Сторінка інструктора з фізичного виховання

 КОМПЛЕКС РАНКОВОЇ ГІМНАСТИКИ ДЛЯ ДІТЕЙ 05.09.22- 09.09.22

Перший день тижня «ПОНЕДІЛОК»

  1. Вправа

В.п. ноги, нарізно, руки опущені вниз;

1-2 руки в гору;

3-4 руки вниз.

Методичні рекомендації:

  1. Дихання виконувати повільно через ніс, видих через рот;
  2. спину тримати рівно;
  3. виконуємо 6 р.

“ВІВТОРОК”

  1. Вправа

В.п. ноги нарізно, руки вгору, в замок.
1-2 стійка, ноги нарізно, вдих

3-4 нахил тулуб вперед, зробити видих;

Методичні рекомендації:

  1. Дихання виконувати повільно через ніс, видих через рот;
  2. формувати стереотип правильної постави, коліна не згинати;
  3. виконуємо 6-8р.

Ось і настав третій день СЕРЕДА, середина тижня.

  1. Вправа

В. п. – лежачи на животі, руки вперед.

1-2 підняти разом руки та ноги вгору, триматись 5-8 с.;

3-4 повільно опустити руки та ноги вниз.

Методичні рекомендації:

  1. Дихання виконувати повільно через ніс, видих через рот;
  2. Піднімати і опускати голову разом з руками і ногами;
  3. Виконуємо 6-8р.

Тепер наступив ЧЕТВЕР

4. Вправа
В.п. лежачи на спині, руки вздовж тулуба, ноги разом.
1-2 повільно піднімаємо ноги разом вгору;
3-4 повернутись у в.п..

Методичні рекомендації:

  1. Дихання виконувати повільно через ніс, видих через рот;
  2. Піднімати ноги рівно, не згинаючи коліна;
  3. Виконуємо 6-8р.

Тепер ми у П’ЯТНИЦЮ покатаємося на велосипеді

  1. Вправа

В.п. лежачи на спині, руки вздовж тулуба.
1-3 рухи ногами, імітуючи їзду на велосипедах;
4 – повернутись у вихідне положення.
Виконуємо (35с)

Наступний день тижня СУБОТА  це вихідний

  1. Вправа

В.п. ноги і руки в сторони.

1-2 робимо схресний  крок в сторону;

3-4 вернутись у в.п.

Методичні рекомендації:

  1. Виконувати 3 кроки вправо, 3 кроки вліво;
  2. Нижні кінцівки злегка зігнуті;
  3. Виконуємо 6-8р.

Останній день тижня Неділя

7.Вправа

В.п. ноги нарізно, руки на пояс;

  1. В.п. ноги нарізно, ліва рука на пояс, права рука вгору, нахил тулуба в сторону, робимо видих;
  2. повернутись у в.п.;
  3. в.п. ноги нарізно, права рука на пояс, ліва в гору, нахил тулуба в інший бік, робимо видих;
  4. повернутись у в.п..

Виконуємо 6-8р.

Понеділок 12.09.22

Порушення постави у дітей

Положення тіла, звичне для людини під час ходьби, стояння або сидіння, називають поставою. У дитини навички збереження правильної постави формуються у міру дорослішання, у ході фізичного розвитку та інтенсивного зростання. Постава вважається правильною, коли вигини хребта виражені рівномірно, плечі і лопатки знаходяться на одному рівні.

Порушення постави у дітей є проблемою не лише естетичного характеру. При сутулою спині і запала грудей у дитини часто спостерігаються неполадки в системі кровообігу, страждають органи дихання, травлення. В результаті виникає гіпоксії знижується опірність організму до несприятливих впливів навколишнього середовища.

Причини порушення постави у дітей

У більшості випадків (крім вродженого сколіозу) дитина з’являється на світ з прямим хребтом. У міру зростання малюка формуються вигини, які виконують роль амортизаторів. Вони гасять вібрації, що виникають при русі. Найпершим з’являється шийний лордоз (вигин вперед), потім грудний кіфоз і поперековий лордоз. Цей процес закінчується приблизно до 6-7-річного віку.

Зазвичай порушення постави у дітей виникає в періоди активного росту, особливо в 11-13 років. У цей час м’язи й кістки швидко подовжуються, і організм не встигає пристосуватися до нових розмірів тіла. Фахівці виділяють порушення постави двох видів: в сагітальній та фронтальній площині.

При неправильному співвідношенні вигинів хребта говорять про дефекти постави в сагітальній площині, в числі яких:

  • Згладжені хребетні вигини або плоска спина;
  • Кругла спина;
  • Плоско-увігнута спина;
  • Кругло-увігнута спина;
  • Сутулуватість.

Порушення постави у дітей у фронтальній площині характеризуються несиметричним розташуванням однієї половини тулуба відносно іншої. При I ступеня відзначаються практично непомітні дефекти постави, від яких сама дитина може позбутися за допомогою цілеспрямованого контролю за положенням тіла. Більш виражені деформації спостерігаються при II ступеня, їх також можна скорегувати за допомогою нескладних вправ. При порушеннях постави III ступеня деформацію хребта у дитини неможливо усунути тільки однієї гімнастикою.

Причини порушення постави у дітей:

  • Неправильне харчування і хвороби;
  • Слаборозвинена мускулатура спини і живота;
  • Конституційні особливості скелета;
  • Вроджені патології опорно-рухового апарату;
  • Поганий зір або слух, що змушують дитину приймати незручну позу;
  • Невідповідність висоти робочого столу росту дитини;
  • Занадто м’який матрац;
  • Неправильно підібраний портфель або сумка.

Батьки самостійно можуть діагностувати порушення постави у дитини. Для цього достатньо поспостерігати, як він стоїть, сидить у невимушеній позі або ходить. При правильній поставі лопатки симетричні, плечі розгорнені і знаходяться на одному рівні, хода вільна, ноги рівні.

Профілактика і лікування порушень постави у дітей

Найчастіше різні дефекти постави спостерігаються у малорухомих і ослаблених дітей. Основним напрямком в корекції порушень є зміцнення грудних м’язів, спини і черевного преса, створення працездатною м’язової системи. Велику роль при цьому відіграє лікувальна фізкультура, масаж (загальний, ортопедичний, з елементами ЛФК). Корисні заняття плаванням, танцями, активними видами спорту.

В комплекс лікувально-корекційних процедур також доцільно включати заняття на велотренажері, гімнастичному комплексі. У деяких випадках при лікуванні порушень постави у дітей застосовується електростимуляція м’язів спини, електрофорез, УФО, таласотерапія, індуктотермія. Нерідко дитині призначається носіння корсета для підтримки правильного положення тіла.

При правильно організованому лікуванні зазвичай вдається домогтися повного виправлення постави. При серйозних деформаціях хребта для корекції може знадобитися хірургічне втручання.

Профілактика порушень постави у дітей полягає в правильній організації розпорядку дня, забезпеченні повноцінного харчування. Дитина повинна носити зручне взуття, мати достатньо простору для виконання домашніх завдань. Повноцінна рухова активність необхідна для вироблення у дітей звички зберігати правильну поставу. Тому так важливо для профілактики порушень постави у дітей якомога частіше бувати на свіжому повітрі, займатися рухливими іграми, гімнастикою і спортом. Малюки, які мають проблеми з поставою, повинні перебувати на обліку у дитячого ортопеда.

Вправи при порушеннях постави у дітей для всіх вікових груп

Фізичні вправи при деформації хребта у дітей відіграють важливу роль в її корекції. Лікувальна фізкультура сприяє загальному зміцненню організму, покращує обмін речовин, роботу серцево-судинної системи та органів травлення.

Комплекс вправ при порушеннях постави у дітей:

  • У положенні стоячи взяти в руки м’яч, ноги на ширині плечей. Підняти руки вгору, сильно витягнутися, піднявши голову. Потім покласти м’яч на груди, опустити руки. Повторити близько 10 разів;
  • Початкове положення те ж. Завести руки за спину, зігнувши в ліктях: одну руку зверху, іншу знизу м’яча. Перекласти за спиною м’яч з однієї руки в іншу. Повторити кілька разів;
  • Лежачи на спині, підняти прямі ноги, а потім розвести їх в сторони. Схрестити ноги, не відриваючи при цьому від підлоги тулуб і руки. Вправу повторити 8-10 разів;
  • Лягти на живіт, покласти руки на потилицю, лікті розвести в сторони. Підняти торс вгору і затриматися в цьому положенні не менше п’яти секунд. Повторити кілька разів;
  • Вправа «місток». Виконувати лежачи на спині, руки при цьому зігнуті в ліктях. Сильно прогнутися в хребті, спираючись на лікті і таз. Повторити 3-4 рази не поспішаючи.

Під час виконання вправ необхідно стежити за тим, щоб діти не затримували дихання. Не можна навантажувати дитину силовими вправами, краще обмежитися нахилами з гімнастичною палицею.

Вівторок 13.09.22

Розминка

Середа 14.09.22

ВПРАВИ НА ДИХАННЯ ДЛЯ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ

Дихальна гімнастика являє собою спеціально розроблені вправи для розвитку дихальної системи і спрямована на зміцнення здоров’я і поліпшення загального фізичного стану дитини.

В основі цього комплексу лежить правильне і систематичне виконання дитиною спеціальної гімнастики по поверхневому, сповільненого, повного диханню і штучного ускладнення і затримки.

Дихальні вправи виконуються дітьми дошкільного віку в спокійному стані або за допомогою елементів руху або гри. Найбільшою популярністю користуються вправи дихальної системи розробленої А. Н. Стрельникової і К. П. Бутейко. Їх виконання спрямоване на досягнення наступних цілей:

  • Насичення киснем всіх клітин організму.
  • Навчитися керувати собою і своїм психологічним станом, за рахунок оволодіння комплексом гімнастичних вправ з управління та контролювання дихання.
  • Поправити здоров’я і загальне самопочуття, за рахунок збільшення роботи органів травлення, серцевої системи і серця.
  • Профілактичні заходи по захворюваннях дихальної системи.

Вправи на розвиток дихання підходять дітям від 2 років, часто хворіють на вірусні або простудними захворюваннями, хворобами легень, бронхіальною астмою або мають проблеми з дихальною системою. Правильний вибір вправ допоможе полегшити симптоми протікає хвороби, зменшити період хвороби і розвиток ускладнень в майбутньому. Краще якщо його підбере лікар.

Перед тим як починати виконання вправ важливо ознайомиться з правилами проведення занять для дітей дошкільного віку:

  • Заняття проводяться в «дихаючої» одязі при температурі в кімнаті або на вулиці від 17 до 20.
  • Перед проведенням заняття провітрювати приміщення, в якому воно буде проводитися.
  • Для отримання найбільшого ефекту вправи виконуються 2 рази в день по 15- 30 хвилин.
  • Для того щоб їх було цікавіше виконувати заняття для дітей проводять у формі гри, так воно пройде ефективніше і не набридне.
  • Вправи повинні мати прості і дитячі назви.
  • Для заняття можна використовувати дитячі іграшки.
  • Для проведення занять підходить відкрите приміщення або вулиця.
  • Вправи починаються з простих, поступово ускладнюючи і збільшуючись по числу повторень.

КОМПЛЕКС ДИХАЛЬНИХ ВПРАВ ДЛЯ ДІТЕЙ ВІД 2 ДО 4 РОКІВ

«Шарик»

Лягаємо на спину, обидві руки розташовані на животі. Тепер включаємо уяву і представляємо, що замість живота у нас знаходиться куля. Наповнюємо його повітрям, через ніс, повільно вдихаючи. Потім затримавши подих, здуваємо повітря, видихаючи через рот.

«Рибка»

Дитина уявляє себе рибкою в море і, пірнаючи, затримує дихання, щоб протриматися якомога довше під водою. Дихання затримується на максимально можливий час, починають з маленьких проміжків поступово збільшуючи час.

ВПРАВИ ДЛЯ ТРЕНУВАННЯ ДИХАЛЬНОЇ СИСТЕМИ ДІТЕЙ ВІД 5 ДО 7 РОКІВ

«Квітка і кульбаба»

У положенні стоячи дитина робить через ніс вдих, уявляючи, що нюхає ароматний квітка, потім видихає ротом повітря на кульбаба.

«Веселий хом’як»

Для цієї вправи дитина уявляє себе в ролі хом’яка, наповнивши щоки повітрям. Потім легким бавовною по щічках випускає повітря і кілька разів принюхується носом, в пошуку нової їжі.

«Дракон»

Дитина дихає через кожну ніздрю по черзі, представляючи себе вогнедихаючим драконом, затискаючи при цьому кожну пальцем.

МЕТОД ДИХАННЯ А. Н. СТРЕЛЬНИКОВОЇ

Цей метод з’явився в 70-х роках для лікування людей, які страждають на астму. Він складається з 14 фізичних та дихальних вправ, заснованих на вдиху. Грудна клітка стискається за рахунок нахилів і поворотів. Рухи тіла і вдих повинні бути одночасними. Такі заняття підходять для дітей від 3 років.

  • Стоїмо прямо, руки опущені. Роблячи вдих, стискаємо руки в кулаки, потім 4 гучних і маленьких вдиху і видихаємо. Повторювати вправу багато разів з маленькими перервами.
  • Стоїмо прямо, руки в кулаках. Роблячи вдих, разжимаем руки, повторюємо вправу 8 разів з маленьким перервою.
  • Нахили з палицею з боку в бік, спираючись на неї. Вдих – нахил в одну сторону, видих випрямлюємося, ще раз вдих – нахил в іншу сторону, видих випрямлюємося.

Всі описані вправи, спрямовані на розвиток дихальної системи, здійснюються за допомогою діафрагми і міжреберних м’язів. Діафрагма допомагає отримати необхідний тиск у грудній клітці та черевній порожнині. При правильному виконанні вправ, які проходять у формі гри зачіпаються 4 типи дихання:

  • Нижня. У вправі бере участь діафрагма. Повітрям насичується нижня і середня частина легенів.
  • Середнє. У вправі беруть участь міжреберні м’язи, розширюючи грудну клітку.
  • Верхнє. Грудна клітка нерухома. Завдяки руху плечей і ключиці повітрям насичується верхня частина легенів.
  • Змішане. Повітря проходить в усі частини легенів.

РОЗВИТОК МОВНОГО ДИХАННЯ У ДІТЕЙ ВІД 2 РОКІВ

Мова являє собою повітряний потік зі звуків, утворених в мовному апараті за допомогою дихання або повітряного струменя. Розвиток мовного дихання сприяє утворенню звуків, створення чіткої і виразної мови, правильній вимові. Визначає рівень розвитку дихання мови дошкільного віку логопед. Він допоможе зрозуміти правильність розвитку дихання і розстановку пауз у дитини під час розмови або гри.

Погано розвинене подих дошкільнят пов’язано зі здоров’ям, неактивним способом життя і загостренням хронічних захворювань дихальної системи. Неправильне мовне дихання виражається в нераціональному використанні повітря під час розмови, неправильному застосуванні видиху і вдиху. Все це негативно позначається на постановки і розвиток мови у дітей змалечку і відбувається найчастіше через неуважність батьків до цієї проблеми або неналежне виховання.

У дошкільнят при поганому розвитку вдиху або видиху мова тиха. При вимові довгих речень виникають проблеми, відбувається порушення плавності усного мовлення. Це відбувається за рахунок нестачі повітря, який вони повинні заповнювати на середині речення.

Також при наявності проблеми з розвитком мовного дихання у дітей від 2 років при розмові відбувається не домовляння слів, і тому вони можуть перейти на шепіт. Промовляти довге речення доводиться під час вдиху. Від цього мова звучить невпевнено, швидко, без дотримання пауз, як би захлинаючись.

Розвинути мовне дихання у дитини допоможе спеціальна постановка видиху, виконана в формі гри. Тому головним завданням вправ є формування правильного видиху через рот.

Елементи виконання правильного мовного дихання дитини через видих:

  • Через маленький, але сильний вдих носом можна зрозуміти і оцінити, як розширюється діафрагма дитини;
  • Видих повинен бути плавним і рівним, рот складний буквою «О»;
  • Видих тільки через рот, ні в якому разі не через ніс;
  • Видих повинен бути повним з паузою в декілька хвилин.

Розвинути мовне дихання у дітей будь-якого віку через тренування видиху допоможе виконання спеціальних вправ у формі гри. Вони складаються з елементів зарядки дихальної системи і артикуляційних вправ. Виконання гімнастики може набриднути або набриднути дитині. Уникнути цього допоможе дотримання наступних правил.

Заняття проводяться щодня, починаючи з 3 хвилин для маленьких і поступово додаючи до 7 хвилин для дошкільнят. Проходити вони повинні через годину після їжі. На вулиці, якщо тепла погода або в провітрюваній кімнаті в формі гри.

ВПРАВИ – ІГРИ, СПРЯМОВАНІ НА РОЗВИТОК ВИДИХУ

«Веселі сніжинки»

Підвішуємо перед обличчям дитини (на відстані 10 см) на нитки паперові сніжинки або кольорові смужки, і пропонуємо йому на них подути. Робити він повинен це стоячи і лише на видиху. Потім ускладнюємо завдання, відсуваючи нитки подалі.

«Спортивні фломастери»

Влаштовуємо змагання фломастерів. У вправі можуть брати участь кілька дітей або батьки з дітьми. Кладемо два різнокольорових фломастера на стіл, визначивши фінішну лінію, і дуємо кожен на свій фломастер. Перший прийшов до фінішу виграв.

«Свято»

Організовуємо день народження улюбленої іграшки. Для цього накриваємо святковий стіл з дитячої або справжньою посуду, розсаджує гостей іграшок за нього і приносимо десерт зі свічок. Дитина повинна задути свічку на видиху, завдяки великій кількості повітря. Вийти може не з першого разу, повторити вправу бажано кілька разів.

«Літачок»

У грі можуть брати участь кілька дітей. Складаємо з паперу літачки і ставимо їх на стіл. За командою діти сильно дмуть на них, випускаючи максимальну кількість повітря. Виграє той чий літачок полетить далі.

ТРЕНУВАННЯ ДИХАННЯ, ЗА ДОПОМОГОЮ МОВНОГО МАТЕРІАЛУ

Оволодівши правильним видихом, дитина повинна навчитися виконувати завдання з розвитку мовного дихання.

  • Навчиться правильній вимові складів і звуків. Для цього буде потрібно постійне промовляння складів, голосних звуків на одному видиху.
  • Вивчити маленькі віршики. Краще для розвитку дихання підійдуть маленькі вірші четверостишья. При їх вимові звертаємо увагу на комбінацію вдиху і видиху, отримані дитиною під час промовляння вірша.

Існують також спеціальні ігри, що містять в собі вправи для дихальної системи і постановки мови, які підходять для будь-якого віку.

«Маятник»

Початкове положення – стоїмо прямо, ноги розсунуті, руки в замку підняті вгору. Робимо глибокий вдих, нахиляється в сторону, вихід – вимовляємо «Бум». Останню букву тягнемо.

«Водіння»

Початкове положення таке ж, руки попереду стиснуті в кулаки. Робимо вдих – крутимо кулаки як на кермі, видих – говоримо «ррр».

Четвер 15.09.22

Вправи для дітей зі сколіозом

Своєрідна гімнастика, як метод боротьби з викривленням хребта (зі сколіозом), з’явилася ще в I столітті до н.е. і порекомендував її Цельс Авл Корнелій. Відразу треба уточнити, що однієї лікувально-профілактичної гімнастики буде не достатньо, потрібно поєднувати в комплексі масаж, фізіотерапію

Розглянемо найважливіші та дієві способи боротьби зі сколіозом і методи .

Вправа для дітей зі сколіозом №1

Лежачи на животі ноги і руки прямі, паралельні одні одним. Зігнемо в лікті ліву руку, праву разом з лівою ногою піднімаємо над рівнем підлоги й утримуємо в такому положенні, скільки дозволяють м’язи. Після розслаблення повторюємо вправу 4-5 разів, помінявши руки і ноги. Через кілька підходів повторення цієї вправи можна взяти не важкі для дитини гантелі, щоб збільшити навантаження на сину.

Вправа для дітей зі сколіозом №2

Лежачи на животі ноги і руки прямі, паралельні одні одним. Одночасно піднімаємо руки і ноги над підлогою, утримуємо в даному положенні близько 5 секунд, повільно опускаємо у вихідне положення вправи.

