерес до народних традицій.

Матеріал: лялька  Наталка; кошик із крашанками й писанками, дерев’яні писанки, пасхальні кошики чотирьох кольорів: червоного, жовтого, синього, зеленого.

Хід заняття:

1.Читання віршика про великоднє свято.

Віршовані рядки у листі

Як весні раділа

Кожна людська хата,-

До людей наблизились

Великодні свята.

Готувались люди –

І дорослі, й діти.

Як же то найкраще

Їх собі зустріти.

Діти, на яке свято ми зараз чекаємо? (на Великдень)

Чи подобається вам це свято? ( Відповідь дітей.)

2.Розглядання кошика з писанками та крашанками. Лялька Наталка також дуже любить радісне весняне свято Великдень. Завжди допомагає готуватись до нього: прибрати домівку, пекти паки, розписувати яєчка.

Сьогодні Наталка завітала до нас із кошиком. Давайте подивимось що в ньому. (Діти розглядають писанки , крашанки).

3.Розповідь історії про пригоди яєчка.

Жила в Даринки курочка рябенька. Якось весняним днем подарувала вона Даринці яєчко, біленьке та гладеньке. Поклала дівчинка яєчко до кошика і говорить: “Гарна буде в мене писанка”. Почуло ці слова яєчко, злякалося викотилося з кошика й покотилося до садочка. Котиться яєчко по травичці, а назустріч йому – інше яєчко, тільки воно не біле, а різнобарвне. Здивувалося Даринчине яєчко: “Яйце ти чи ні?” – запитує. ” Звичайно яйце, та ще й писанка, ось як красиво розписала мене Наталочка”. ” А навіщо?” – поцікавилося Даринчине яєчко. ”  Так на свято Великодня! – відповіла писанка. – А ти чому у святкове вбрання не вдягаєшся?”

“Ой, і справді, – подумало Даринчине яєчко, – я теж хочу стати таким же гарним”.       Повернулося воно до дому, у свій кошик.

Вранці подивилася Даринка в кошик – лежить яєчко. Зраділа вона, взяла фарби, пензлики і почала розписувати яєчко: намалювала сонечко, травичку, квіточку. Яєчко теж зраділо – сподобалося йому святкове вбрання. “Тепер і я – писанка!” – промовило воно.

-Діти, а вам сподобалась казочка про пригоди яєчка?

– Хто з вас допомагає мамі готуватися до Великодня?

– А ви з батьками ходили до церкви освячувати Пасочку та крашанки?(Відповідь дітей.)

На Великдень діти гралися з писанками та крашанками. Наприклад, дві дитини вдаряють крашанки одна об одну і перемагає той, чиє яйце не розбилося.

1. Гра «Збери писанки».

Виставляємо чотири кошики різного кольору: червоного, жовтого, синього, зеленого. Окремо стоїть тарілочка з різнобарвними яєчками такого ж кольору. Діти мають розкласти яєчка в кошики відповідного кольору.

1. Підсумок

-До якого свята готувалась Наталя?

-Що вона розмалювала?

Заняття 2 Аплікація

Тема «Великодня пасочка»

Мета: Ознайомити з традицією святкування свята Великодня, продовжувати розвивати вміння дітей користуватися пензлем, а також правильно підбирати частини аплікації, приклеювати на потрібне місце, користуючись зразком.

Матеріал: набір деталей аплікації на кожну дитину, ілюстрації свята і його атрибутів, клей, пензлик, серветка.

Всі ми з нетерпінням чекаємо світле свято Великдень. Великдень у всьому світі є не тільки церковним, але й одним з найулюбленіших сімейних свят.

Підготовку до Великодня починають з прибирання будинку, приготування пасок, фарбування яєць.

(Вихователь показує ілюстрації свята Пасхи, паски, яєць)

Запрошуємо дітей заглянути у Великодній кошик. Кошик накритий рушничком, вихователь знімає рушничок, потім викладає паску, запитує:

– Що це ? ( Великодній хліб, паска ).

Діти, послухайте вірш « Паска »

В Страсну п’ятницю рано встала,

Замісила тісто на опару,

Добавила молочка, яєць,

Родзинок та масла,

Цукру білого, дрібку солі,

Накрила рушничком,

Та поставила на осонні:

«Підходь тістечко, запашне, тугеньке,

Щоб вийшла пасочка,

Смачненька, легенька».

Тістечко по формам розкладу,

В піч гарячу посаджу.

«Випікайся, пасочко, час твій поспів,

щоб потрапити до нас на Великодній стіл».

-А коли печуть паски?

-В яке свято?

-Діти, а ви знаєте яке головне свято православної церкви?

«Великдень – найголовніше християнське свято. У цей день віруючі відзначають воскресіння Ісуса.

– А в яку пору року святкують Великдень?

-А ви хочете дізнатися, як відзначають це свято?

У цей день ходили люди в гості один до одного і обмінювалися яйцями і випічкою. Яйця фарбують в різні кольори і дарують зі словами: «Христос воскрес!» У відповідь слід сказати: «Воістину воскрес».

Діти, а ви хочете самі спробувати створити паски і подарувати їх нашим мамам і татам на Великдень?

Тоді давайте пройдемо за столи і подивимося як же створюється великодня пасочка.

Діти сідають за столи, у кожної дитини лежать заготовки паски і яєць, діти, по показу дорослого наклеюють деталі аплікації.

Підсумок

-Що запам’ятали про свято Великдень?

-Сподобалось вам самим робити паски?

Вихователь: Рябко Т.М.