04.05.2020 Старша “А” (Живчик) (Вихователі Мойсієнко В.О., Ступак О.В.)

Ознайомлення з грамотою

Тема: «Буква «ї». Складання речень за схемою.

Мета: Закріпити з чого складається мова, речення, слово, склад. Закріпити вивчені букви. Тренувати в умінні складати з букв склади, ділити слова на склади, виділяти голосні і приголосні звуки, читати склади, знаходити перший і останній звуки в словах, по першим і останнім звукам читати слова. За допомогою словесних ігор розвивати фонематичний слух, мислення, винахідливість, швидкість реакції. Закріплювати вміння робити звуковий аналіз слів, складати з букв слова і складати речення по схемі. Тренувати в умінні узгоджувати прикметники з іменниками.

Обладнання: М’яч, олівці, аркуші, картки з буквами, картинки, картки зі словами, кольорові картки зі складами

І. Організаційний момент. Сьогодні ми підемо в  Чарівну Країну Грамоти, з нашим другом «Звуковичком». Але спочатку пригадаємо:

– З чого складається наша мова (з речення)

– З чого складаються речення (з слів)

– З чого складаються слова (з складів)

– З чого складаються склади (з букв)

ІІ. Основна частина.

1. Вправа «Слово – речення».Що я взяла зараз в руки? (М’яч). М’яч – це слово або речення? (Слово). А складіть з слова м’яч речення. (Мама купила мені м’яч). А давайте порахуємо, скільки слів в цьому реченні? (4)
  2. Вправа «Запиши речення графічно». А давайте напишемо наші речення графічно.  |_ _ _ _.

А тепер навпаки. Склади будь-яке речення по схемі |_ _.    |_ _ _.

Складіть речення за запропонованими схемами та запишіть їх графічно.

3.Вправа «Голосні – приголосні».  Перед нами набір літер:

( використовуємо літери , які діти вже вивчили)

А, О, І, Е, У М, П, Р, С, Т.

Скажіть, які букви бувають: (голосні і приголосні)

А тепер  по черзі називаєте букву і викладайте. Але тільки голосні викладайте в один ряд, а приголосні в інший ряд.

Фізкультхвилинка

Раз – піднятися, потягнутися.

Два – зігнутися, розігнутися.

Три – в долоні три хлопка.

Головою три кивка.

На чотири – ноги ширше.

П’ять руками помахати.

Шість – на стільчик знову сісти.

1. Вправа «Складемо склади».Ми складемо з букв склади.

а) Візьміть букву П і буква А. Давайте прочитаємо (ПА). А тепер продовж склад: ПАПА, ПАЛИЦЯ, ПАРТА, ПАСТА. Прочитаємо навпаки (АП)

б) Візьміть букву М і буква І. Прочитаємо (МІ). Продовжимо склад: МИР, МИШКА, МИСКА.

1. Знайомство зі звуком «Ї».

Перед дітьми картинки ЇЖАК, ЇЖА, ПОЇЗД

а) Завдання – назви слово і виділи перший звук в слові (по картинках).

б) Який звук спільний у словах?

в) Ви повинні почути, де знаходиться  хитрий звук «Ї». Хитрий він тому, що позначає два ЙІ (На початку слова або в середині). Викладаємо схему слова ЇЖАК. Пам’ятаємо , що Й завжди м’який             =.-.-

Читання в «Букварику» складів зі звуком «Ї».

1. 6. Вправа «Поділи на склади». Визнач скільки в слові складів. Згадуємо МА-МА (2 склади), ПІ-ЛА, КО-РО-ВА, МИ-ЛО, СІК, МО-ЛО-КО, МО-РЕ.
  2. Зробимо звуковий аналіз слів. Я називаю слово, а ви викладаєте графічно. Повторимо:

покажіть голосний звук ∙

покажіть твердий приголосний звук –

покажіть м’який приголосний звук =

Викладаємо зліва на право, правою рукою: ЇЖАМИША, ПОЇЗД .

ІІІ. Підсумок. З яким звуком і якою літерою познайомились? Як оцінюєте свої знання?

Заняття 2            Ліплення

Тема: «Квіти клумби»

Завдання:  вчити дітей створювати композиції квітів з пластиліну у техніці рельєфного ліплення.  Розвивати уміння в отриманні великої кількості однакових квіточок – згортання трубочки і розрізання на частини; уяву, фантазію.  Закріпити знання дітей про квіти, їх назви.

Виховувати доброту, турботу про друзів, акуратність, художній смак, працьовитість.

Хід заняття.

І. Організаційна частина.

Бесіда про весну (прикмети весни в неживої природі- сонце, опади, хмари, ґрунт…; в живій природі – траваквіти, листочки на деревах ….)

ІІ. Основна частина.

1. Діалог про квіти(Які знаємо? Частини квітки  корінь, стебло, листя, квітка).
  2. Дидактична гра «Де живе квітка». Мета : закріпити види квітів – садові,польові, лісові. Виявити різницю та схожість між ними.

Хід гри: Дорослий показує квітку , а дитина визначає де вона росте.

1. Інтерв’ю. Розкажи про свою улюблену квітку на клумбі.

– Як називається квітка?

–  Як мені впізнати її? Опиши квітку.

– Чому подобається саме ця квітка?

Мотивація до роботи. Щоб могли впізнати вашу квітки, намалюй її пластиліном.

Ліплення:

– Прямокутник із картону покриваємо тонким шаром пластиліну. До пластиліну ми будемо кріпити деталі вашої улюбленої квітки.

– Визначте кольори , які потрібні для ліплення квітки.

– Ліпимо стеблинки – це довгі тонка «ковбаски», приклеюємо їх на малюнок. – – До стеблинки кріпимо листочки. Для цього « ковбаску» , або кульку потрібно розплескати і надати видовженої форми.

– для ліплення квітки скочуємо пластилін в кульки., розплескуємо їх, користуємося стекою для розрізання листочків, зображення прожилок.

Прикріплюємо їх до стеблинки.

ІІІ. Підведення підсумків заняття. Чи подобається робота? Чи можна впізнати твою улюблену квітку?

Мойсієнко В.О.