Вправа для дітей зі сколіозом №3

Стаємо на «карачки». Руки прямі, ноги згинаємо в колінах під кутом рівно 90 градусів.Праву руку відриваємо від підлоги і витягаємо вперед, одночасно витягаємо ліву ногу. Рука і нога повинні бути паралельні до підлоги і одні одним. Утримуємо кілька секунд в такому положенні і міняємо ногу і руку.

Вправа для дітей зі сколіозом №4

Однією з найефективніших вправ для всіх груп м’язів є підтягування на перекладині. Починати потрібно з захвату руками на ширині плечей. Якщо дитині важко, їй можна допомогти, притримуючи за талію. Не потрібно прагнути підтягнутися вище, головне робити цю вправу якісно, без ривків. Тримати спину рівно, не вигинаючи і не відхиляючись. Обов’язково зверніть увагу на те, що долоні дивляться від себе,

Вправа для дітей зі сколіозом №5

  • Частіше гуляйте на вулиці, особливо в хвойному лісі, за містом.
  • Побільше думайте про хороше, не витрачайте свій час на негативні думки.
  • Смійтеся якомога більше, адже сміх продовжує життя.
  • Обов’язково здоровий сон не менше 7 годин на добу.
  • Запишіться на секцію плавання. Зміцнення м’язів спини і хороші емоції гарантовані.
  • Постійно стежте за рівною спиною і консультуйтеся з лікарем-фахівцем.
  • Для розслаблення м’язів спини дуже корисно придбати вібромасажер.

П’ятниця 16.09.2022

ВПРАВИ НА ДИХАННЯ ДЛЯ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ

Дихальна гімнастика являє собою спеціально розроблені вправи для розвитку дихальної системи і спрямована на зміцнення здоров’я і поліпшення загального фізичного стану дитини.

В основі цього комплексу лежить правильне і систематичне виконання дитиною спеціальної гімнастики по поверхневому, сповільненого, повного диханню і штучного ускладнення і затримки.

Дихальні вправи виконуються дітьми дошкільного віку в спокійному стані або за допомогою елементів руху або гри. Найбільшою популярністю користуються вправи дихальної системи розробленої А. Н. Стрельникової і К. П. Бутейко. Їх виконання спрямоване на досягнення наступних цілей:

  • Насичення киснем всіх клітин організму.
  • Навчитися керувати собою і своїм психологічним станом, за рахунок оволодіння комплексом гімнастичних вправ з управління та контролювання дихання.
  • Поправити здоров’я і загальне самопочуття, за рахунок збільшення роботи органів травлення, серцевої системи і серця.
  • Профілактичні заходи по захворюваннях дихальної системи.

Вправи на розвиток дихання підходять дітям від 2 років, часто хворіють на вірусні або простудними захворюваннями, хворобами легень, бронхіальною астмою або мають проблеми з дихальною системою. Правильний вибір вправ допоможе полегшити симптоми протікає хвороби, зменшити період хвороби і розвиток ускладнень в майбутньому. Краще якщо його підбере лікар.

Перед тим як починати виконання вправ важливо ознайомиться з правилами проведення занять для дітей дошкільного віку:

  • Заняття проводяться в «дихаючої» одязі при температурі в кімнаті або на вулиці від 17 до 20.
  • Перед проведенням заняття провітрювати приміщення, в якому воно буде проводитися.
  • Для отримання найбільшого ефекту вправи виконуються 2 рази в день по 15- 30 хвилин.
  • Для того щоб їх було цікавіше виконувати заняття для дітей проводять у формі гри, так воно пройде ефективніше і не набридне.
  • Вправи повинні мати прості і дитячі назви.
  • Для заняття можна використовувати дитячі іграшки.
  • Для проведення занять підходить відкрите приміщення або вулиця.
  • Вправи починаються з простих, поступово ускладнюючи і збільшуючись по числу повторень.

КОМПЛЕКС ДИХАЛЬНИХ ВПРАВ ДЛЯ ДІТЕЙ ВІД 2 ДО 4 РОКІВ

«Шарик»

Лягаємо на спину, обидві руки розташовані на животі. Тепер включаємо уяву і представляємо, що замість живота у нас знаходиться куля. Наповнюємо його повітрям, через ніс, повільно вдихаючи. Потім затримавши подих, здуваємо повітря, видихаючи через рот.

«Рибка»

Дитина уявляє себе рибкою в море і, пірнаючи, затримує дихання, щоб протриматися якомога довше під водою. Дихання затримується на максимально можливий час, починають з маленьких проміжків поступово збільшуючи час.

ВПРАВИ ДЛЯ ТРЕНУВАННЯ ДИХАЛЬНОЇ СИСТЕМИ ДІТЕЙ ВІД 5 ДО 7 РОКІВ

«Квітка і кульбаба»

У положенні стоячи дитина робить через ніс вдих, уявляючи, що нюхає ароматний квітка, потім видихає ротом повітря на кульбаба.

«Веселий хом’як»

Для цієї вправи дитина уявляє себе в ролі хом’яка, наповнивши щоки повітрям. Потім легким бавовною по щічках випускає повітря і кілька разів принюхується носом, в пошуку нової їжі.

«Дракон»

Дитина дихає через кожну ніздрю по черзі, представляючи себе вогнедихаючим драконом, затискаючи при цьому кожну пальцем.

МЕТОД ДИХАННЯ А. Н. СТРЕЛЬНИКОВОЇ

Цей метод з’явився в 70-х роках для лікування людей, які страждають на астму. Він складається з 14 фізичних та дихальних вправ, заснованих на вдиху. Грудна клітка стискається за рахунок нахилів і поворотів. Рухи тіла і вдих повинні бути одночасними. Такі заняття підходять для дітей від 3 років.

  • Стоїмо прямо, руки опущені. Роблячи вдих, стискаємо руки в кулаки, потім 4 гучних і маленьких вдиху і видихаємо. Повторювати вправу багато разів з маленькими перервами.
  • Стоїмо прямо, руки в кулаках. Роблячи вдих, разжимаем руки, повторюємо вправу 8 разів з маленьким перервою.
  • Нахили з палицею з боку в бік, спираючись на неї. Вдих – нахил в одну сторону, видих випрямлюємося, ще раз вдих – нахил в іншу сторону, видих випрямлюємося.

Всі описані вправи, спрямовані на розвиток дихальної системи, здійснюються за допомогою діафрагми і міжреберних м’язів. Діафрагма допомагає отримати необхідний тиск у грудній клітці та черевній порожнині. При правильному виконанні вправ, які проходять у формі гри зачіпаються 4 типи дихання:

  • Нижня. У вправі бере участь діафрагма. Повітрям насичується нижня і середня частина легенів.
  • Середнє. У вправі беруть участь міжреберні м’язи, розширюючи грудну клітку.
  • Верхнє. Грудна клітка нерухома. Завдяки руху плечей і ключиці повітрям насичується верхня частина легенів.
  • Змішане. Повітря проходить в усі частини легенів.

РОЗВИТОК МОВНОГО ДИХАННЯ У ДІТЕЙ ВІД 2 РОКІВ

Мова являє собою повітряний потік зі звуків, утворених в мовному апараті за допомогою дихання або повітряного струменя. Розвиток мовного дихання сприяє утворенню звуків, створення чіткої і виразної мови, правильній вимові. Визначає рівень розвитку дихання мови дошкільного віку логопед. Він допоможе зрозуміти правильність розвитку дихання і розстановку пауз у дитини під час розмови або гри.

Погано розвинене подих дошкільнят пов’язано зі здоров’ям, неактивним способом життя і загостренням хронічних захворювань дихальної системи. Неправильне мовне дихання виражається в нераціональному використанні повітря під час розмови, неправильному застосуванні видиху і вдиху. Все це негативно позначається на постановки і розвиток мови у дітей змалечку і відбувається найчастіше через неуважність батьків до цієї проблеми або неналежне виховання.

У дошкільнят при поганому розвитку вдиху або видиху мова тиха. При вимові довгих речень виникають проблеми, відбувається порушення плавності усного мовлення. Це відбувається за рахунок нестачі повітря, який вони повинні заповнювати на середині речення.

Також при наявності проблеми з розвитком мовного дихання у дітей від 2 років при розмові відбувається не домовляння слів, і тому вони можуть перейти на шепіт. Промовляти довге речення доводиться під час вдиху. Від цього мова звучить невпевнено, швидко, без дотримання пауз, як би захлинаючись.

Розвинути мовне дихання у дитини допоможе спеціальна постановка видиху, виконана в формі гри. Тому головним завданням вправ є формування правильного видиху через рот.

Елементи виконання правильного мовного дихання дитини через видих:

  • Через маленький, але сильний вдих носом можна зрозуміти і оцінити, як розширюється діафрагма дитини;
  • Видих повинен бути плавним і рівним, рот складний буквою «О»;
  • Видих тільки через рот, ні в якому разі не через ніс;
  • Видих повинен бути повним з паузою в декілька хвилин.

Розвинути мовне дихання у дітей будь-якого віку через тренування видиху допоможе виконання спеціальних вправ у формі гри. Вони складаються з елементів зарядки дихальної системи і артикуляційних вправ. Виконання гімнастики може набриднути або набриднути дитині. Уникнути цього допоможе дотримання наступних правил.

Заняття проводяться щодня, починаючи з 3 хвилин для маленьких і поступово додаючи до 7 хвилин для дошкільнят. Проходити вони повинні через годину після їжі. На вулиці, якщо тепла погода або в провітрюваній кімнаті в формі гри.

ВПРАВИ – ІГРИ, СПРЯМОВАНІ НА РОЗВИТОК ВИДИХУ

 

«Веселі сніжинки»

Підвішуємо перед обличчям дитини (на відстані 10 см) на нитки паперові сніжинки або кольорові смужки, і пропонуємо йому на них подути. Робити він повинен це стоячи і лише на видиху. Потім ускладнюємо завдання, відсуваючи нитки подалі.

«Спортивні фломастери»

Влаштовуємо змагання фломастерів. У вправі можуть брати участь кілька дітей або батьки з дітьми. Кладемо два різнокольорових фломастера на стіл, визначивши фінішну лінію, і дуємо кожен на свій фломастер. Перший прийшов до фінішу виграв.

«Свято»

Організовуємо день народження улюбленої іграшки. Для цього накриваємо святковий стіл з дитячої або справжньою посуду, розсаджує гостей іграшок за нього і приносимо десерт зі свічок. Дитина повинна задути свічку на видиху, завдяки великій кількості повітря. Вийти може не з першого разу, повторити вправу бажано кілька разів.

«Літачок»

У грі можуть брати участь кілька дітей. Складаємо з паперу літачки і ставимо їх на стіл. За командою діти сильно дмуть на них, випускаючи максимальну кількість повітря. Виграє той чий літачок полетить далі.

ТРЕНУВАННЯ ДИХАННЯ, ЗА ДОПОМОГОЮ МОВНОГО МАТЕРІАЛУ

Оволодівши правильним видихом, дитина повинна навчитися виконувати завдання з розвитку мовного дихання.

  • Навчиться правильній вимові складів і звуків. Для цього буде потрібно постійне промовляння складів, голосних звуків на одному видиху.
  • Вивчити маленькі віршики. Краще для розвитку дихання підійдуть маленькі вірші четверостишья. При їх вимові звертаємо увагу на комбінацію вдиху і видиху, отримані дитиною під час промовляння вірша.

Існують також спеціальні ігри, що містять в собі вправи для дихальної системи і постановки мови, які підходять для будь-якого віку.

«Маятник»

Початкове положення – стоїмо прямо, ноги розсунуті, руки в замку підняті вгору. Робимо глибокий вдих, нахиляється в сторону, вихід – вимовляємо «Бум». Останню букву тягнемо.

«Водіння»

Початкове положення таке ж, руки попереду стиснуті в кулаки. Робимо вдих – крутимо кулаки як на кермі, видих – говоримо «ррр».

 Понеділок 19.09.2022

 Фітнес вправи

Всі батьки хочуть, щоб їхні діти були здоровими, розумними і красивими. Дитячий фітнес допомагає досягти цієї мети. Дитячий, дорослий – в чому відмінність? Фітнес вправи для дітей – це вид занять спортом, що включає в себе хореографію, гімнастикуаеробіку і східні єдиноборства.

Фітнес вправи для дітей

Чим принципово відрізняється дитячий фітнес від дорослого?
Заняття будуються з урахуванням особливостей дитячого віку. Заняття для трьох і чотирьох річних дітей тривають не більше тридцяти хвилин, щоб не відбулося перевантажень. Уроки повинні носити розважальний
У шість років дітей вже починають навчати працювати в команді. Інструктор починає давати вправи, розвиваючі логіку. У вісім років додають роботу з предметами – обручами, м’ячами, скакалками. І всі вправи – обов’язково у вигляді ігор, які діти так люблять.

Фітнес вправи для дітей. Як проводяться заняття

Для занять вибирають ігрову форму, так як гра стає необхідною складовою життя дитини. Інструктор разом з малюками відправляється в захоплюючу подорож, виявляються в світі фантазії та ігри. Діти навчаються танцям, розумінню музики і ритму, оздоровлюють свій організм. Наявність ігрових пауз, елементів спортивної гри допомагає перетворити монотонні тренування у веселі та пізнавальні уроки, розвиваючі координацію, підвищують здатність дитини до орієнтації в просторі, Групи дитячого фітнесу складаються зазвичай з 10 або 15 осіб. Інструктори використовують ігрову форму навчання, щоб допомогти дітям бути розслабленими і виконувати завдання педагога із задоволенням.

Фітнес вправи для дітей

Дитячий фітнес, які дорослий, включає в себе аналогічний комплекс вправ. Це три частини: підготовча – розминка, основна і заключна – розтяжка.

Частина 1. Розминка

Найкращою вправою для розминки є ходьба, біг і стрибки.
Спочатку дитина повинна не поспішаючи походити від 1 до 3 хвилин.
Потім дитина виконує біг на місці теж від 1 до 3 хвилин. Іноді чергують біг, при якому високо піднімають коліна, і біг з захлестом гомілки.
Після бігу потрібно запропонувати дитині пострибати на місці на двох ніжках, потім на кожній по черзі. Руки при виконанні цієї вправи слід тримати на поясі.

Частина 2. Основна частина

Заняття в основній частині тривають не менше 20 хвилин і складаються з активних вправ.

Вправа 1 – «Потягушки»

У вихідному положенні дитина стоїть прямо, зі злегка розставленими ногами і опущеними вздовж тулуба руками. Дитина піднімає руки вгору, ставить їх на ширину плечей, з розведеними пальцями, потім встає на носки, потягується і вдихає. Потім вона розслабляє м’язи, повертається у вихідне положення і видихає. Виконувати від 4 до 5 разів.

Вправа 2 – «Коління дров»

У вихідному положенні дитина стоїть прямо, зі злегка розставленими ногами і піднятими вгору руками, і зчепленими в замочок долонями. Видихнувши, дитина опускає вниз руки, імітуючи коління дров і вимовляючи «ух». Виконувати не менше 10 разів.

Вправа 3 – «Повороти»

У вихідному положенні дитина стоїть прямо, ноки розставлені на ширину плечей, руки тримає на поясі. Потім вона повертає верхню частину тулуба спочатку в одну сторону, а потім в іншу. Виконувати від 8 до 10 разів.

Вправа 4 – «Присідання»

У вихідному положенні дитина стоїть прямо, ноги тримає разом. Вона повільно присідає, тримаючи руки перед собою, одночасно видихає, швидко випрямляється, повертається у вихідну стійку. Виконувати 5 – 6 разів.

Вправа 5 – «Розмахи руками»

У вихідному положенні дитина стоїть прямо, тримає ноги прямо, руки розведені в сторони. Дитина крутить у плечах руками близько двох хвилин назад і вперед, знову повторює рухи, але із зігнутими в ліктях руками.

Вправа 6 – «Крутимо головою»

Дитина у вихідному положенні стоїть прямо, руки ставить на пояс. Вона обертає головою в одну сторону по колу три рази, потім в іншу.

Частина 3 . Дитячий фітнес. Розтяжка для дітей

Діти і дорослі закінчують заняття розтяжкою.

Вправа 1 – «Нахили»

У вихідному положенні дитина стоїть прямо, ноги розставивши на ширину плечей, опустивши руки вздовж тіла. Дитина намагається торкнутися підлоги пальчиками, не згинаючи колін, після чого повертається у вихідну стійку. Виконувати від 5 до 10 разів.

Вправа 2 – «Розтяжка»

У вихідному положенні дитина сидить на підлозі, з прямо розставленими ногами і руками, які опираються позаду тулуба на підлогу. Вона повинна дістати пальчики ніг, не згинаючи колін, після чого знову прийняти вихідне положення і випрямити спину.

Займаючись фітнесом, дитина виросте здоровою і міцною.
Як долучити дітей до фітнесу, можна дізнатися переглянувши відео Фітнес вправи для дітей.

Вівторок 20.09.2022

Розминка

Вівторок 14.06.2022

Профілактика плоскостопості

Існує ряд правил проведення профілактики плоскостопості у дітей і дорослих:

  •  Ходьба босоніж. Ортопеди рекомендують якомога більше ходити по траві, камінню, землі, підлозі будинку;
  •  Виконувати комплекс вправ для профілактики плоскостопості щодня, кілька разів на день. Ідеальним варіантом буде спільне заняття дітей і батьків в ранкові та вечірні години;
  •  Поєднувати вправи варто з масажем ніг. Батьки можуть робити самостійно масажний комплекс, або звернутися до професіонала;
  •  Купувати малюкові тільки правильне взуття. Вона не обов’язково повинна бути ортопедичної. Спеціалізовану варто носити тільки при підозрі на розвивається плоскостопість. Вона повинна бути зручною, з м’якою товстою підошвою. З підліткового віку обов’язкову присутність в ній супінатора. Висота каблука не повинна перевищувати 4 см. Під час ходьби і в спокійно положення взуття повинна міцно утримувати ногу, але не тиснути і не натирати її. Звертати варто увагу на підошву, як чіп. На них повинен бути присутнім горбок;
  •  Ортопеди радять всім стежити за поставою. Це дозволить попередити патологію хребта, опорно-рухового апарату;
  •  Дорослим необхідно щодня давати ногам відпочинок. Досить через кожні 3-4 години дозволяти їм розслаблятися.

Дотримання простих правил забезпечить попередження плоскостопості у дітей і дорослих.

Увага!
Особливу роль відіграє профілактика плоскостопості для дошкільнят. Вік від 3 до 6 років — самий податливий для корекції стопи. У цей період починає активно розвиватися опорно-руховий апарат.

Профілактика плоскостопості у дошкільнят

Сучасні дитячі сади мають безліч переваг в реалізації профілактики плоскостопості для дітей 2-3 років, малюків старшого дошкільного віку. Існує багато методик, ігор, занять з дітьми, які допомагають попередити недугу:

  •  Виконання вправ для профілактики плоскостопості у дітей дошкільного віку. Вони починають ранок з зарядки, в обідній час приходять на заняття з фізкультури;
  •  У багатьох дитячих садах сьогодні є басейни. Дітям достатньо 1-2 заняття на тиждень;
  •  Дитячі садки оснащені спеціальними пристосуваннями для попередження плоскостопості у дітей. Це масажні ортопедичні килимки, м’ячі;
  •  ЛФК (лікувальна фізкультура) — невід’ємна частина в попередженні хвороби ніг. Вона стимулює активність стопи.

Профілактика плоскостопості у дітей до 6 років
Проводити профілактику плоскостопості дошкільника можуть не тільки вихователі в дитячому садку, але і дорослі самостійно в домашніх умовах. Необхідно виконувати прості правила, які допомагають запобігти патологію у дитини. Ортопеди радять батькам:

  •  Звернути увагу на взуття, яку носить дитина 2-5 років. Вона повинна міцно тримати стопу, мати виступ в районі склепіння, бути зручною і підходити за розміром;

Зверніть увагу!
Багато батьків вважають за краще брати взуття на розмір більше для малюків, так як дитяча нога росте швидко. Робити цього не варто. Це підвищує ризик деформації стопи, так як нога знаходиться кілька годин в неправильному положенні.

  •  Хорошим правилом буде виконання щоденних або щотижневих загартовування (вони повинні проводиться за згодою малюка, для дітей 3-5 років ідеально підходить ходьба босоніж по ортопедичному килиму);
  •  Діти повинні більше бувати на свіжому повітрі, влітку ходити босоніж, після ванни використовувати контрастний душ.

Навантаження на ноги дітей повинна відповідати віковим особливостям розвитку: росту, ваги, маси тіла.

Комплекс вправ для дітей

Виконувати вправи діти можуть спільно з батьками. Вони не становлять великої складності для дорослого. Гімнастика для профілактики плоскостопості — ключовий момент в попередженні захворювання. Виконувати руху слід під контролем дорослого.

Вправи для дітей 2-3 років

  •  Набрати в тазик теплої води, що не перевищує 38 градусів і не нижче 36 можна додати морську сіль. У таз опустити камені, краще, якщо вони будуть різні за розміром. Дитина повинна опустити ноги в ємність з водою, пограти з камінням. Перебирати їх пальцями, переміщати з одного місця в інше, після походити хвилин 5 по ним самостійно, без допомоги дорослого;
  •  Ходьба босоніж з чергуванням рухів: підняття на шкарпетки, опускання на п’яти. Можна пострибати на носочках, змінювати діяльність ходьбою на п’ятах. Такі прості рухи стимулюють м’язи, дозволяють зміцнювати ступні малюка;
  •  Покласти під ноги малюка маленький м’ячик з шипами. Він самостійно, без допомоги дорослого, катає його від п’яти до носка і в зворотному напрямку.

Важливо!
Кожна вправа дитині 2-3 років слід виконувати не більше 5 раз. Проводити комплекс вправ рекомендується в ранкові години, коли ноги дитини не втомилися.

Комплекс вправ для дітей 4-7 років

Для дітей даного віку прийнятно виконання ігрових вправ:

  •  Гра В «Захопи мячВ». Проводитися в положенні сидячи, на стільці. На підлогу ставиться м’яч невеликого діаметра, який можна захопити ногами. За допомогою ступні дитина повинна, не встаючи зі стільця, обхопити м’яч, підняти ноги до рівня колін, пронести за допомогою ніг м’яч вліво, потім вправо, покласти на місце. Виконувати 3 5 разів;
  •  Гра В «Склади фігуруВ». Можна використовувати яйця з кіндерів-сюрпризів, олівці, або інші предмети, які можна схопити пальцями ніг. Початкове положення сидячи. Дитина намагається за допомогою представлених йому предметів скласти певну фігуру, перетягуючи їх тільки пальцями ніг;
  •  У «Побудуй башнюВ». У положенні сидячи за допомогою стоп поставити кубики один на одного для отримання великої башти. Чим вище буде вежа, тим краще.

Середа 21.09.2022

Вправи спортивного характеру для дошкільників

Великий інтерес для дошкільників становлять вправи спортивного характеру: плавання, велосипеді, ходьба на лижах, городки, бадмінтон, настільний теніс. Спортивні вправи сприяють зміцненню основних м’язових груп, розвитку кісткової, серцево-судинної, дихальної, нервової систем. Вони розвивають психофізичні якості (спритність, швидкість, витривалість тощо), а також формують координацію рухів, ритмічність, орієнтування в просторі, функції рівноваги. Під час занять на свіжому повітрі, при різній температурі повітря у відповідному одязі у дитини підвищуються захисні сили організму і обмінні процеси в ньому. Крім того, заняття спортивними вправами сприяють пізнанню дітьми явищ природи, вони набувають поняття про властивості снігу, води, льоду, ковзанні, гальмуванні; пристрої велосипеда і т.д. У дитини значно розширюється словниковий запас, розвиваються моральні якості: товариська взаємодопомога, дисципліна, узгодженість дій у колективі, сміливість, витримка, рішучість та інші властивості особистості. Доглядаючи за фізкультурним інвентарем, дитина набуває трудові навички, привчається до ощадливості, акуратності.

Вправи спортивного характеру проводять одночасно з усією групою (плавання, ходьба на лижах та ін.) або з кількома дітьми (городки, бадмінтон, велосипед) під час ранкових і вечірніх прогулянок. Визначаючи їх місце в режимі дня, вихователь ураховує всі фізкультурні заходи та інші види діяльності дітей протягом дня, їх вік, фізичну підготовленість, стан здоров’я, умови, в яких відбувається навчання даного виду вправ. Усе це потрібно для правильної організації комплексного використання всіх засобів усебічного фізичного розвитку дітей. Доцільно протягом тижня чергувати різні види вправ спортивного характеру. Наприклад, діти тричі на тиждень катаються на ковзанах, в інші дні з ними проводиться ходьба на лижах. Коли діти оволодіють технікою виконання спортивних вправ, бажано застосовувати їх у комплексі (по два — три). До комплексу входять різні за руховим змістом та технічною складністю вправи. Наприклад, улітку частина дітей старшої або підготовчої до школи групи катається на велосипеді, інші — грають у бадмінтон, настільний теніс або городки. Вихователь при цьому приділяє більше уваги тій підгрупі, де потрібна його допомога щодо організації дітей для виконання окремого виду вправ. При комплексному застосуванні вправ легше враховувати індивідуальні можливості дітей та їхні інтереси. Кожний може обирати ту вправу, яка йому до вподоби. Ураховуючи, що виконання вправ спортивного характеру займає лише частину часу, відведеного на прогулянку, необхідно передбачити й інші види діяльності дітей: рухливі й творчі ігри, спостереження за природою тощо. У дні занять фізичною культурою вправи спортивного характеру доцільно проводити через 20–30 хв після початку прогулянки, після проведення спостережень за природою, творчих ігор, праці на ділянці. За 10–15 хв до закінчення прогулянки бажано припинити виконання спортивних вправ, щоб діти заспокоїлися. Під час ранкової прогулянки проводяться такі вправи спортивного характеру, які викликають у дітей найбільше фізіологічне навантаження, а саме: катання на велосипеді, ковзанах, лижах, плавання. Після виконання таких вправ діти потребують тривалого відпочинку (післяобідній сон), для поповнення витраченої енергії. Під час вечірньої прогулянки вправи спортивного характеру проводяться у першій її половині, коли працездатність дошкільнят після денного сну поступово підвищується (до 16–17 години). У другій половині прогулянки дітям пропонують ігри середньої рухливості або з різноманітними посібниками (м’ячі, будівельні матеріали тощо). Для проведення того чи іншого виду вправ спортивного характеру треба підготувати відповідний інвентар (лижі, велосипеди, ковзани з черевиками тощо) і спеціальне місце на майданчику.

Катання на гойдалках, каруселях . Ці види фізичних вправ розвивають вестибулярний апарат, зміцнюють м’язи, удосконалюють психофізичні якості. У дошкільних освітніх установах використовуються гойдалки різних конструкцій (індивідуальні, парні та групові). На другому році життя дитині рекомендуються індивідуальні гойдалки типу: конячки, качечки, зайчики і ін Дитині молодшого дошкільного віку рекомендуються гойдалки більш складного типу: гойдалка-драбинка, крісло, човник; гойдалки-лави з фігурними боками. Гойдалки можуть бути у вигляді іграшки – літак, кінь. Для старших хлопців набувають гойдалки типу: літак, коні. Під час прогулянок дитина гойдається на гойдалках і гойдалках, до положенні сидячи і стоячи. Гойдалки прикрашають сюжетними фігурками «Кіт у чоботях», «Кумедний каченя» . Гойдалки широко використовуються в роботі з дошкільнятами. Вони не тільки досить ефективно розвивають дитину фізично, але і доставляють йому велику радість. Гойдалки доступні всім, починаючи з дитячого віку. Хитання на них приносить неоціненну користь для здоров’я. Дитина, котра сидить на них, втягується в рух в напрямку хитання. Коли цей напрямок починає змінюватися на зворотне, його тіло отримує відчутний поштовх, як при раптовому гальмуванні або прискоренні транспорту. Ритмічні, наступні один за одним поштовхи як би «збовтують» кров і тканинну рідину, надають м’яку масажує дію на внутрішні органи і тканини організму дитини. Фізіологічна дія поштовхів полягає також і порушення внутрішніх рецепторів тіла, пов’язаних з центральною нервовою системою. Ефект від хитання посилюється, якщо тіло хитного розслаблене. Саме при такому стані тіла коливання його внутрішніх органів і тканин збуджують найбільшу кількість рецепторів. Всі ці процеси відбуваються практично при повній відсутності енергетичних витрат організму, зовнішня робота якого буде мінімальною. Енергія вивільниться і піде на внутрішнє облаштування організму (Е. М. Яшин). Кругове обертання на каруселях подобається дитині. Воно розвиває вестибулярний апарат, орієнтування у просторі. Групові каруселі мають загальну майданчик. Дитина розташовується на стільчиках, фігурах або на підлозі. Деякі каруселі дитина сама приводить у рух; він схоплюється на неї, коли вона починає обертатися. У зимовий час використовується санна карусель і карусель на ковзанах. Обертання на каруселі дозується. Педагог стежить за дотриманням дитиною правил катання на каруселі.

Їзда на велосипеді відіграє значну роль у вихованні у дитини уміння зберігати рівновагу, координувати руху, розвиває швидкість реакції на зміну навколишнього місцевості, дороги (нерівність дороги, перешкоди, які потрібно об’їжджати, та ін.) У дитини розвиваються м’язи ніг, ритмічність, орієнтування в просторі. Велосипед повинен відповідати росту дитини. У дошкільних установах частіше купуються універсальні велосипеди, тобто триколісні, які без праці можна переобладнати в двоколісні. Зміна висоти сідла при переобладнанні велосипеда з триколісного в двоколісний виробляють з урахуванням росту дитини. На ділянці дошкільного закладу відводиться місце, де діти могли б їздити, не заважаючи іншим, не зіштовхуючись з ними. Бажано, щоб це була рівна і досить широка доріжка приблизно 50 м завдовжки і 3 м шириною. Якщо є невелика, покрита асфальтом майданчик, то можна скласти вправи по їзді на велосипеді з закріпленням знань про правила пересування пішоходів і велосипедиста на вулиці. Для цього можна використовувати імпровізований перехід, обладнати світлофор, поставити необхідні дорожні знаки, зробити відповідну дорожню розмітку. Педагог, навчаючи дитину, повинен показати йому велосипед, пояснити, як його вести: 1) поставити велосипед з правої сторони; 2) взятися руками за кермо, трохи зрушитися убік, щоб педалі не заважали при ходьбі; 3) здійснюючи поворот, кермо потроху вивертати в ту сторону, в яку необхідно направити велосипед. Після цього показу діти по черзі ведуть велосипед по доріжці, роблячи повороти вправо і вліво. Ознайомивши дітей з тим, як потрібно вести велосипед поряд з собою, вихователь вчить їх сидіти і їздити на ньому, природно дотримуючись необхідні правила безпеки. Дитині пояснюють: необхідно встати ліворуч від велосипеда, взятися руками за кермо, правою ногою перемахнути через сідло і опустити її на педаль. При цьому масу тіла також перенести на педаль, потім відокремити ліву ногу від землі і сісти на сідло. Дитину навчають їхати прямо вперед, при цьому педагог притримує велосипед за сідло, даючи можливість дитині проїхати 15-20 м у заданому напрямку. Необхідно навчати дитину їздити у вказаному напрямку, виконуючи різні завдання: об’їжджати перешкоди, проїхати «тунель», проїхати між двома накреслені лініями. Дуже корисно навчати їздити, змагаючись. З цією метою проводяться ігри-естафети, ігри-змагання «Хто перший?», «Хто швидше?» . Спочатку водінню велосипеда відводиться 8-10 хв, а потім, коли діти засвоять техніку водіння, цей час можна продовжити до 20-30 хв. Діти вчаться їздити по колу, дотримуючись черговості.

Бадмінтон – спортивна гра з воланом і ракетками, насичена різноманітними рухами та комбінаціями. Мета гри – не допускати падіння волана на своєму майданчику і приземляти його на стороні супротивника. Простота правил, дає можливість грати на будь-якій невеликій площадці, галявині, пляжі і т. п.

Перед проведенням гри дошкільника знайомлять і вчать : з воланом; як тримати ракетку; зі стійками і переміщенням; з подачею; з ударами. Дошкільників ознайомлюють з якостями волана: його вагою, розміром, вчать визначати швидкість волана після удару, залежність швидкості польоту від сили удару. Для цього проводяться вправи та ігри з воланом, а також з ракеткою і воланом. Ракетку тримають правою рукою (або тієї, якій зручніше) чотирма пальцями знизу, а великим пальцем зверху, точно так само, як молоток за кінець ручки. Дошкільник розташовується обличчям до сітки, ноги трохи зігнуті. Вага тіла розподілена рівномірно на передній частині стопи. Плечовий пояс злегка зміщений вперед. Ракетка в зігнутою у лікті руці розташована на рівні стегна. Гравець переміщається по майданчику бігових або дрібними приставними кроками. Основні вимоги до переміщення швидкість, легкість, своєчасність. При подачі волана потрібно встати в центр поля лівим боком до сітки, ліву ногу ставити вперед, переносити вагу тіла на праву ногу. Волан тримати лівою рукою за пір’я. Рука з ракеткою зігнута в ліктьовому суглобі і відведена назад-вгору. Гравець вдаряє в ковпачок волана сіткою. Після подачі дошкільник повертає тулуб до сітки, одночасно переносячи вагу тіла з правої ноги на ліву. У бадмінтоні удари виконуються різноманітними способами. Їх прийнято ділити на удари праворуч і удари зліва. При ударах праворуч до волану звернена долонна поверхня кисті, при ударах зліва – тильна. Удари праворуч і удари виконуються зліва зверху і знизу.

Четвер 22.09.2022

Йога для дітей: заняття для початківців дошкільного віку на дому.

Дитячий організм потребує емоційного і фізичного розвантаження. Прийнято вважати, що розрядитися можна тільки з допомогою активних ігор, агресивних тренувань в залі або басейні. Це не так.

Розглянемо більш спокійний варіант зарядки для тіла і духа. Це дитяча йога. Чим корисна індійська гімнастика для малюків з року, коли краще починати навчання, які вправи підібрати для занять вдома, читайте в нашій статті.

 

У чому користь

Розглядати йогу однобічно, як гімнастику помилково. Це філософія, наука, світогляд, дидактика, стародавня практика роботи з духом через тіло. Дитяча йога в цьому сенсі нічим не відрізняється від дорослого.

Вона спрямована на зміцнення організму і нервової системи, на виховання сили волі і формування цілісної особистості. Багатогранність поняття «йога» дозволяє говорити про різноманітних полезностях тренувань для дітей.

Плюси від занять для тіла

  • Поліпшується координація. Малюки відчувають напругу тіла, управляють м’язами, хребетним стовпом.
  • Тренується фізична сила. Йога для дітей вимагає витривалості, незважаючи на гадану легкість виконання асан.
  • Нормалізується кровообіг. За рахунок правильного дихання, загартовування, витягування хребців судини перестають відчувати навантаження, кров рухається вільно.
  • Покращується робота мозку. Клітини мозкових структур насичуються киснем, стабілізується кровообіг.
  • Зміцнюються внутрішні органи. Системна робота стає збалансованою, оптимально ефективною. Зміцнюється імунітет, нормалізується робота ШКТ, вирішується проблема запорів.
  • Знижується болючість. При систематичних тренуваннях кількість ГРЗ, ГРВІ, інших порушень в роботі організму різко зменшується.
  • Нормалізується робота дихальної системи. Легені збільшуються в обсязі, діти вчаться дихати через ніс.
  • Йде зайва вага. Йога показана дітям з низькою активністю, ожирінням. Схуднення відбувається в уповільненому темпі, без гонитви за результатом.
  • Виправляється постава. Виконувати завдання тренера людина з кривою спиною просто не зможе. Спочатку дитина звикає стояти рівно на заняттях йогою, потім ходить рівно постійно.
  • Збільшується розтяжка м’язів і рухливість суглобів. Тіло стає гнучкішим.

Користь йоги для духа, нервової системи, психіки

  • Підвищується впевненість у собі.
  • Відновлюється гармонія всередині і у взаєминах з оточуючими.
  • Емоції під контролем.
  • Покращується успішність у школі за рахунок зростання здібностей пам’яті, уваги.
  • Знижується тривожність, нервозність.
  • Малюки частіше посміхаються, стають позитивніше.

Позитивний ефект від занять стародавньої гімнастикою для малюків комплексний. ЦНС зміцнюється за рахунок тренування тіла і навпаки.

Оптимальний вік для початку

Починати оздоровчий фітнес можна майже з будь-якого віку, навіть у рік, роблячи прості дихальні і гімнастичні вправи в домашніх умовах. Займатися серйозно, з конкретною метою, відвідуючи курси або спеціальні центри, краще в старшому дошкільному віці.

Педагоги, практичні заняття йогою з малюками, радять вибирати віковий період для початку тренувань і знайомства з нетрадиційною гімнастикою за такими критеріями:

  • Немовляті досить занять вдома з матусею. Дітям подобаються розтяжки, погладжування, загартовуючі процедури. На цьому етапі про філософію мова, звичайно, не йде. Але досягти емоційного комфорту від сімейного захоплення можливо.
  • У 2-3 роки проводите короткі дихальні та фізичні вправи в дитячому садку. Заняття проходять в ігровій формі, тривалість не перевищує 30 хвилин 1-2 рази в тиждень.
  • У 4-5 років діти повторюють за інструктором більш складні рухи, контролюють дихання. Тренування продовжуйте в ДНЗ, повторюйте будинку 2-4 рази в тиждень. Тривалість заняття – 30 хвилин.
  • В 6-7 років приводьте дошкільника в центр йоги. Це оптимальний вік для початку освоєння практики, особливо якщо не займалися йогою в садку. Для дітей складається спеціальна програма з елементами дихальних тренувань. Урок може тривати 40 хвилин.
  • З 8-13 років школярі освоюють спрощені техніки медитацій, складні асани. Тренування триває більше 40 хвилин–1 години.
  • Підлітки, які пройшли дитячий курс йоги, займаються вдома самостійно. Складність вправ залежить від рівня фізичної та моральної підготовленості дитини.

Зі скількох років познайомити дитину з йогою, вирішує кожен батько сам. Практика показує, що раннє навчання не приносить шкоди. Якщо мами і тата самі захоплюються індійської гімнастикою, то приводять дітей до тренерів в 2-3 роки, але перед цим займаються будинку з 6 місяців–1 року.

Особливості йоги для дітей

Йога для малюків – доступний спосіб весело проводити час в групі з однолітками чи батьками. Щоб індійська зарядка не принесла шкоди, організовуйте уроки по простих правил:

  Для дітей раннього віку, до 6-7 років, перетворіть тренування в гру. Вибирайте прості, доступні асани, але домагайтеся їх точного повторення.

  Дотримуйтесь послідовність завдань. Комплекс для занять вдома підбирайте на основі відеоуроків, майстер-класів.

  Перші заняття повинні тривати недовго (10-15 хвилин). Не відбивайте охоту до гімнастики нудними і затягнутими уроками. Краще зробити 5-6 вправ ефективно і з хорошим настроєм, ніж 20, але через силу.

  Провітрюйте спортивний зал або тренуйтеся на вулиці в теплі місяці. Правильне дихання вимагає свіжого повітря.

  Складіть розклад занять так, щоб вони проходили в денний час. Вечір період підготовки до сну – не кращий варіант.

  Погодуйте дитину за 1-1,5 години до фізкультури і через 30-60 хвилин після.

  Постеліть м’які килимки, щоб коленочкам, спині, ніжкам було зручно.

  Надягніть на малюка шорти, футболку з дихаючої, що тягнеться матерії, шкарпетки.

  Зніміть окуляри, прикраси, годинники.

  Попросіть дитину сходити в туалет перед уроком.

  Пози, підбирайте завдання з віком.

  Обов’язково проводите тренування. Робіть помахи кінцівками, плавне прокручування суглобів, повороти, стрибки.

  Звертайте увагу на загальне самопочуття дітей в день тренування. Якщо помітили ознаки ГРВІ, болить голова, зніміть урок.

  При сколіозі дитинка має контролювати відчуття в області спини. Якщо йому боляче, втомився, нехай полежить рівно на підлозі, відпочине 3-5 хвилин.

  Навчіть дітей правильно дихати під час виконання вправ. Вдихи-видихи робіть через ніс.

  Уроки з дітьми до 3 років проводите спільно з батьками.

  Щоб гармонізувати процес налаштування на заняття, використовуйте заспокійливу музику.

  Проводите теоретичні уроки. Подивіться разом з дитиною картинки з позами, спробуйте виконати завдання удвох за кілька днів до введення асани в програму уроку.

Вправи

Тренувальні завдання для вихованців дитсадка і школярів – це полегшений варіант комплексу для дорослих. Для тренування вибирайте будь-які з перерахованих, але орієнтуйтеся на вік юного йога.

Для самих маленьких

Найкращий спосіб зацікавити маленьких дітей повторювати рухи за інструктором або мамою – гра. Придумайте цікаві асоціативні назви для простих вправ самі. Якщо дитині подобається зайчик, ведмедик, то акцентуйте сюжет уроку на цих персонажів.

Наведемо приклад уроку для початківців освоювати йогу у віці 3-6 років. Кількість завдань залежить від ступеня фізичної підготовленості малюка. На першому–третьому уроці їх має бути від 5 до 10, потім кількість поступово збільшується. Навчати таким вправам заздалегідь не потрібно.

Зайчик прокинувся

Сядьте на спрощену позу по-турецьки, стопи необов’язково з’єднувати щільно. Витягніть руки в сторони. Трохи нахиляйте корпус.

Розминаємо лапки

 

Перевертаємося на живіт, встаємо з опорою на долоні і коліна. По черзі витягуємо руки, ноги, потягуємося, гнемо спину. Можна робити парами, якщо учнів двоє і більше, намагаючись лапками дотягнутися один до одного.

Підмітаємо підлога

Рівно стоїмо, вдихаємо, опускаємо руки і корпус вниз. Видихаємо. Робимо рухи руками з боку в бік, як ніби метем підлогу віником.

Йдемо гуляти

Ходимо по килимку і назад з опорою на зовнішню, а потім внутрішню сторони стоп. Можна трохи пострибати після прогулянки.

Граємо в хованки з зайчиком

 

Сідаємо на підлогу. Ноги прямі. Витягнуті перед собою. Дотягуємося пальцями рук до п’ят. Складаємось навпіл максимально низько. Опускаємо голову, ховаємося в колінах. Фіксуємо, повертаємося у вихідне положення.

Зайчик вирішив озирнутися по сторонах

Сядьте на підлогу і схрестіть ноги. Одну ручку заводимо тому, ставимо за спину з упором на долоньку. Іншу впираємось в коліно. Обережно повертаємо корпус назад. Озираємося. Міняємо руки.

Гойдалки

Зайчик захотів покататись. Лягаємо на килимок. Відриваємо від підлоги руки і ноги. Заводимо руки назад, обхоплюємо коліна і гайдаємося на животику. Можна використовувати як парний варіант вправи. Дитина фіксує позу, дорослий розгойдує. Потім навпаки.

Заєць грає з м’ячем

У ролі м’ячика виступає голова. Зайчик кинув м’яч, він покотився. Крутимо головою по сторонах, руху обережні, повільні. Виконувати можна лежачи, піднявши корпус на витягнутих руках, сидячи і стоячи.

Зайчик втомився і задумався

Ноги схрещені в гомілці, руки долонями вгору лежать на колінах. Можна схрестити пальці, як справжні йоги і помукати. Дихаємо рівно, через носик. Закриваємо очі, мовчимо. Настає повний спокій, відпочиваємо.

Ще кілька вправ

Вони точно сподобаються малюкам. Їх вводите з третього–четвертого заняття.

Левеня, собачка

Встаємо на коліна. Робимо вдих, опускаємо груди до стегон. Видихаємо, встаємо як собачка і рычим.

Ростемо

Стоїмо на підлозі, тягнемо руки вгору на вдиху, можна привстать на п’ятки. На видиху опускаємося.

Змія сичить

Лягаємо на килимок обличчям вниз. На вдиху піднімаємо корпус, голову з опорою на витягнуті вперед руки. Шипим як змія – видихаємо. Ноги випрямлені, не рухаються.

Вулкан

Стоїмо на килимку. Складаємо руки перед собою в позі молитви. Вдих. Піднімаємо руки вгору, долоні не размыкаем. Видих. Розводимо руки по сторонам.

Дерево

Встаємо рівне. Піднімаємо будь-яку ногу і ставимо стопу на коліно іншої ноги. Руки піднімаємо вгору. Долоні з’єднані. Утримуємо рівновагу. Дихаємо рівно, через носик. Коли вправа буде відпрацьовано, можна погойдуватися по боках від «вітру».

Місток обличчям вниз

Встаємо на витягнуті руки і ноги. Корпус утворює трикутник. Стоїмо 30 секунд, дихаємо рівно. Витягуємо хребці.

Метелик

Сідаємо, ніжки складаємо в позу лотоса. Кладемо руки на коленочки. На вдиху піднімаємо коліна, на видиху – опускаємо. Збільшуємо ритм, махаємо ніжками, як метелик крилами.

Для просунутих

Вправи для хлопчиків і дівчаток підвищеної складності схожі на завдання для дорослих. Не вимагайте досконалої точності виконання на перших уроках, робіть удвох, щоб дитина міг зрозуміти техніку складання рук, ніг, нахилів і утримування рівноваги.

Орел

Виконується стоячи. Схрестіть ноги так, щоб ліва нога обхопила праву нижче коліна. Можна трохи присісти для рівноваги. Руки схрещуються на грудях, права накриває ліву, долоні підняті до лиця. Робіть вдих-видих, паузу 2-3 секунди, змінюйте положення рук.

Раковина

Сідаємо на підлогу, стопи з’єднуються перед собою, коліна розведені убік. Нахиляємо тіло вперед, намагаючись покласти носик на підлогу. Раковина закрита. Вдих, видих, пауза. Розкриваємо раковину.

Жаба

Розведіть ноги на ширину плечей. Сядьте навпочіпки, руки заведіть за ноги. Тримайтеся міцно. Трохи раскачайтесь і підстрибніть. Можна проквакали. Якщо стрибати не виходить, утримуйте рівновагу максимально можливий час.

Човник

Необхідна для тренування і розвитку преса. Сядьте на килимок. Підніміть витягнуті прямо ноги вгору, схопіть їх долонями. Утримуючи тіло прямим з опорою на п’яту точку. Можна трохи розгойдуватися, щоб утримати рівновагу.

Фламінго

Встаємо прямо. Вдихаємо. Починаємо потихеньку нахилятися вперед, ведену ногу піднімайте нагору, заводячи тому. Руки – в боки. Видихаємо. Фіксуємо положення. Спина і піднята нога повинні утворити пряму лінію.

Гірка   Лежимо на спині. Піднімаємо попу, спираємося на витягнуті ноги. Руки занесіть тому, упріться долонями в підлогу, підніміть плечі. Повинна утворитися пряма лінія від грудей до пальців ніг (як гірка).

Місток

Лягаємо на спину, обережно піднімаємо корпус, спираючись на руки і ноги. Фіксуємо положення. Важливо, щоб руки не розходилися в сторони. Пошкодження хребетного стовпа для такої вправи є протипоказанням.

Морська зірка

Непростий варіант навіть для просунутих йогів. Потрібно встати в позу містка обличчям вниз. Зробити крок, підняти ногу і руки нагору одночасно. Витягайте долоню і носок. Утримуйте рівновагу.

П`ятниця 23.09.2022

Аеробіка для дітей

 

Понеділок 26.09.2022

ЗАНЯТТЯ З ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ ІГРОВОГО ТИПУ для дітей дошкільного віку                       

ЗВІРЯТА У ЛІСІ

     Мета: удосконалювати навички ходьби у колоні, бігу, стрибків з просуванням уперед, стрибків з розбігу, лазіння по драбині, кидання м’ячів у ціль.

Розвивати  швидкість, спритність, витривалість, силу, орієнтування у просторі.

Хід заняття

І. Підготовча частина.

  1. Ігрова вправа малої рухливості «Великі і маленькі звірятка».

Зміст гри: ходьба в колоні один за одним. За сигналом вихователя «Лисичка!» діти йдуть на носках, руки вгору, імітуючи рухи лисички.

За сигналом «Зайчики!» – ходьба у напівприсіді; за сигналом «Ведмеді!» діти йдуть на зовнішній стороні стопи, руки за спиною; за сигналом «Їжачки!» діти йдуть дрібним кроком, руки за спиною; за сигналом «Вовки!» – йдуть широким кроком.

  1. Рухлива гра середньої рухливості «Вовче, ти готовий?»– ходьба, біг.

Зміст гри: один із гравців зображує вовка, який сидить на стільчику в куточку зали. Діти беруться за руки, наближаються до вовка і промовляють слова:

  • Вовче, ти прокинувся?
  • Так.
  • Ти готовий?
  • Вдягаюся.
  • Ти вже йдеш?
  • Я йду!

З цими словами вовк вибігає із засідки і ловить дітей. Спійманий стає вовком.

Правила гри: вовк ловить дітей після слів «Я йду!». Кого вовк спіймав, той стає ведучим.

Лічилка до гри: А між нами, хлопчаками,

Хтось не слухається мами.

Раз, два, три,

Це, напевне, будеш ти.

ІІ. Основна частина.

  1. Рухлива гра великої рухливості «Мисливці і зайці»– біг, метання, стрибки.

Зміст гри: один або два мисливці стають з одного боку зали, біля стільців, на яких лежать м’ячі чи мішечки. Решта дітей – зайці. Вони сидять у своїх нірках (обручах), розкладених на протилежному боці зали. Мисливці обходять галявину і удають, що шукають зайців, потім ідуть на свої місця, ховаються за деревами (стільчиками).

На слова вихователя «Зайчик плиг-скок, плиг-скок у зелений лісок» зайці зайці виходять і стрибають по всій галявині. За сигналом вихователя «Мисливці!» зайці тікають кожен до своєї нірки, а мисливці ціляться їм під ноги м’ячем. Мисливці мають стояти біля стільчиків і, не сходячи з місця, кидати м’ячі тільки під ноги зайців. У кого із зайців влучать, того забирають із собою. При повторенні гри обирають нових мисливців.

Правила гри: мисливці, не сходячи з місця, кидають м’яч тільки під ноги зайців. М’яч піднімає той, хто кинув. Зайці виходять на галявину та тікають з неї тільки за сигналом.

Лічилка до гри: Зайчику, зайчику,

Не ходи по городчику!

З’їси капустку –

Зробиш доріжку,

Вийде мисливець.

  1. Рухлива гра великої рухливості «Ведмеді і бджоли» – біг, лазіння.                    Зміст гри: дітей ділять на дві нерівні групи. Менша групка – ведмеді, решта бджоли. На деякій відстані від драбинки – ліс, де живуть ведмеді, на протилежній стороні – поле, луки.

Одна частина бджіл розташовується на драбинці, інша частина бджіл – перед натягнутим шнурком – вуликом. На слова вихователя:

Бджоли вулик залишають,

В ліс квітучий поспішають

одні бджоли злазять з драбинки, інші бджоли підлізають під натягнуту мотузку. На слова:   Полетіли по медок,

Полетіли до квіток!

бджоли летять на луки. На слова:

А ведмеді у садок

В вулик лізуть по медок

ведмеді йдуть до вулика і вилазять на драбинку.

За сигналом вихователя «Бджілки!» ведмеді поспішають до свого барлога. Бджілки із дзижчанням повертаються. Одна група бджілок (що була на драбині) відганяє ведмедів, а друга вилазить на драбинку. Гра закінчується, коли усі діти побувають не драбинці.

Барліг для ведмедів має бути недалеко від драбинки, щоб ведмеді встигли злізти з неї і втекти, поки бджоли повернуться. Вихователь має стояти біля драбинки.

Правила гри: вилазити та злазити з драбинки треба змінним корком, не пропускаючи щаблів. Зіскакувати з драбинки не можна. Бджоли не ловлять ведмедів, а тільки відганяють їх, доторкуючись.

Лічилка до гри:   Бджілки в поле полетіли,

На пахучі квітки сіли;

Стали в вулик мед нести…

Вівторок 27.09.2022

Основи техніки гімнастичних вправ

План

  • Загальні поняття – техніка, структура, основи, деталі техніки, удосконалення техніки.
  • Класифікація та загальна характеристика гімнастичних вправ.
  • Характеристика акробатичних вправ та вправ на приладах.

У практиці фізичного виховання використовується велика кількість різноманітних гімнастичних вправ, які відрізняються між собою, як формою, так і змістом. Зміст гімнастичних вправ утворюють всі ті рухи й операції, які входять до тої чи іншої вправи з тих складних багатогранних процесів, які відбуваються в організмі під час виконання вправи.
Техніка виконання гімнастичних вправ – це найбільш раціональні способи виконання вправ і полягає вона в поєднані рухів окремих частин тіла , або всього тіла відносно опори, або приладу ( підлога, перекладина).
Техніка виконання гімнастичних вправ буває „ стандартна” і „ індивідуальна”.
„стандартна” – характеризується раціональною основою виконання вправи притаманною багатьом виконавцям.
„ індивідуальна” – це можливі відхилення у деяких елементах виконання, які не спотворюють основу вправи.
Структура руху – це повний внутрішній зв’язок між окремими елементами рухів, що зумовлені виконанням всіх частин рухів, як єдиного цілого в просторі і в часі. Виходячи з загальних особливостей гімнастичних вправ і конкретних особливостей спортсмена слід визначити, які вимоги є основними для певної вправи взагалі, а які лише для цього спортсмена.
Досконала техніка дає гімнасту можливість економно виконувати різні рухи.
У практичній роботі розрізняють такі компоненти техніки:
– основу техніки;
– визначальну ланку техніки;

  • деталі техніки.
  • основа техніки — це сукупність тих ланок і рис структури рухів,які необхідні для вирішення рухового завдання у певний спосіб. Основа техніки складається з рухів, зумовлених структурою рухових дій, вона являє собою сукупність найтиповіших ознак техніки. Індивідуальна техніка гімнастичних вправ у кожного гімнаста проявляється не у відступі від її основного механізму, а в різних варіантах виконання елемента і в різному виконані окремих деталей техніки.
  • визначальна ланка техніки – це найважливіша частина способу вирішення рухового завдання;
  • деталі техніки – це другорядні особливості руху, які не порушують його структури. Вони можуть видозмінюватися залежно від індивідуальних особливостей гімнаста і рівня його майстерності.

Фази виконання гімнастичних вправ.

Підготовча: створює найсприятливіші умови для виконання рухів основної фази.
Основна фаза: рухи в цій фазі спрямовані безпосередньо на вирішення основного рухового завдання. Найважливішим у цій фазі є раціональне використання зусиль у потрібному місці, напрямку і в необхідний момент.
Заключна фаза: рухи спрямовані на успішне закінчення вправи і полягають у пасивному згасанні або активному гальмуванні рухової дії, або створені необхідних умов для переходу до виконання наступного елементу.
Всі фази виконання вправ взаємопов’язані і взаємозалежні. Чітке виконання елементів – результат узгодження всіх цих фаз.

Гімнастичні вправи класифікуються:

  • За анатомічним характером елементарних рухів.
  • За характером м’язових зусиль.
  • За структурою рухів.

Виходячи з характеру роботи рухового апарату і дії на тіло спортсмена певних фізичних закономірностей ,гімнастичні вправи поділяють на три групи:

  • Статичні і динамічні.
  • Махові і силові.
  • Стрибкові.

1.Статичні вправи пов’язані з утриманням різних поз на приладах і на підлозі. Частина вправ потребує збереження стійкості тіла ( стійки на руках), інші вправи потребують гнучкості (шпагати), певні вправи зумовлені великим м’язовим зусиллям .
При виконані висів тіло гімнаста перебуває в стані стійкої рівноваги, а в упорах – не стійкої рівноваги. Чим вище підняте тіло гімнаста над опорою, тим воно менш стійке.
до вправ у висі відносять:
– виси змішані з опорою об підлогу;
– виси змішані з опорою об прилад;
– виси вертикальні;
– виси горизонтальні.
До вправ в упорі належать:
– сіди і упори змішані;
– упори вертикальні;
– упори горизонтальні;
– стійки.
До динамічних вправ належать різні переміщення тіла з одного положення в інше (швидке, або повільне опускання, підйом махом, або силою, оберти). У цих вправах ізотонічний режим чергується з ізометричним.
Динамічні вправи поділяються на переміщення тіла вгору, униз, вперед, назад, убік, по колу. Під час переміщення тіла вгору діють сили, що долають земне тяжіння, а під час переміщення вниз – поступальні. В усіх інших випадках ці сили чергуються.

Силові вправи виконуються за рахунок сили без істотного впливу кінетичної енергії.
Складність силового елемента залежить від величини необхідної м’язової тяги та від потужності м’язових груп, які цю тягу повинні забезпечити.
Махові вправивиконують в основному за рахунок кінетичної енергії. Вони розрізняють:швидкість рухів, наявність великих і швидкозмінних внутрішніх і зовнішніх сил, раціонального використання енергії тіла і його частин, яскраво вираженим перемінним характером. Більша частина елементів і зв’язок спортивної гімнастики відносять до махових вправ.
До стрибкових вправ належать опорні стрибки, стрибки акробатичні , прості стрибки у вільних вправах та на колоді, зіскоки. Ця група вправ характеризується активним енергійним відходом від опори, наявністю безопорної фази і фази приземлення. Всі стрибки поділяються на опорні і не опорні (прості). 
не опорні (прості):
– у висоту з місця або з розбігу,
– у довжину з місця або з розбігу,
– у глибину,
– з трампліна,
– через скакалку.
опорні: прямі– виконуються через коня в напрямку розбігу, руки ставляться на опору одночасно після відштовхування, рух тіла гімнаста отримує протилежне обертання назад( ноги нарізно, зігнувши ноги, льотом).
– Стрибки переворотом вперед. Спортсмен виконує польот над конем з переворотом вперед через голову і відштовхується від ближньої або дальньої частини приладу.

– Стрибки з переворотом в сторону. Спортсмен після відштовхування ногами здійснює переворот на 90 з обертом передньо-задньої осі тіла, відштовхування руками виконується послідовно.
– Стрибки переворотом з поворотом. Виконується з поворотом на 90, 180 гр. в першій фазі польоту (рондат, сальто назад в групуванні).
– Комбіновані стрибки. Поєднують в собі структурні ознаки стрибків. Вони характеризуються незвичайною першою фазою польоту ( поворот на 360 до поштовху руками, з розбігу півтора сальто вперед до поштовху руками) і не звичайним поштовхом рук ( стрибки з подвійним поштовхом рук).
Бокові стрибки: боком, кутом прогнувшись , вони мають прикладне і допоміжне значення.
Акробатичні вправи діляться на три групи.

  • Стрибки
  • Балансування.
  • Кидкові вправи.

Класифікація акробатичних стрибків побудована по принципу структурної схожості елементів з врахуванням таких суттєвих ознак, як напрямок головного обертального руху (оберт вперед, назад, в сторону). Ступінь оберту по сальто, ступінь повороту тіла в без опорному положенні. Основною ознакою по якій акробатичні стрибки відносяться до тієї або іншої групи є зміст дій гімнаста в без опорних фазах:
– прості;
– комбіновані.

Балансування.

Надана група об’єднує акробатичні вправи, в основі яких лежить збереження власної рівноваги чи рівноваги одного чи декількох партнерів. Вправи в балансуванні поділяються на три підгрупи:

  • Одиночні вправи — стійки, мости і шпагати.
  • Парні вправи — один партнер (нижній) не тільки зберігає власну рівновагу в різноманітних положеннях, але і підтримує рівновагу іншого (верхнього) партнера.
  • Групові вправи — піраміди в трьох, в чотирьох, в п’ятьох .

На заняттях з гімнастами-початківцями необхідно приділяти багато уваги вивченню акробатичних вправ, а потім вже переходити до навчання на приладах.
Щоб успішно вивчити акробатичні стрибки, учням необхідна добра загальна і спеціальна фізична підготовка. Для цього використовується ходьба, біг, загально розвиваючі вправи, рухливі й спортивні ігри, різні естафети з бігом і стрибками. Велику увагу слід приділяти вправам, які зміцнюють сухожилля (променево-зап’ястний і гомілковий суглоби), розвивають гнучкість (рухливість у суглобах), а також швидкість бігу і стрибучість. У кінці кожного тренування рекомендується виконувати серії стрибкім вгору (по 5. ..10 стрибків у темпі зі змахом руками), поступово кількість, стрибків і серій збільшуючи. Одночасно починати вивчення найпростіших акробатичних вправ: групування, перекати вперед і назад, перекиди вперед і назад, найпростіші види стійок, міст, шпагат, переворот убік.
Далі вивчаються: перекиди, переворот з голови, переворот вперед на одну, на дві ноги, рондат. Особливу увагу приділяють вправам: курбет, підскок, вальсет. Після того, як будуть виконані завдання початкової підготовки, гімнасти вивчають основні акробатичні стрибки: переворот назад (фляк), сальто вперед і назад, та його різновиди тощо. Потім засвоюються стрибки великої складності.

Кидкові вправи.
В основі цієї групи вправ лежить кидок і ловля одного партнера іншим чи декількома партнерами.

Вільні вправи.
Поділяються на дев’ять структурних груп.

  • Стрибки. До цієї групи входять акробатичні стрибки і стрибки гімнастичного і хореографічного характеру.
  • Перевороти, які виконуються без фази польоту.
  • Перекати — це елементи з послідовним доторканням опори частинами тіла.
  • Перемахи ногами — типовий гімнастичний елемент вільних вправ. Поділяються на прямі і кругові.
  • Повороти. В групу об’єднуються повороти, які виконуються на ногах, на руках, в змішаних упорах.
  • Хореографічні елементи — рухи класичного, народного, характерного і сучасного танцю.
  • Елементарні рухи — зв’язковий ланцюг для об’єднання складних елементів і частин руху.
  • Рівновага – це група статичних елементів, трудність яких в утриманні точного положення тіла на зменшеній площі опори.
  • Пози поділяються на елементарні і комбіновані положення, а також силові елементи. Основна трудність поз міститься в умінні зберігати точне положення тіла на протязі 1-2 сек.

Вправи на коні.

Всі вправи на коні поділяються на два основних класи: кругові і маятникоподібні рухи.Кожен з класів руху поділяється на структурні групи, визначені по ознакам орієнтації і переміщенню тіла гімнаста відносно снаряду.
Рухи без переходів і поворотів — для цієї структурної групи характерно виконання вправи в одну сторону, без зміни опори снаряд (прості круги, схрещення і др.)
Рухи з переходами виконуються з переміщенням по снаряду в сторону, вперед або назад, але без поворотів (переходи, «протиходи»).
При рухах з поворотами і переходами гімнаст змінює положення на снаряді шляхом повороту навколо однієї руки (виходи і входи) або навколо передньо-задньої осі тіла, розміщеного практично горизонтально обличчям до опори (круги прогнувшись).
Рухи з поворотами навколо поздовжньої осі складають четверту групу рухів на коні.
При навчанні на коні використовується в основному цілісний метод. Але за допомогою тренажерів і пристосувань часткового або повного розвантаження гімнаста при довільних рухах. Навчання проходить більш успішно при наданні цілеспрямованої допомоги при фіксації окремих положень тіла за допомогою партнерів і при проведенні по всьому руху ніг. Окремі ланки складної навички слід засвоювати на комбінованих приладах. У такому разі полегшені умови опори дозволяють багаторазово повторити рухи, добиватися збільшення амплітуди махів ніг і уточнення ритму докладання зусиль м’язів тулуба і ніг.
При складанні системи технічної підготовки гімнаста слід керуватися структурною подібністю і дотримуватися заданого порядку:
– спочатку вивчають основні (профілюючі) рухи, які допоможуть швидше зрозуміти закономірності техніки всіх наступних рухів тієї ж структури;

  • круги обома ногами і маятникоподібні махи розучують паралельно, але н різних частинах заняття чи навіть у різних заняттях: спочатку тільки махи, а потім тільки круги або у зворотному порядку;

після надійного оволодіння технікою рухів обох структур вивчають переходи від махів до кругів і навпаки.

Середа 28.09.2022

«Все я вмію, все я можу, і здоровим бути хочу»

Фізкультурне заняття з використанням методики
М. Єфименка

Програмовий зміст: повторити комплекс вправ за методикою
М. Єфименка; формувати правильну поставу; вдосконалювати вміння підтягуватись обома руками на дошці Єфмінова; стрибати на обох ногах, просуваючись вперед; закріпити навички дій з м’ячем; удосконалювати ходьбу по колу; формувати емоційний досвід дітей; сприяти елементарному перевтіленню; розвивати інтерес до мови жестів.

Обладнання: килимки для кожної дитини, дошка Єфмінова, лавки, стільці з натягнутими мотузками.

 

                                                     Хід заняття:

І. Вступна частина

  1. Шикування в шеренгу.
  2. Рівняння.
  3. Повідомлення змісту заняття.

Вихователь: «За ведучим у шеренгу шикуйтеся. Рівняйте носки за носками ведучого. Діти, сьогодні ви будете не просто дошкільнятами, а частинками чудової природи. Ми з вами покажемо однин день від ранку до вечора. Він, як і всі дні, подарує нам утіху, додасть сил та наснаги. Наше фізкультурне вітання разом промовляймо!»

Діти: «Хто зі спортом дружить завжди буде дужий. І не хворий, і не кволий, а завжди, завжди здоровий».

  1. Ходьба на пальцях.

Вихователь: «А тепер тягнемось до сонечка. стаємо рівненько на пальчики та йдемо по колу. Вдихаємо носом, видихаємо ротом».

  1. «Черв’ячки» – повзання пластунцем.

Вихователь: «Лягаємо на підлогу на животики, повземо пластунцем уперед по чарівній «доріжці здоров’я».

  1. «Жучки»– лазіння навкарачки, імітація лазіння жуків.

Вихователь: «Черв’ячки першими пробудилися, а ось і сонечко пригріло, то і жучки прокинулися. Стаємо навкарачки та повземо вперед».

  1. «Жабки»– стрибки навприсядки, руки – на колінах.

Вихователь: «На озері чути кумкання жабок. Стаємо навприсядки і стрибаємо вперед, як жабки. Руки тримаємо на колінах».

  1. «Стоніжка»– пересування навприсядки у колоні, тримаючись за плечі один одного.

Вихователь: «Стаємо один за одним, присідаємо, беремося за плечі сусіда попереду. Дружньо рухаємось. Ось так: уперед, не розгойдуючись».

  1. «Метелики»– біг на пальцях з махами рук вгору-вниз.

Вихователь: «Піднімаємось, виправляємо спинку, стаємо на пальчики та біжимо по колу, змахуючи руками, ніби метелики».

 

ІІ. Основна частина

  1. «Квіткові пуп’янки». В. п. – лежачи на боці у позі ембріона.

Вихователь: «Вільно гойдаємося. Раз-два, вперед-назад, три-чотири, збоку-вбік».

  1. «Пуп’янки розкриваються». В. п. – лежачи на спині, згрупувавшись.

Вихователь: «Повільно розводимо в сторони руки та ноги, намагаємось тримати їх рівненько».

  1. «Листочок в озеро впав і гойдається». В. п. – лежачи на животі.

Вихователь: «Ненадовго трохи піднімаємо руки та ноги. Гарненько прогинаємось та тягнемо свої кінцівки».

  1. «Лісові дзвіночки». В. п. – стоячи навкарачки.

Вихователь: «Дружно рухаємо головою праворуч-ліворуч, вперед-назад. Спинки в нас прогнуті – не забувайте».

  1. «Чарівні струмочки». В. п. – сидячи на підлозі з упором на руки за спиною.

Вихователь: «Трохи піднявши сіднички по черзі витягуємо ноги: спочатку праву. потім – ліву.»

  1. «Вітаємось із сонечком». В. п. – сидячи на колінах, притиснувшись сідницями до п’ят.

Вихователь: «Стаємо навколішки, піднімаємо руки через сторони вгору, тягнемось до сонечка».

  1. Перешиковування.

Вихователь: «Сходимось в колону і за ведучим кроком руш!»

  1. «Теплого осіннього дня мандруємо доріжкою здоров’я».

Вихователь: «Беремо до рук м’ячі і починаємо нашу подорож доріжкою здоров’я. Підходимо до масажних килимків, тримаємо м’яч на витягнутих руках і проходимо з ним по килимках. Тепер затискуємо м’яч між колін, беремо руки в боки і ось так просуваємось уперед. Стаємо на коліна, прокочуємо м’яч по килимку між предметами. Стаємо навкарачки і штовхаємо м’яч головою, не торкаючись його руками. (Вправи виконуються поточним методом тричі). А зараз стаємо на ноги, піднімаємо руки вгору і прогинаємось».

  1. Підтягування на дошці Єфмінова.

Вихователь: «Шикуємось у колону. Спочатку стрибаємо вперед на обох ногах, тримаючи руки на поясі, а спину – рівненькою. Підходимо до дошки й підтягуємося на животі (3-5 разів). Устаємо, піднімаємо руки вгору, прогинаємося».

ІІІ. Заключна частина

  1. Рухлива гра «Сонечко»

Я на небі сяю,

І про всіх дбаю.

Рано-вранці піднімаю. (День)

День мине – спати складаю. (Ніч).

Четвер 29.09.2022

Фізкультхвилинка

 

П`ятниця 30.09.22

Профілактика плоскостопості у дітей дошкільного віку

Існує ряд правил проведення профілактики плоскостопості у дітей і дорослих:

  •  Ходьба босоніж. Ортопеди рекомендують якомога більше ходити по траві, камінню, землі, підлозі будинку;
  •  Виконувати комплекс вправ для профілактики плоскостопості щодня, кілька разів на день. Ідеальним варіантом буде спільне заняття дітей і батьків в ранкові та вечірні години;
  •  Поєднувати вправи варто з масажем ніг. Батьки можуть робити самостійно масажний комплекс, або звернутися до професіонала;
  •  Купувати малюкові тільки правильне взуття. Вона не обов’язково повинна бути ортопедичної. Спеціалізовану варто носити тільки при підозрі на розвивається плоскостопість. Вона повинна бути зручною, з м’якою товстою підошвою. З підліткового віку обов’язкову присутність в ній супінатора. Висота каблука не повинна перевищувати 4 см. Під час ходьби і в спокійно положення взуття повинна міцно утримувати ногу, але не тиснути і не натирати її. Звертати варто увагу на підошву, як чіп. На них повинен бути присутнім горбок;
  •  Ортопеди радять всім стежити за поставою. Це дозволить попередити патологію хребта, опорно-рухового апарату;
  •  Дорослим необхідно щодня давати ногам відпочинок. Досить через кожні 3-4 години дозволяти їм розслаблятися.

Дотримання простих правил забезпечить попередження плоскостопості у дітей і дорослих.

Увага!
Особливу роль відіграє профілактика плоскостопості для дошкільнят. Вік від 3 до 6 років — самий податливий для корекції стопи. У цей період починає активно розвиватися опорно-руховий апарат.

Профілактика плоскостопості у дошкільнят

Сучасні дитячі сади мають безліч переваг в реалізації профілактики плоскостопості для дітей 2-3 років, малюків старшого дошкільного віку. Існує багато методик, ігор, занять з дітьми, які допомагають попередити недугу:

  •  Виконання вправ для профілактики плоскостопості у дітей дошкільного віку. Вони починають ранок з зарядки, в обідній час приходять на заняття з фізкультури;
  •  У багатьох дитячих садах сьогодні є басейни. Дітям достатньо 1-2 заняття на тиждень;
  •  Дитячі садки оснащені спеціальними пристосуваннями для попередження плоскостопості у дітей. Це масажні ортопедичні килимки, м’ячі;
  •  ЛФК (лікувальна фізкультура) — невід’ємна частина в попередженні хвороби ніг. Вона стимулює активність стопи.

Профілактика плоскостопості у дітей до 6 років
Проводити профілактику плоскостопості дошкільника можуть не тільки вихователі в дитячому садку, але і дорослі самостійно в домашніх умовах. Необхідно виконувати прості правила, які допомагають запобігти патологію у дитини. Ортопеди радять батькам:

  •  Звернути увагу на взуття, яку носить дитина 2-5 років. Вона повинна міцно тримати стопу, мати виступ в районі склепіння, бути зручною і підходити за розміром;

Зверніть увагу!
Багато батьків вважають за краще брати взуття на розмір більше для малюків, так як дитяча нога росте швидко. Робити цього не варто. Це підвищує ризик деформації стопи, так як нога знаходиться кілька годин в неправильному положенні.

  •  Хорошим правилом буде виконання щоденних або щотижневих загартовування (вони повинні проводиться за згодою малюка, для дітей 3-5 років ідеально підходить ходьба босоніж по ортопедичному килиму);
  •  Діти повинні більше бувати на свіжому повітрі, влітку ходити босоніж, після ванни використовувати контрастний душ.

Навантаження на ноги дітей повинна відповідати віковим особливостям розвитку: росту, ваги, маси тіла.

Комплекс вправ для дітей

Виконувати вправи діти можуть спільно з батьками. Вони не становлять великої складності для дорослого. Гімнастика для профілактики плоскостопості — ключовий момент в попередженні захворювання. Виконувати руху слід під контролем дорослого.

Вправи для дітей 2-3 років

  •  Набрати в тазик теплої води, що не перевищує 38 градусів і не нижче 36 можна додати морську сіль. У таз опустити камені, краще, якщо вони будуть різні за розміром. Дитина повинна опустити ноги в ємність з водою, пограти з камінням. Перебирати їх пальцями, переміщати з одного місця в інше, після походити хвилин 5 по ним самостійно, без допомоги дорослого;
  •  Ходьба босоніж з чергуванням рухів: підняття на шкарпетки, опускання на п’яти. Можна пострибати на носочках, змінювати діяльність ходьбою на п’ятах. Такі прості рухи стимулюють м’язи, дозволяють зміцнювати ступні малюка;
  •  Покласти під ноги малюка маленький м’ячик з шипами. Він самостійно, без допомоги дорослого, катає його від п’яти до носка і в зворотному напрямку.

Важливо!
Кожна вправа дитині 2-3 років слід виконувати не більше 5 раз. Проводити комплекс вправ рекомендується в ранкові години, коли ноги дитини не втомилися.

Комплекс вправ для дітей 4-7 років

Для дітей даного віку прийнятно виконання ігрових вправ:

  •  Гра В «Захопи мячВ». Проводитися в положенні сидячи, на стільці. На підлогу ставиться м’яч невеликого діаметра, який можна захопити ногами. За допомогою ступні дитина повинна, не встаючи зі стільця, обхопити м’яч, підняти ноги до рівня колін, пронести за допомогою ніг м’яч вліво, потім вправо, покласти на місце. Виконувати 3 5 разів;
  •  Гра В «Склади фігуруВ». Можна використовувати яйця з кіндерів-сюрпризів, олівці, або інші предмети, які можна схопити пальцями ніг. Початкове положення сидячи. Дитина намагається за допомогою представлених йому предметів скласти певну фігуру, перетягуючи їх тільки пальцями ніг;
  •  У «Побудуй башнюВ». У положенні сидячи за допомогою стоп поставити кубики один на одного для отримання великої башти. Чим вище буде вежа, тим краще.

Понеділок 03.10.2022

Запалення суглобів на ногах: симптоми, лікування препаратами і народними засобами

 

Причини, симптоми, методи лікування та профілактики остеохондроз

Вправи за методикою Бубновського

Гімнастичний комплекс по Бубновскому дозволяє зміцнити м’язи хребта в домашніх умовах, не маючи спеціальної апаратури. У великих містах відкриті спеціалізовані центри, які працюють за методикою Бубновського, які допомагають вилікувати остеохондроз, артроз, артрити та інші захворювання опорно-рухової системи.

Зразковий комплекс вправ виглядає наступним чином:

Метод виконання вправи Кількість повторень Фотографія
Перекочування — це одне з найбільш поширених вправ для лікування м’язів спини. Перед виконанням необхідно сісти на килимок, притиснувши руками до грудей зігнуті в колінах нижні кінцівки. Під власною вагою, притягаючи руками ноги до себе, треба розгойдуватися. При цьому ефективно працюють м’язи-розгиначі спини Слід зробити 10-15 перекатываний
Поза Кішки допомагає розтягнути і підготувати м’язи, суглоби, зв’язковий апарат для виконання вправ. Необхідно встати на карачки і розгойдуватися, переміщаючи вагу на нижні та верхні кінцівки. Потім рекомендується по черзі відводити кожну кінцівку і затримувати її у витягнутому положенні на 1-2 хвилини Розтяжка триває 5-6 хвилин
Похитування корпусу. Для виконання необхідно перебувати в позі Кішки. Метод дозволяє навантажити поверхневі м’язи спини і рук. Необхідно зігнути руки в ліктях і, перебуваючи на четвереньках, перемістити тіло на руки. Затриматися в цьому положенні на 1-2 хвилини і повернутися у вихідне положення, торкнувшись п’ят сідничної областю. Під час погойдувань шия і спина повинні бути прямими Повторювати 2-3 рази
Підйом сідниць. Виконується в положенні лежачи на спині. Потрібно витягнути верхні кінцівки уздовж тулуба, а нижні необхідно уперти в килимок і зігнути їх в колінах. На видиху потрібно підняти сідниці, а на вдиху опустити їх до зіткнення попереку з килимком Виконати 25-30 підйомів
Ластівка. Також виконується лежачи на спині. Метод ефективно зміцнює глибокі м’язи хребетного стовпа. Руки і ноги слід випрямити, останні розташувати уздовж тулуба, а руки розправити. При підйомі вгору лівої ноги потрібно витягнути навстречуправую руку до дотику долоні зі стопою. Повторити правою ногою і лівою рукою. Підйом кінцівок здійснюється на вдиху, на видиху кінцівки повертаються у вихідне положення 15-20 повторів кожною ногою
Віджимання. Це класичний спосіб розминання м’язів грудного відділу, який також впливає на трапецієвидний м’яз спини. Можна виконувати його, спершись носками в килим, але для новачків існує полегшена версія віджимання з упором в колінних чашечках. Руки повинні розташовуватися по боках від плечових суглобів, під час руху вниз в ліктьових суглобах повинен утворюватися прямий кут. При підйомі тулуба руки повинні розпрямлятися 20-30 повторень
Зміцнення попереку. Необхідно лягти на живіт і витягнути верхні кінцівки максимально вперед, трохи згинаючи їх в ліктях. Долоні повинні упиратися в килимок. На вдиху слід повільно піднімати вгору одну ногу, на видиху треба її опустити у вихідне положення 25-40 повторів кожною ногою

Комплекс по Бубновскому можна робити щодня, найкраще для цього підходять ранкові години, коли травний тракт ще порожній.

Вівторок 04.10.2022

Заняття з фізичної культури на повітрі

Проведення занять з фізичної культури на свіжому повітрі планується під час прогулянки в першу половину дня тричі на тиждень взимку та в період міжсезоння, а в теплу пору року всі вони виносяться на. фізкультурний майданчик.

Науковими дослідженнями (О.Г. Аракелян, Л.В. Карманова, Г.В. Шалигіна, Г.П. Юрко, В.Г. Фролов та ін.) доведено, що для зміцнення здоров’я та зниження захворювання дітей найбільш доцільним є поєднання адаптації організму до фізичних навантажень та одночасно до впливу факторів зовнішнього середовища, зокрема холодного повітря.

У прохолодну погоду (особливо взимку та восени) це заняття планується на другу половину прогулянки. Під час виконання фізичних вправ, при проведенні рухливої гри діти потіють і можуть застудитися, якщо їх залишити на майданчику. Тому після завершення вони заходять у приміщення, де переодягаються і готуються до обіду.

До змісту занять з фізичної культури входять різноманітні засоби: фізичні вправи, рухливі ігри, вправи та ігри спортивного характеру, які мають відповідати віковим можливостям та руховій підготовленості дітей.

Вправи для занять на свіжому повітрі добираються відповідно до пори року, наявності інвентарю та фізкультурного обладнання на майданчику, екіпіровки дошкільнят, а також ступеня володіння даними рухами. У цих заняттях основні рухи можуть виконуватися у комбінації з декількох вправ (за типом смуги перешкод), коли діти поступово переходять від однієї справи до іншої. Наприклад, діти йдуть по колоді, стрибають з неї, пролізають в обруч, виконують ходьбу по кубах (5-6) або пеньках різної висоти, автомобільних покришках, які закопані у землю, підлізають під дугу та ін. При цьому широко застосовується ігровий метод навчання та удосконалення основних рухів.

Влітку та навесні до їх змісту вводять практично всі фізичні вправи та ігри, які пропонує програма з фізичної культури для кожної вікової групи.

Пізньої осені і ранньої весни до занять додають вправи з ходьби, бігу, стрибків (у довжину з місця, у глибину в яму з піском), метання в ціль, підлізання, пролізання в обруч, вправи з рівноваги, рухливі та спортивні ігри. Якщо на майданчику мокро, заняття можна проводити на відкритих верандах (павільйонах), де застосовують різноманітні вправи у рівновазі (ходьба по лаві, дошці), підлізання під шнур, метання предметів у вертикальну та горизонтальну ціль, пролізання в обруч, рухливі ігри на обмеженій площі.

Взимку, щоб діти не переохолоджувалися під час пояснення та показу, на заняттях доцільно застосовувати вже засвоєні вправи та ігри, які можна виконувати на свіжому повітрі. Це вправи з рівноваги (ходьба по стежках, протоптаних у снігу, «слід у слід»; ходьба по сніговому валу і зістрибування з нього); переступання через снігові кучугури; ковзання по льодових доріжках та ш., стрибки у довжину з місця через купинки снігу, у глибину на сніг; метання в ціль (дерево, щит), біг у повільному темпі, рухливі ігри (без речитативів), хокей з шайбою без ковзанів (у старших групах), ходьба на лижах, катання на ковзанах та санчатах. Добираючи ігри та вправи для такого заняття, можна об’єднати їх одним сюжетом: «Пори року», «Космонавти», «На рибалці» та ін.

Вихователю слід чітко продумувати організацію дітей, особливо під час основної частини, запобігати тривалих пауз чекаючи своєї черги для виконання вправи, щоб вони не переохолоджувалися.

Заняття у будь-яку пору року може складатися з 3-4 рухливих ігор за таким принципом добору: перша гра — середньої рухливості, вона забезпечує поступове наростання фізичного навантаження; наступні — зберігають високий рівень рухливості, а завершується заняття грою малої рухливості. Кожна гра повторюється 3-5 разів. Наприклад, для дітей старшої групи спочатку проводиться гра «Чия ланка швидше збереться?», потім — «Рибалки і рибки», «Мисливці і зайці», у завершенні заняття — «Знайди і промовчи».

Зміст занять можуть повністю складати вправи або ігри спортивного характеру, у яких бере участь вся група. Влітку – бадмінтон, футбол, баскетбол, хокей на траві, велосипед, плавання (при наявності закритого басейну у будь-який період року). Взимку, у тих регіонах де випадає сніг, доцільно в цей період всі заняття на свіжому повітрі присвячувати катанню на санчатах, навчанню дітей ходьби на лижах або катанню на ковзанах (старші групи).

Заняття на повітрі складається з трьох частин: підготовчої, основної та заключної. Однак взимку та в період несприятливої погоди зміст підготовчої частини має деякі особливості. Якщо діти тепло одягнуті (шубка або пальто) загальнорозвиваючі вправи з ними не проводяться. Вони також відсутні під час занять з лиж, ковзанів, катання на велосипеді. Діти можуть виконувати ходьбу зі зміною темпу, деякі імітаційні види ходьби: високо піднімаючи коліна, як «конячка», по черзі піднімаючи вгору прямі ноги, як «чапля»; ходьба приставним кроком правим або лівим боком, широким кроком (крок «велетня»), спиною вперед та ін.; біг підтюпцем (20—30 с) для молодших груп; 35-45 с для старших груп по колу або змійкою. Це дає змогу підготувати їх організм до наступного виконання більш складних рухів. Тому основна частина цих занять збільшується.

В основній частині розучуються або вдосконалюються основні рухи, вправи та ігри спортивного характеру, рухливі ігри. При цьому слід застосовувати найбільш ефективні способи організації дітей: фронтальний, груповий, поточний або колове тренування.

Заключна частина має забезпечити поступове зниження фізичного та емоційного навантаження, нормалізувати роботу дихальної і серцево-судинної систем. До неї входять різновиди ходьби у повільному темпі або малорухома гра.

Тривалість занять на повітрі за часом така сама, як і в приміщенні, за винятком занять, змістом яких є спортивні ігри та вправи спортивного характеру. Зокрема, заняття на лижах або катання на санках триває в середній групі до 40 хв, а в старшій до 1 години.

Після заняття в період холодної погоди діти переодягаються у приміщенні (фрамуги закриті, температура повітря не нижче +20°С). Роздягатися треба в певному порядку: знизу-вгору. Малятам допомагають дорослі, а старші дошкільники роздягаються самостійно, швидко розтирають один одного рушниками і перевдягаються в сухе.

У старшій і підготовчій групах протягом року раз на тиждень заняття на повітрі проводяться в природних умовах (у парку, сквері, в лісі, на галявині біля водоймища) у формі пішого переходу за межі дитячого садка. У другій молодшій та середній групах пішохідні переходи відбуваються лише в теплі дні. Тривалість ходьби залежить від віку дітей та їх підготовленості. Перехід в один кінець у дошкільнят різних вікових груп триває в межах 15-40 хв, а тривалість фізичних вправ на місці зупинки відповідно від 20 до 35 хв.

У проміжках між переходом діти виконують різні види основних рухів залежно від природного оточення: стрибки у глибину з пеньків або купинок, підлізання під схиленою гілкою, ходьба та біг по вузькій стежці (колоді), збирання каштанів, шишок та метання їх у стовбур дерева та ін. Діти беруть також участь у рухливих іграх.

Взимку у тих регіонах, де є сніг, зі старшими дошкільниками можна проводити пішохідний перехід, пересуваючись на лижах (якщо шлях до парку безпечний) або несучи їх в руці. Тривалість переходу в такому разі скорочується до 10-15 хв. Прибувши на місці діти катаються на лижах з гірки або ходять по рівній місцевості (у межах 40 хв — 1 год.), а потім повертаються в дитячий садок.

Орієнтовні плани занять на повітрі

Заняття для середньої групи (лижі)

Завдання: Удосконалювати вміння ходити на лижах ковзаючим кроком по пересічній місцевості. Закріплювати вміння виконувати повороти переступанням на лижах. Удосконалювати вміння спускатися з гірки під час гри «Хто далі проїде?»

Інвентар: лижі за кількістю дітей.

  1. Отримання лиж, повідомлення змісту заняття. Перехід з лижами в руках до місця занять.
  2. Ходьба на лижах ковзаючим кроком по колу із зупинками, під час який діти виконують повороти (6-8 разів) переступанням вправо і вліво (до 15 хв).

Спуск зі схилу в основній стійці по одному, підйом вгору напів’ялинкою (20 хв).

Гра «Хто далі проїде?». Повторити 3-4 рази.

  1. Ходьба по лижні ковзаючим кроком у повільному темпі (5 хв).
  2. Підсумки заняття.

Заняття для старшої групи (баскетбол)

Завдання: Розучити комплекс загальнорозвиваючих вправ у русі. Удосконалювати навички передачі м’яча обома руками від грудей і від плеча в русі. Засвоювати правила гри в баскетбол.

Інвентар: великі м’ячі на підгрупи дітей.

  1. Ходьба у чергуванні з бігом зі зміною темпу (до 1,5 хв). Ходьба з перекатом із п’ятки на носок і спиною вперед (до 1 хв).

Загальнорозвиваючі вправи в русі: ходьба з підніманням рук вгору та опусканням у сторони, ходьба зі зміною положення рук (права вгору, ліва — вниз) під кожний крок, ходьба у напівприсіді та присіді (ЗО с), обертальні рухи руками вперед і назад (по 6-8 разів), ходьба зі стрибками з однієї ноги на іншу.

  1. Елементи баскетболу. Передача м’яча у парах обома руками від грудей і від плеча, пересуваючись з одного боку майданчика до іншого, з подальшим кидком м’яча у кошик. Якщо вправу повторюють, кидок у кошик виконує інша дитина. Повторити 6-8 разів.

Перешикувати дітей у 2 шеренги на відстані 5-6 м одна від одної. Діти по черзі виконують 2—3 кроки з м’ячем, потім кидають його обома руками від грудей партнерам і стають на свої місця. Те саме виконують діти другої шеренги. Повторити 10-12 разів.

Гра в баскетбол. Розділити дітей на 4 команди, рівні за кількістю гравців. Перші дві команди грають тайм по 5-6 хв, потім відпочивають, а гру починають інші дві команди. Кожна команда грає по 2 тайми.

  1. Ходьба зі зміною напрямку (по «звивистій доріжці») з поступовим уповільненням темпу (50 с).

Ефективність занять з фізичної культури на свіжому повітрі значною мірою зумовлюється творчим підходом вихователя до підбору засобів та його організації. Також важливо систематично аналізувати їх ефективність впливу на стан здоров’я та фізичний розвиток дітей, своєчасно вносити корективи та виправляти допущені помилки у методиці їх проведення.

Середа 05.10.2022

Весела руханка

Четвер 06.10.2022

Фізичні вправи для покращення фізичного стану у дітей

Організм дошкільника потребує активної рухової діяльності. Цю його здатність характеризують як “природну стихію” дитини (Ю. Аркін). Фізичне виховання здійснюють, використовуючи спеціально підібрані, методично правильно організовані, керовані педагогом рухи і складні види рухової діяльності – фізичні вправи. Вони відчутно впливають на дитину, розвиваючи її рухові уявлення, увагу, мислення, волю, емоції, спричиняючи позитивні зміни у роботі серцево-судинної, дихальної та інших систем організму, викликаючи почуття бадьорості, радості. Фізичні вправи як специфічний засіб фізичного виховання справляють ефект лише за комплексного використання з оздоровчими силами природи та гігієнічними факторами [7].

До фізичних вправ, які використовують у вихованні дітей дошкільного віку, належать гімнастика, ігри рухливі та зі спортивними елементами, спортивні вправи, елементарний туризм. У дитячому садку основними фізичними вправами є гімнастика.

Гімнастика – система фізичних вправ, яка сприяє загальному розвитку організму та зміцненню здоров’я. З її допомогою формуються життєво необхідні навички рухової діяльності, фізичні якості. її компонентами є основні рухи, загальнорозвиваючі вправи, шикування і перешикування, танцювальні вправи.

До основних рухів належать ходьба, біг, стрибки, повзання і лазіння, метання і ловлення, вправи на збереження рівноваги, які збагачують руховий досвід дітей, дають їм змогу вільно діяти у навколишньому середовищі, виховують впевненість у своїх силах, спритність, швидкість, сміливість. Загальнорозвивальні вправи використовують для рівномірного розвитку м’язової системи і всебічного впливу на організм дитини. Кожна вправа, як правило, діє на розвиток і зміцнення конкретних груп м’язів (рук і плечового поясу, ніг, тулуба тощо), тому їх підбір має забезпечувати розвиток усіх груп м’язів дитячого організму. Шикування, повороти і перешикування використовують для раціонального й організованого розміщення дітей під час занять. Вони сприяють вихованню дисциплінованості, формуванню правильної постави, легкої ходи. Танцювальні вправи розвивають легкість, ритмічність рухів, правильну поставу.

Останнім часом у багатьох дошкільних та шкільних закладах використовують гімнастику у-шу, яка поєднує базові рухи тіла, тренування дихання, самомасаж. їх включають до підготовчої частини фізкультурних занять, а окремі елементи — до заключної (вправи на розслаблення).

Важлива роль у фізичному вихованні належить рухливим іграм, завдяки яким діти вчаться використовувати свої знання і вміння у незвичних ігрових умовах. У дитячих дошкільних закладах найчастіше організовують сюжетні та безсюжетні рухливі ігри, ігри спортивного характеру (баскетбол, теніс, бадмінтон та ін.), ігри зі співом, хороводні ігри [15].

Для підготовки дітей до занять спортом, розвитку різноманітної самостійної рухової діяльності й активності, загартовування використовують спортивні вправи (плавання, катання на лижах, ковзанах, велосипеді тощо).

Елементи туризму (пішохідні та лижні прогулянки за межі території дитячого садка) мають на меті удосконалення рухових навичок, опанування навичок орієнтації на місцевості, підвищення рухової активності дітей.

Головною передумовою формування всебічно розвиненої, здорової дитини є достатній рівень рухової активності під час усіх форм організації фізичного виховання (ранкової гімнастики, фізкультурних занять, днів здоров’я, рухливих ігор, фізкультурних пауз і фізкультурних хвилин, спортивних свят і розваг). Це актуалізує необхідність комплексного використання фізичних вправ з метою створення умов для найбільшої рухової активності дитини, доцільної зміни моментів напруження і розслаблення, фізичного навантаження і відпочинку.

Комплекс засобів фізичної культури утворює руховий режим дитячого садка, який передбачає послідовне збільшення фізичних навантажень протягом дня. За даними наукових досліджень, недостатнє моторне навантаження (до 50 %), тобто так званий пасивний руховий режим (Т. Дмитренко), спричинює відставання у фізичному розвитку дітей. Для посилення рухової активності використовують навчально-виховну роботу (заняття, індивідуальну роботу, рухливі ігри, ранкову гімнастику та ін.) і самостійну рухову діяльність (розваги, спортивні свята, самостійні рухливі ігри, спортивні вправи), прогулянки та ін.

Відповідно до функціональних потреб дитячого організму оптимальні норми рухового режиму в різних організаційних формах (ранкова гімнастика, заняття з фізичної культури, фізкультурні хвилинки, не менше трьох рухливих ігор на день, спортивні вправи тощо) в усіх вікових групах протягом дня становлять: влітку – 18–20 тис. кроків, восени – 15–16,5 тис, взимку – 16,5–18 тис, весною – 16–17,5 тис кроків.

Протягом дня у рухливі ігри слід вносити певні зміни й ускладнення. Якщо протягом 2-х – 3-х днів підряд нічого не змінювати у проведенні ігор, рухова активність дітей буде знижена на 18–32 %. Отже, раціональний руховий режим дітей забезпечується комплексом усіх організаційних форм фізичного виховання [8].

Під час фізкультурних занять, ранкової гімнастики, рухливих ігор корисні дихальні вправи, використання елементів точкового масажу, вдихання фітоароматів, вправи для розслаблення м’язів тіла під спокійну мелодію, вправи для розвитку дрібних м’язів рук, ніг.

Різноманітність засобів фізичного виховання передбачає необхідність знання особливостей кожної дитини, постійний аналіз змін у дитячому організмі, внесення відповідних коректив, що можливе за безумовної єдності інтересів і зусиль вихователів, батьків, медичних працівників.

П`ятниця 07.10.2022

Правильна постава

Що таке правильна постава у дітей

Кожна дитина має певну позицію присидінні, ходьбі, перебуваючи в горизонтальному положенні. При цьому важливо, щоб голова трималася прямо, плечі були розгорнуті, спина була рівною, живіт втягнутим, ноги в колінах не зігнуті. Правильна постава – це не тільки гарний візуальний вигляд, але і запорука повноцінного здорового розвитку дитини. У дітей з рівним і гнучким хребтом відмінно функціонують органи дихання і кровообігу, прекрасно розвивається м’язова мускулатура.

Ризик і небезпека неправильної постави

Від того, яку позу приймає дитина прирухах і пасивному стані, залежить розвиток його опорно-рухового апарату і організму в цілому. Неправильна постава веде до деформації хребта і безлічі проблем інших органів, що виникають у зв’язку з цим. Тому необхідно саме з дитинства прищепити дитині принципи правильної позиції тіла, знати, які вправи виробляють правильну поставу. Для дітей це дуже важливо.

 

Фактори, які впливають на формування правильної постави у дітей

В юному віці хребет дуже гнучкий іпластичний, він розвивається трохи швидше, ніж м’язова тканина. На формування постави в дитинстві може впливати велика кількість різних факторів, а саме:

  1. Правильне збалансоване харчування з додаваннямнеобхідних організму вітамінів, мінералів, мікроелементів відіграє дуже важливу роль. Якщо дитині не вистачає білка, кальцію і необхідних поживних речовин, то це може привести до деформації хребта навіть при дотриманні всіх інших правил.
  2. Спадкові фактори.
  3. Режим дня. При повноцінної фізичної активності, своєчасному і достатньому сні, збалансоване харчування, проведенні часу на свіжому повітрі розвивається правильно не тільки опорно-рухова система, а й весь організм.
  4. Надмірні фізичні навантаження, неправильне підняття важких предметів можуть призвести до деформації хребта, тому важливо поговорити з дитиною на цю тему.
  5. Зайва вага. Важливо з раннього дитинства стежити за масою тіла дитини, так як зайві кілограми будуть перешкоджати повноцінному розвитку і можуть призводити до деформації хребта і відповідно неправильній поставі.
  6. Робоче місце, облаштування дитячої кімнати. Необхідно створити всі оптимальні умови для роботи і відпочинку для дитини. Обов’язково продумати освітлення в його кімнаті. Стежити за тим, як дитина сидить, спить. Підібрати ортопедичний матрац для ліжка.
  7. Вправи для дітей для правильної постави дозволяють хребту отримувати необхідне фізичне навантаження і розвиватися повноцінно.
  8. Взуття для дитини відіграє також важливу роль,вона повинна бути спеціальної, такої, щоб не сприяти розвитку плоскостопості. Багато хто не вважають цей фактор важливим, а його вплив на хребет велике.

 

Причини формування неправильної постави у дитини

Необхідно звернути увагу на те, щохребет в ранньому віці дуже вразливий і легко піддається деформації. На поставу можуть впливати постійна неправильна поза при сидінні, гіподинамія, плоскостопість, побутові умови, а також перенесені в дитинстві ускладнення після хвороби. Для того, щоб запобігти серйозні порушення опорно-рухового апарату, дорослі повинні дуже уважно поставитися до цього питання і контролювати свою дитину. Дуже важливо підібрати вправи, які виробляють правильну поставу для дітей.

Профілактика порушень постави

Для того, щоб потім не докладати багато зусиль для лікування, найкраще запобігти порушенню постави, зайнятися її профілактикою, до неї можна віднести:

  1. Розслаблення м’язів опорно-рухового апарату. Важливо хоча б годину в день прийняти горизонтальне положення для розслаблення м’язів.
  2. Створити оптимально робоче місце з хорошим освітленням, особливо це важливо для школярів.
  3. Обов’язково підібрати вправи для дітей для правильної постави для кожної дитини індивідуально з урахуванням особливостей його організму і фізичного розвитку.
  4. Плавання – відмінний і найефективніший спосіб профілактики порушення постави у дітей.

 

Психологічний аспект правильної постави у дітей

Дитина обов’язково повинен розвиватися особистісно,його треба хвалити, підтримувати. Адже часто сутулість, опущені плечі – це показник внутрішньої скутості дітей. Необхідно створити максимально дружню радісну атмосферу в домі і в тому місці, де він проводить багато часу (дитячий сад, школа), щоб дитина відчувала себе радісним, щасливим і повноцінним членом колективу. Адже правильна постава несе в собі і психологічний фактор: все впевнені успішні люди ходять правильно.

 

Вправи для формування правильної постави у дітей

Дуже важливо з раннього віку привчати дитину дофізичної активності, яка не тільки дозволяє зміцнити хребет, а й створити звичку тримати його правильно, не горбиться і не сутулитися. Вправи для дітей для правильної постави виробляють звичку потрібного положення тіла, закріплюють вірну позицію. Починати краще всього з рухів, які передбачають ходьбу, лазіння, повзання. Ходіння сприятливо впливає на розвиток стоп, є профілактикою плоскостопості. Далі вводиться біг і вправи з м’ячем, гумовим джгутом.

 

Комплекс вправ для правильної постави для дітей

Систематичні фізичні навантаження і спортє кращою профілактикою порушень опорно-рухового апарату. З огляду на вік, фізичний розвиток, особливості організму, можна підібрати індивідуальні вправи для дітей для правильної постави, наприклад:

  1. У положенні стоячи, руки на поясі. Необхідно розвести лікті назад, змістивши при цьому лопатки. Зробити вдих. Повернутися в початкове положення. Повторити п’ять разів.
  2. Руки розставити в сторони і зробити кругові махи руками назад. Повторити десять разів.
  3. Ноги розставити, лікті покласти на плечі. Нахилитися вперед – вдих. Повернутися в початкове положення, видих. Повторити п’ять разів.
  4. У положенні стоячи руки закласти за спиною, нахилитися вправо, вліво. Зробити п’ять разів.
  5. Взяти в руки палицю. Витягнути руки з палицею вперед, нахиляючись при цьому. Вдих. Повернутися назад. Видих. Повторити п’ять разів.
  6. Присідання з палицею повторити п’ять разів.
  7. Прийняти горизонтальне положення. Піднімати по черзі ноги п’ять разів.
  8. Лягти на живіт, руки на поясі. Розгинати корпус, повторити п’ять разів.
  9. Встати, руки на пояс, виробляти стрибки тридцять секунд, чергуючи їх з ходінням (одна хвилина).
  10. Руки поставити перед грудьми, розвести і зводити. Повторювати п’ять разів.

Важливо пам’ятати, що краще вчасно почати проводити профілактичні заходи з дитинства, ніж потім займатися лікуванням хребта в зрілому віці.

Понеділок 10.10.2022

Фізичні вправи для покращення фізичного стану дітей.

Організм дошкільника потребує активної рухової діяльності. Цю його здатність характеризують як “природну стихію” дитини (Ю. Аркін). Фізичне виховання здійснюють, використовуючи спеціально підібрані, методично правильно організовані, керовані педагогом рухи і складні види рухової діяльності – фізичні вправи. Вони відчутно впливають на дитину, розвиваючи її рухові уявлення, увагу, мислення, волю, емоції, спричиняючи позитивні зміни у роботі серцево-судинної, дихальної та інших систем організму, викликаючи почуття бадьорості, радості. Фізичні вправи як специфічний засіб фізичного виховання справляють ефект лише за комплексного використання з оздоровчими силами природи та гігієнічними факторами [7].

До фізичних вправ, які використовують у вихованні дітей дошкільного віку, належать гімнастика, ігри рухливі та зі спортивними елементами, спортивні вправи, елементарний туризм. У дитячому садку основними фізичними вправами є гімнастика.

Гімнастика – система фізичних вправ, яка сприяє загальному розвитку організму та зміцненню здоров’я. З її допомогою формуються життєво необхідні навички рухової діяльності, фізичні якості. її компонентами є основні рухи, загальнорозвиваючі вправи, шикування і перешикування, танцювальні вправи.

До основних рухів належать ходьба, біг, стрибки, повзання і лазіння, метання і ловлення, вправи на збереження рівноваги, які збагачують руховий досвід дітей, дають їм змогу вільно діяти у навколишньому середовищі, виховують впевненість у своїх силах, спритність, швидкість, сміливість. Загальнорозвивальні вправи використовують для рівномірного розвитку м’язової системи і всебічного впливу на організм дитини. Кожна вправа, як правило, діє на розвиток і зміцнення конкретних груп м’язів (рук і плечового поясу, ніг, тулуба тощо), тому їх підбір має забезпечувати розвиток усіх груп м’язів дитячого організму. Шикування, повороти і перешикування використовують для раціонального й організованого розміщення дітей під час занять. Вони сприяють вихованню дисциплінованості, формуванню правильної постави, легкої ходи. Танцювальні вправи розвивають легкість, ритмічність рухів, правильну поставу.

Останнім часом у багатьох дошкільних та шкільних закладах використовують гімнастику у-шу, яка поєднує базові рухи тіла, тренування дихання, самомасаж. їх включають до підготовчої частини фізкультурних занять, а окремі елементи — до заключної (вправи на розслаблення).

Важлива роль у фізичному вихованні належить рухливим іграм, завдяки яким діти вчаться використовувати свої знання і вміння у незвичних ігрових умовах. У дитячих дошкільних закладах найчастіше організовують сюжетні та безсюжетні рухливі ігри, ігри спортивного характеру (баскетбол, теніс, бадмінтон та ін.), ігри зі співом, хороводні ігри [15].

Для підготовки дітей до занять спортом, розвитку різноманітної самостійної рухової діяльності й активності, загартовування використовують спортивні вправи (плавання, катання на лижах, ковзанах, велосипеді тощо).

Елементи туризму (пішохідні та лижні прогулянки за межі території дитячого садка) мають на меті удосконалення рухових навичок, опанування навичок орієнтації на місцевості, підвищення рухової активності дітей.

Головною передумовою формування всебічно розвиненої, здорової дитини є достатній рівень рухової активності під час усіх форм організації фізичного виховання (ранкової гімнастики, фізкультурних занять, днів здоров’я, рухливих ігор, фізкультурних пауз і фізкультурних хвилин, спортивних свят і розваг). Це актуалізує необхідність комплексного використання фізичних вправ з метою створення умов для найбільшої рухової активності дитини, доцільної зміни моментів напруження і розслаблення, фізичного навантаження і відпочинку.

Комплекс засобів фізичної культури утворює руховий режим дитячого садка, який передбачає послідовне збільшення фізичних навантажень протягом дня. За даними наукових досліджень, недостатнє моторне навантаження (до 50 %), тобто так званий пасивний руховий режим (Т. Дмитренко), спричинює відставання у фізичному розвитку дітей. Для посилення рухової активності використовують навчально-виховну роботу (заняття, індивідуальну роботу, рухливі ігри, ранкову гімнастику та ін.) і самостійну рухову діяльність (розваги, спортивні свята, самостійні рухливі ігри, спортивні вправи), прогулянки та ін.

Відповідно до функціональних потреб дитячого організму оптимальні норми рухового режиму в різних організаційних формах (ранкова гімнастика, заняття з фізичної культури, фізкультурні хвилинки, не менше трьох рухливих ігор на день, спортивні вправи тощо) в усіх вікових групах протягом дня становлять: влітку – 18–20 тис. кроків, восени – 15–16,5 тис, взимку – 16,5–18 тис, весною – 16–17,5 тис кроків.

Протягом дня у рухливі ігри слід вносити певні зміни й ускладнення. Якщо протягом 2-х – 3-х днів підряд нічого не змінювати у проведенні ігор, рухова активність дітей буде знижена на 18–32 %. Отже, раціональний руховий режим дітей забезпечується комплексом усіх організаційних форм фізичного виховання [8].

Під час фізкультурних занять, ранкової гімнастики, рухливих ігор корисні дихальні вправи, використання елементів точкового масажу, вдихання фітоароматів, вправи для розслаблення м’язів тіла під спокійну мелодію, вправи для розвитку дрібних м’язів рук, ніг.

Різноманітність засобів фізичного виховання передбачає необхідність знання особливостей кожної дитини, постійний аналіз змін у дитячому організмі, внесення відповідних коректив, що можливе за безумовної єдності інтересів і зусиль вихователів, батьків, медичних працівників.

Вівторок 11.10.2022

Аеробіка для дітей.

Середа 12.10.2022

Фізичні вправи для дітей та молоді

  Фізична активність дітей з перевищенням ваги

  Правильна постава

  Основні вихідні положення

  Комплекси вправ для дітей з перевищенням ваги і неправильною поставою

Фізичні вправи для дітей і молоді є не тільки ефективною профілактикою ожиріння, але і основною умовою гармонійного психічного і фізичного розвитку. Тому необхідно звертати увагу на фізичне виховання вже з самого раннього віку.
У немовлят необхідно стимулювати природну рухову активність. Ми розвиваємо орієнтовні, пошукові руху немовлят, даючи йому іграшки, викликаємо рух кінцівок і повороти. У перші півроку життя дитина навчається тримати голівку, перевертатися на животик, хапати предмети, сидіти, спиратися на ніжки, готується до лазіння. У наступні шість місяців дитина сидить, лазить, встає, деякі однорічні діти ходять з опорою на що-небудь або навіть самостійно. До кінця першого року життя дитина вміє наслідувати рухам, виконувати ритмічні рухи ручками під віршик чи пісеньку, а також деякі цілеспрямовані рухи, наприклад надягати кружечки на паличку.
Малюкам (від року до трьох) необхідно дати можливість полазити, долати низькі перешкоди (до 30 см), підніматися і спускатися по сходах, пограти в хованки (вправи на орієнтацію в просторі), покидати, покружляти, половити предмети (м’ячі), побігати на мілководді, покататися на санях разом із дорослими, вдіяти наслідувальні вправи (руху жаби, коники, пташки і т. д., а також руху, які роблять дорослі при роботі). Важливо, щоб з малышового віку в режимі дня приділялося достатньо часу фізичної активності дитини. Це не тільки гарантія нормального фізичного і психічного розвитку, але і профілактика ожиріння. Якщо ж батьки будуть грати і бігати разом з дітьми, якщо привчать їх до щоденних фізичних вправ, вони зроблять для їх подальшого життя набагато більше, ніж якщо будуть купувати їм найдорожчі іграшки та одяг.
У дошкільнят (3-6 років) часто зустрічаються слабкі м’язи і сполучну тканину. Тому діти цього віку мають потребу в цілеспрямованому руховому вихованні. Вдосконалення фізичних якостей-складова частина навчання у дитячих садках, але цього недостатньо, і тому необхідно ще хоча б один раз в день позайматися з дітьми 10-15 хв і дати їм якомога довше побігати і пограти на свіжому повітрі. Якщо батьки залучають дитину до фізкультури, у нього, як правило, з’являється бажання займатися самостійно.
У надмірно рухливих дітей м’язи стомлюються нерівномірно, і потрібно направити їх посилимо в потрібне русло шляхом правильно підібраних вправ (спочатку досить серйозно займатися 2-3 хв). Повільні, малорухливі діти (зазвичай із зайвою вагою) не люблять фізичних вправ. У цих випадках необхідно тверде керівництво з боку дорослих. Ускладнювати заняття треба поступово.
Скелет маленьких дітей ще дуже пластичний, вигини хребта чітко не визначені, тому слід вибирати вправи, які сприяють виробленню правильної постави і зростання. Не рекомендуються складні акробатичні вправи, так як м’язи малюків недостатньо розвинені і можуть виникнути травми, особливо хребта. Треба бути обачними і при заняттях на кільцях і перекладинах будинку. Якщо дитина висить, тримаючись за них руками, то небажаним чином витягуються м’язи плечового поясу і зусилля, спрямовані на виконання вправи, заважають правильному і глибокому диханню. Під наглядом дорослих і спочатку з їх допомогою на таких домашніх снарядах діти можуть виконувати різні перевороти та підтягування.
Маленькі діти при будь статичній роботі легко стомлюються, набагато раніше, ніж при динамічній. Тому для малюків ми не рекомендуємо вправи з тривалими статичними позами, а пропонуємо чергувати швидкі рухи з повільними і коротким відпочинком.
Заняття починаються з ходьби (не дуже швидкою, повільною, на носках, на зовнішній стороні стоп, на п’ятах, в полуприседе, присяд), бігу і різних видів стрибків (обома ногами разом, ноги нарізно, стрибаючою кроком). Далі – ходьба, біг і стрибки з образними уявленнями (ходьба в лісі – легко ступати, ходьба по бруду – важкий крок, кроки лелеки, політ птахи і метелики; легкий біг з помахиванием руками, біг сарни; стрибки жаби, зайчика, горобця, підскоки і стрибки, як отскакивающий м’ячик і ін). Краще всього, якщо батьки коментують вправи словами. Добре також виконувати руху на певну тему (гра в поїзд, мотопоезд, у фей, в цирк та ін) або наслідувати різної діяльності (обертання коліс, підгортання рослин, сіяння, гра на музичному інструменті, махання хусткою, збір яблук, ходьба по дроту, збирання камінців і т. д. Програму занять батьків з дошкільниками розробила Яна Бердыхова *.
У шкільному віці починайте вчити дітей плавати. Плавання допомагає розвитку правильного дихання з глибокими вдихами і видихами і навантаженні всіх м’язових груп. З чотирьох років дитина може ходити на лижах. Сімейні прогулянки в святкових вбраннях «за ручку» не сприяють правильному фізичному розвитку, їх потрібно «оживити» бігом, метанням, стрибками, лазіння і т. п.
У шкільному віці фізвиховання відповідає шкільній програмі. Її мета – систематичне розвиток основних рухових здібностей і навичок, спрямоване на поліпшення загальної фізичної підготовленості. Звичайно, потрібно, щоб дитина більше вправлявся будинку, брав участь у різних рухливих іграх, особливо з м’ячем, займався доступними видами спорту. Рекомендуються, головним чином, заняття плаванням і лижами. Ковзани можна почати освоювати, тільки коли у дитини зміцниться гомілковостопний суглоб, інакше ноги викривляються, посилюється иксообразная форма ніг. Їзда на велосипеді несприятлива для розвитку грудних м’язів (схилене тулуб, обмежений подих, одноманітні рухи ногами), тому ми пропонуємо їздити тільки на невеликі відстані. Тривалість бігу теж потрібно встановлювати залежно від віку та особливостей дитини. На гімнастичних снарядах діти можуть виконувати лише деякі вправи. Про можливості участі дітей і підлітків у змаганнях і інтенсивних тренуваннях необхідно порадитися зі шкільним лікарем.

* Про те, як побудувати заняття батьків з дошкільниками, Яна Бердихова докладно розповідає в книзі «Мама, тато, займайтеся зі мною» (М., Фіс, 1985). – Прим. ред.

Четвер 13.10.2022

Фізкультура для дітей

Фізкультура для дітей, як і для дорослих  є основою здорового способу життя. Кожна складова нашого організму потребує активних вправ та дій які сприяють її розвитку та підтримці у належному стані. Фізкультура підтримує серцево-судинну систему. Вона сприятиме розвитку гнучкості та силової витривалості м’язів. Після занять покращиться координація рухів та вміння тримати рівновагу. Звичайно, для дітей це не є аргументом, але це є стимулом для дорослих, які хочуть бачити свою дитину красивою, сильною та гармонійно розвиненою.

Щоб зацікавити дитину заняттями з фізичної культури, потрібно правильно стимулювати її. А що для дитини кращий стимул – правильно, це особистий приклад батьків, які займаються спортом та ведуть здоровий спосіб життя.

Важливе значення для вибору вправ має вік дитини. Саме він є основою для правильної побудови занять та створення комплексу вправ. Організм дитини ще слабкий та не сформований. Тому і комплекс вправ повинен бути направлений на формування та правильний розвиток скелету та м’язів, а не на перенавантаження. У віці від трьох до чотирьох років можна виконувати найпростіші вправи в ігровій формі, які будуть розважати дитину та приносити їй яскраві почуття та гарний настрій. Починаючи із шести років спеціалісти застосовують командні завдання на координацію та логічне мислення. У восьмирічному віці дитини на заняттях можна використовувати спортивний інвентар (м’ячі, скакалки, обручі, палиці).

Методичні рекомендації. Фізкультура для дітей

Для цікавих занять фізкультурою найкраще підходить ігрова форма. За таких умов діти будуть сприймати фізичні вправи як ігри. Вони будуть отримувати задоволення від того що роблять і самі ж будуть ініціаторами занять. Кожне заняття буде цікавою подорожжю для них. Конкурси, міні-квести повністю стануть стимулом для кожної дитини. А це дасть позитивний результат у їхньому фізичному розвитку. Кожна дитини буде намагатися якомога краще виконувати вправу, а відповідно і буде вдосконалювати себе у всіх видах діяльності. Використання  музики та танцювальних рухів створить для дітей святкову атмосферу на занятті, що буде ще одним позитивним стимулом. Крім того у дітей будуть розвиватися почуття ритму, координації, слуху що є інтегруванням із музичним розвитком.

 

Фізичні вправи для дітей

Кожне заняття повинне обов’язково мати чітку структуру. До неї входять:

1.Розминка

2.Основний комплекс вправ

3.Розтяжка

  1. Розминка.

Дитячі м’язи, як і м’язи дорослої людини треба підготувати до фізичних навантажень – розігріти. В процесі розминки м’язи та суглоби отримують необхідну покращений кровообіг, підготовлені до навантажень суглоби, що дасть можливість краще та безпечніше (зменшується ризик отримання мікротравм) виконувати основний комплекс занять. Найкраще для цього підходять звичайна ходьба, біг, стрибки. На розминку для дітей відводиться близько десяти хвилин.

Як виконувати?

1.1. Діти ходять спокійним кроком по колу. Поступово вводяться елементи ходьби на носочках та п’яточках. Найкраще виконувати цю вправу близько трьох хвилин.

1.2. Діти бігають на місці. Для кращої ефективності  можна урізноманітнити варіаціями (з підніманням колін, закиданням гомілок). Тривалість  близько трьох хвилин.

1.3. Стрибки.  На обох ногах. З чергуванням на лівій та правій  нозі. Для дітей краще виконувати стрибки на місці.

2.Основний комплекс вправ.

Фаза активних вправ які тривають близько двадцяти хвилин.

2.1. «Діти потягуються»

Основне положення – стати прямо, ноги на ширині плечей, руки вздовж тіла. Підняти руки над головою на ширині плечей, пальці розведені. Стати на носочки і з одночасним вдихом тягнутися догори. На видих розслабити м’язи і повернутися в основне положення.

2.2. «Дроворуб»

Основне положення – стати прямо, ноги на ширині плечей, руки вгорі, долоні з’єднані в замок.  Видихаємо і промовляємо “ух”. Опускаємо з’єднані руки донизу, імітуючи рубання дров. Вправа повторюється до  десяти разів.

2.3. «Повороти»

Основне положення – стати прямо, ноги на ширині плечей, руки на талії. Повертаємо верхню частину тіла по черзі вліво – основне положення –  вправо. Вправа повторюється до  десяти разів.

2.4. «Присідання»

Основне положення – стати прямо, ноги разом. Дитина виставляє перед собою прямі руки повільно присідає одночасно роблячи вдих; потім швидко піднімається у основне положення. Вправа повторюється до шести разів.

2.5. «Вертоліт»

Основне положення – стати прямо, ноги на ширині плечей, руки розставлені в сторони. Робимо рухи в плечах, крутячи руками вперед-назад, імітуючи вертоліт. Вправа виконується близько 2 хвилин, а потім повторюється 6 разів, але вже із зігнутими ліктями.

2.6. «Лунатик»

Основне положення – стати прямо, ноги на ширині плечей, руки розставлені в сторони або на поясі. Діти роблять чотири оберти головою вліво потім вправо. Вправа повторюється 3-4 рази.

3.Розтяжка

Дуже важливе місце в гармонійному та фізичному розвитку дитини відіграє розтяжка. М’язи стають еластичнішими, вирівнюється та стає більш стрункішою фігура, дитина стає більш гнучкою, покращується кровообіг.

Розтягування у дітей та дорослих потрібно виконувати в кінці фізичних вправ, коли тіло “розігріте” та піддатливе що є запорукою безпеки від травмування.

3.1. «Доторкнутися підлоги»

Основне положення – стати прямо, ноги на ширині плечей, руки опущені вздовж тіла. Треба нахилитися вперед, діставши кінчиками пальців підлоги. Коліна не згинаються. Повернутися в основне положення. Вправа виконується близько десяти разів.

3.2. «Розтягування»

Сісти на підлогу. Ноги розставити в сторони. Руками опертися підлоги за спиною. Піднімаємо руки і дістаємо руками пальців ніг, при цьому нахиляємося тілом вперед. Потім повертаємося в основне положення. Вправа повторюється близько 5 раз.

Постійно займайтеся фізичними вправами і ви станете кращими.

 

П`ятниця  14.10.2022

Фітбол -гімнастика

Правильна посадка на фітболі вирівнює косе положення тазу, що вкрай важливо для корекції викривлення в грудному відділі. Фітбол за рахунок своїх пружних властивостей нерівномірно занурює сідничні бугри і вирівнює таз і хребет без всяких додаткових пристосувань.

Вправи на фітбол виконуються з різноманітних вихідних положень. Вправи у вихідному положенні сидячи сприяють тренуванню м’язів тазового дна, виконання вправ на фітбол з вихідного положення лежачи на животі або на спині набагато важче, ніж аналогічних вправ на стійкій опорі. Підтримання рівноваги залучає до координованої роботи численні групи м’язів, чудово вирішуючи завдання формування м’язового корсету за рахунок зміцнення м’язів спини і черевного преса.

Фітболи дозволяють максимально індивідуалізувати лікувально – виховний процес за рахунок широких можливостей корекції постави як у фронтальній, так і в сагітальній площині.

Методичні рекомендації для проведення занять фітбол-гімнастикою

На заняттях з дітьми дошкільного віку педагогу необхідно:

  1. Уникати методичних шаблонів, урізноманітнити зміст і методику проведення занять.
  2. Ставити і вирішувати конкретні цілі та завдання, що мають загальне і специфічне вплив на організм дитини.
  3. Дотримуватися структуру кожного заняття, методично правильно організовуючи початкову, основну і заключну частини.

У підготовчій частині заняття (10-15% тривалості всього заняття) треба створити позитивний емоційний фон, психологічну установку, функціонально підготувати організм до майбутнього навантаження, сприяти формуванню правильної постави і правильній установці стоп. В основній частині (70-80% часу) вирішуються завдання розвитку рухових навичок і вмінь, формування фізичних якостей, корекції наявних деформацій опорно-рухового апарату, виховання волі, рішучості, дисциплінованості, активності. У заключній частині заняття (10-15% часу) необхідно забезпечити поступове зниження функціональної активності організму, підготуватися до перемикання на наступну діяльність.

  1. Раціонально регулювати навантаження. Дозування обсягу та інтенсивності фізичних вправ досягається певним числом повторень, темпом виконання, зміною площі опори, використанням довгих і коротких важелів, зміною вихідних положень та способів виконання вправ, раціональним чергуванням часу навантаження і відпочинку, застосуванням різноманітних предметів і снарядів, використанням музики, слова, засобів наочного впливу на дітей.
  2. правильно і своєчасно використовувати страховку і допомогу для профілактики травматизму, що досягається дотриманням принципів навчання і виховання (свідомості, активності займаються, систематичності, доступності занять, міцності оволодіння необхідними вміннями та навичками). Профілактика травматизму полягає також у ретельному дозуванні фізичних вправ, дисципліні займаються, забезпеченні санітарно-гігієнічних умов. Крім того, необхідна попередня перевірка інвентарю, безпечне розміщення дітей при виконань вправ (на одного, хто займається фітбол-гімнастикою потрібна площа не менше 5 м 2 ).
  3. Обов’язково враховувати індивідуальні особливості дитини і створювати оптимальні умови для розвитку його організму. Жоден метод навчання, виховання і лікувальної корекції не дасть позитивних результатів, якщо він застосовується без індивідуального підходу.

Фітбол-гімнастика, як сучасна форма коригуючої гімнастики, має перевагу перед традиційними методиками, оскільки дозволяє вирішувати оздоровчі, лікувальні, виховні та освітні завдання:

– Знайомить дітей з різними видами фітбол.

– Вчить правильно сидіти на фітбол.

– Вчить погойдуватися і підстрибувати на фітбол.

– Вчить виконувати вправи з різних І.п.: сидячи на фітбол; лежачи на фітбол на спині; лежачи на фітбол на грудях; лежачи на спині на підлозі, ноги на фітбол і т.д.

– Вчить виконувати вправи, які зміцнюють м’язи, що формують і підтримують правильну поставу.

– Формує і закріплює навик правильної постави.

– Тренує здатність утримувати рівновагу, розвивати дрібну моторику, проприоцептивную чутливість.

– Вчить виконувати вправи в парі з однолітками, танцювальні вправи з використанням Фітбол.

– Підтримує інтерес до вправам та іграм з фітбол, вчить дітей оцінювати свої рухи і помилки інших.

– спонукає дітей до прояву самостійності, творчості, ініціативи, активності, формує звичку до здорового способу життя.

Для вирішення цих завдань інструктор ЛФК або педагог, який проводить заняття фітбол-гімнастикою, повинен виконувати наступні рекомендації:

– Підбирати фітбол кожній дитині по зростанню так, щоб забезпечити при посадці кут в 90% між тулубом і стегном, стегном і гомілкою, гомілкою і стопою. Для більшої стійкості ноги в опорі стопами на підлозі розташовані на ширині плечей.

– Перед заняттям переконатися, що поблизу відсутні гострі предмети, які можуть пошкодити фітбол.

– Простежити, щоб на дітях була зручний одяг, що не заважає рухам, і нековзна взуття.

– Починати заняття з простих І.п. і вправ, поступово переходячи до більш складних, вирішуючи завдання створення м’язового корсету і поліпшення якості управління рухами.

– Стежити за тим, щоб ні одна вправа не заподіювало дітям болю і не викликало дискомфорту.

– Виключити під час занять швидкі і різкі рухи, скручування в шийному та поперековому відділах хребта, інтенсивне напруження м’язів шиї і спини. Різкі повороти, скручування, осьове навантаження ушкоджують міжхребетні диски, які відіграють роль амортизаторів. Надмірні рухи (на рівні анатомічного бар’єру рухливості) збільшують нестабільність хребетно-рухових сегментів. Інтенсивне напруга м’язів може викликати порушення вертебробазилярного кровообігу.

– При виконанні вправ в положенні лежачи не затримувати дихання. Не зловживати статичними вправами в І.п. лежачи на животі, так як тривале підвищення внутрішньочеревного тиску погіршує кровообіг.

– При виконанні вправ в положенні лежачи на животі і лежачи на спині голова і хребет повинні складати одну пряму лінію. Не допускається нахил і закидання голови вперед-назад, оскільки це призводить до посилення шийного лордозу і появі симптомів нестабільності шийного відділу хребта, що часто зустрічається у дітей. З цієї ж причини не можна захоплюватися стрибками на фітбол.

– При виконанні вправ фітбол не повинен рухатися, за винятком вправ, пов’язаних з його прокатуванням і переміщенням.

– При виконанні вправ в положенні лежачи на животі з упором руками на підлозі долоні повинні бути паралельні і розташовуватися на рівні плечових суглобів.

– Фізичне навантаження по часу повинна відповідати віку займаються.

– Стежити за технікою виконання вправ, дотримувати прийоми страховки і вчити самостраховці.

– На кожному занятті прагнути до створення позитивного емоційного фону, бадьорого, радісного настрою. Одним з ефективних засобів для створення позитивного настрою є музичний супровід. Крім того, необхідно звертати увагу на естетику виконання вправ, демонструючи для прикладу дітей, правильно виконують вправи.

– Використовувати пружні властивості фітболу в якості опору для розвитку сили; маса фітболу дозволяє застосовувати його для обтяження. Вправи на силу повинні чергуватися з вправами на розтягування і на розслаблення.

– Кожна вправа повторювати спочатку 3-4 рази, поступово збільшуючи до 6-7 разів. Вправи виконувати послідовно, з чергуванням навантаження на різні групи м’язів з різних вихідних положень. В основній частині заняття доцільно використовувати 5 хв. для виконання спеціальних коригуючих вправ інд…

Понеділок 17.10.2022

Шановні батьки!

Під веселу руханку «Гуси- потягусі» позаймайтесь разом з дітьми.

Вівторок 17.10.2022

Своєрідна гімнастика, як метод боротьби з викривленням хребта (зі сколіозом), з’явилася ще в I столітті до н.е. і порекомендував її Цельс Авл Корнелій. Відразу треба уточнити, що однієї лікувально-профілактичної гімнастики буде не достатньо, потрібно поєднувати в комплексі масаж, фізіотерапію

Розглянемо найважливіші та дієві способи боротьби зі сколіозом і методи .

Сколіоз у дітей: ознаки і лікування, діагностика і профілактика сколіозу у дітей
Вправа для дітей зі сколіозом №1

Лежачи на животі ноги і руки прямі, паралельні одні одним. Зігнемо в лікті ліву руку, праву разом з лівою ногою піднімаємо над рівнем підлоги й утримуємо в такому положенні, скільки дозволяють м’язи. Після розслаблення повторюємо вправу 4-5 разів, помінявши руки і ноги. Через кілька підходів повторення цієї вправи можна взяти не важкі для дитини гантелі, щоб збільшити навантаження на сину.
Вправа для дітей зі сколіозом №2

Лежачи на животі ноги і руки прямі, паралельні одні одним. Одночасно піднімаємо руки і ноги над підлогою, утримуємо в даному положенні близько 5 секунд, повільно опускаємо у вихідне положення вправи.
Вправа для дітей зі сколіозом №3

Стаємо на «карачки». Руки прямі, ноги згинаємо в колінах під кутом рівно 90 градусів.Праву руку відриваємо від підлоги і витягаємо вперед, одночасно витягаємо ліву ногу. Рука і нога повинні бути паралельні до підлоги і одні одним. Утримуємо кілька секунд в такому положенні і міняємо ногу і руку.
 

Вправа для дітей зі сколіозом №4

Однією з найефективніших вправ для всіх груп м’язів є підтягування на перекладині. Починати потрібно з захвату руками на ширині плечей. Якщо дитині важко, їй можна допомогти, притримуючи за талію. Не потрібно прагнути підтягнутися вище, головне робити цю вправу якісно, без ривків. Тримати спину рівно, не вигинаючи і не відхиляючись. Обов’язково зверніть увагу на те, що долоні дивляться від себе,
Вправа для дітей зі сколіозом №5

  • Частіше гуляйте на вулиці, особливо в хвойному лісі, за містом.
  • Побільше думайте про хороше, не витрачайте свій час на негативні думки.
  • Смійтеся якомога більше, адже сміх продовжує життя.
  • Обов’язково здоровий сон не менше 7 годин на добу.
  • Запишіться на секцію плавання. Зміцнення м’язів спини і хороші емоції гарантовані.
  • Постійно стежте за рівною спиною і консультуйтеся з лікарем-фахівцем.
  • Для розслаблення м’язів спини дуже корисно придбати вібромасажер.

Середа 19.10.2022

Як зацікавити дитину займатися фізкультурою під час воєнного стану?

Кожна дитина відчуває природну потребу в активному русі. І дуже важливо, коли в сім’ї зуміють зробити фізкультуру не просто обов’язковим, а й улюбленим режимним моментом малюка. Зрозуміло, що фізкультура в ранньому і дошкільному віці повинна асоціюватися в дитини з веселою грою. Тому потрібно визначити, які саме фізичні вправи дитина виконує із найбільшим задоволенням, і зробити виконання цих вправ основними на перших етапах занять. Потім доцільно вводити нові фізкультурні рухи, але в жодному разі не можна змушувати дитину їх виконувати. У фізичному вихованні дітей в сім’ї можуть бути використані різні форми занять фізичними вправами — від простих (ранкова гімнастика) до складних (тренування в окремому виді спорту).

Можна рекомендувати такі форми занять фізичними вправами дітей у сім’ї під час воєнного стану:

  • ранкова гігієнічна гімнастика;
  • ранкова спеціалізована гімнастика;
  • фізкультхвилинки;
  • заняття із загальної фізичної підготовки;
  • самостійні тренувальні заняття;
  • процедури для загартування;
  • рухливі і спортивні ігри.

Основним періодом занять батьків із дітьми є вік від 2 до 6-7 років, хоча і після цього не слід припиняти занять у сім’ї. Систематичні вправи в домашньому спортивному куточку, ранкова гімнастика — все це допоможе досягти значних успіхів у фізкультурних заняттях у школі. Щоденно приділяючи дитині хоча б декілька хвилин для занять фізкультурою, перш за все потрібно дотримуватись принципу систематичності, щоб дитина поступово звикала до занять, щоб вони стали для неї необхідними щодня.

Тривалість домашнього заняття може бути різною — залежно від віку дитини, від пори року, від частини доби, а також від того, чим займається дитина до і після заняття.

Під час ранкової гімнастики найкраще використовувати легкі і знайомі вправи. Тривалість ранкових занять — не більше 10 хвилин. Вправи перед вечерею — найбільш розповсюджена форма занять. У цей період є час для опанування акробатичних вправ, проведення ігор і вдосконалення досягнутих результатів. Тривалість занять із дітьми до 6 років — 20-30 хвилин, а з 6-7-річними — до 45 хвилин.

Після вечері займатись із дітьми фізичним вихованням не рекомендується. Адже, після їжі інтенсивна рухова діяльність є шкідливою (в будь-який час доби). І крім того, після фізичних вправ діти важко засинають.

 

 Фізхвилинка Подивись на небо  Пташина фізкультхвилинка

Як зацікавити дитину заняттями фізичною культурою?

Добре, якщо дитина сама потребує рухів та із задоволенням виконує нові завдання. Ви повинні підбадьорити дитину, продемонструвати, яка вона міцна, спритна і сильна. Збудити інтерес у дитини до занять допоможе також і демонстрація її вмінь перед іншими членами сім’ї або однолітками. Так поступово у дитини розвинеться впевненість у своїх силах та бажання вчитись далі, засвоювати нові, більш складні ігри і рухи.Якщо у дитини немає бажання займатись, проаналізуйте причини негативного ставлення до занять, щоб в подальшому створювати більш сприятливі умови.Чим і як займатись? Кожна вправа, кожна рухлива гра має своє завдання, мету, значення, у зв’язку з чим вони поділяються на п’ять основних груп.До першої групи входять вправи, що спрямовані на відпрацювання правильної постави, правильного положення голови, плечей, інших частин тіла. Саме ці рухи сприяють правильному фізичному розвитку.До другої групи входять вправи, які будуть містити елементи акробатики. Вони спрямовані на розвиток спритності, гнучкості, швидкості реакції і виконуються зі страхуванням. Батьки повинні бути дуже уважними й обережними, щоб забезпечити повну безпеку під час виконання цих рухів (перекидання, розгойдування дитини, висіння головою вниз тощо).Третя група вимагає рухливих ігор, в яких використовується ходьба, біг, стрибки тощо. Для проведення ігор необхідний колектив: дитина грається з батьками, або зі старшими братами і сестрами, або з однолітками.До четвертої групи входять вправи з використанням різних предметів на свіжому повітрі або в приміщенні. Тут дуже важливою є винахідливість батьків, яка допоможе у звичайних умовах підготувати для дітей різні цікаві перешкоди для перелізання, перестрибування і розгойдування (пролізти під стільцями, перестрибнути через кубики; перелізти через ліжко). У цих вправах важливою є не стільки точність виконання, скільки швидкість пристосування до незвичних, умов.П’яту групу складають музично-ритмічні вправи, які виховують у дітей граціозність, пластичність, усвідомлене виконання рухів із ритмом віршів, пісень і музики.

Рухливі ігри для дітей дошкільного віку

Рухливі ігри— це важливий засіб усебічного виховання дітей дошкільного віку. Правильно дібрані ігри сприяють гармонійному розвитку організму дошкільників. Різноманітні рухи та ігрові дії дітей ефективно впливають на діяльність серцево-судинної, дихальної та інших систем організму, збуджують апетит і сприяють міцному сну.

Рухливі ігри задовольняють потребу організму дитини в русі, сприяють збагаченню її рухового досвіду. За допомогою ігор у дошкільнят закріплюються та вдосконалюються різноманітні вміння і навички з основних рухів (ходьби, бігу, стрибків, рівноваги); розвиваються такі важливі фізичні якості, як: швидкість, спритність, витривалість.

Значний вплив мають рухливі ігри на виховання морально-вольових якостей. У колективних іграх у дітей формується поняття про норми громадської поведінки, виробляються організаційні навички, виховуються стійкість, сильна воля, витримка. Спільний інтерес, викликаний грою, об’єднує дітей у дружній колектив. Рухливі ігри також впливають на розумовий розвиток дітей, допомагаючи уточнити уявлення про навколишній світ, різні явища природи тощо. Виконуючи різні ролі, імітуючи дії тварин, птахів, комах, діти на практиці з’ясовують здобуті знання про життя, способи пересування живих об’єктів.

За ступенем фізичного навантаження ігри бувають великої, середньої та малої рухливості. До ігор великої рухливості належать ті, у яких бере участь одночасно вся група дітей. Зміст цих ігор становлять інтенсивні рухи: стрибки, біг у поєднанні з метанням, подоланням перешкод (пролізання в обруч, перестрибування через кубики). Характер гри середньої рухливості відносно спокійніший (метання предметів у ціль, ходьба в поєднанні з іншими рухами: підлізання під дугу, переступання через предмети). Активно рухається лише частина учасників гри, а решта перебувають у статичному положенні й спостерігають за діями тих, хто грають. Рухи, що є змістом гри, виконуються в повільному темпі.

Більшість рухливих ігор доступні й корисні дітям різних вікових груп. Перед тим як обрати гру, слід визначити мету, урахувати вікові можливості дітей, їхні інтереси та фізичну підготовленість, час проведення, а також погодні умови. Залежно від підготовленості дітей правила можна спростити або ускладнити.

Визначаючи гру, слід ураховувати її місце в режимі дня і дотримуватися певної послідовності в діяльності дітей. На прогулянках, за годину до денного сну та після нього, проводяться ігри будь-якої рухливості. Ураховується пора року і температура повітря.

Особливої уваги потребує добирання ігор у холодну пору року і в несприятливу погоду. У цей час доцільніше проводити ігри з нескладними рухами (ходьбою, бігом). Улітку ігри зі швидким бігом і стрибками корисніше проводити на початку денної прогулянки або після полудня, коли знизиться температура повітря.У дітей старшого дошкільного вікуруховий досвід багатший і це дає можливість ширше використовувати в іграх складніші рухи.

Дітям цікаво грати в ігри, у яких передбачається об’єднання у підгрупи (команди). Вони привчаються в інтересах своєї команди досягати перемоги, виявляти рішучість, спритність, витримку Визначення й конкретизація загальної мети запобігають випадковості під час добирання ігор. Успіх гри значною мірою визначається правильною організацією дітей. Перед тим як пояснювати нову гру, слід повторити з дітьми найскладніші для них рухи.

Важливий момент у керівництві грою — дозування рухів, особливо в іграх із бігом, лазінням, іграх узимку, коли одяг ускладнює рухи. Потрібно стежити за тим, щоб діти не перегрівалися і не втомлювалися. Загальна тривалість рухливої гри — 10–12 хв.

   

Четвер 20.10.2022  

Рухливі і малорухливі ігри та естафети для дитячого садка

Здавна психологи і педагоги називали дошкільний вік віком гри. І це не випадково. Майже все, чим займаються маленькі діти, надані самим собі, вони називають грою.
Для дитини гра – засіб самореалізації та самовираження. Вона дозволяє йому вийти за межі обмеженого світу «дитячої» і побудувати свій власний світ.
Рухомий називається гра, побудована на рухах. Цільова установка і види діяльності грають визначаються сюжетом (задумом, темою) даної гри. Правила уточнюють права і обов’язки учасників, визначають способи ведення і обліку результатів гри. Для рухливих ігор характерні самостійні, творчі рухові дії з предметами чи без них), що виконуються в рамках правил.

Основні завдання рухливих ігор:

– зміцнювати здоров’я граючих;
– сприяти їх правильному фізичному розвитку;
– сприяти оволодінню життєво необхідними руховими навичками, вміннями і вдосконалення в них;
– виховувати необхідні морально-вольові і фізичні якості;
– прищеплювати організаторські навики та звичку систематично самостійно займатися іграми.

Підбірка небагатьох ігор в які мої вихованці дуже люблять грати у вільний час.

«Паличка-стукалочка».

Діти вибирають ведучого, він стає в коло, в руці ціпок, очі зав’язані. Зі словами:
– Раз, два, три, чотири, п’ять –
Буде паличка стукати.
А як скаже:
– Скок, скок, –
Відгадай, чий голосок?
– крутиться в колі, вказуючи на дітей. На слова: «Скок, скок» зупиняється, і той, на кого вказує паличка, береться за інший її кінець і вимовляти ім’я ведучого. Ведучий повинен дізнатися, хто його покликав. Правильно відгаданий стає ведучим.

«Гуси-лебеді».

Гравці вибирають вовка і пастуха, решта – гуси. На одній стороні майданчика – будинок, де живуть гуси, на іншій – луг. В середині залу – яр, там живе вовк. Гуси пасуться на лузі, через деякий час пастух кличе гусей, качок йому відповідають.
Пастух: Гуси, гуси!
Гуси: Га-га-га!
Пастух: Їсти хочете?
Гуси: Так-так-так!
Пастух: Ну, летіть!
Гуси: Нам не можна –
Сірий вовк під горою,
Не пускає нас додому!
Пастух: Ну, летите, як хочете,
Тільки крила бережіть!
Гуси біжать додому, вовк намагається їх зловити (не виходячи зі свого яру). Спіймані гуси виходять з гри. Вовк гусей не ловить, а «салит» рукою.

« Юрта».

У грі беруть участь не менше двох підгруп дітей, кожна з яких утворює коло по кутах майданчика. В центрі кожного кола стоїть стілець, на
який повішений хустку з національним візерунком. Взявшись за руки, всі йдуть чотирма колами під музику і говорять слова:
Ми веселі хлопці,
Зберемося всі в кружок,
Пограємо і попляшем,
І помчимся на лужок.
Під мелодію без слів діти стають в одне спільне коло і танцюють. По закінченні музики швидко біжать до своїх стільців, беруть хустку і натягують його над головою у вигляді шатра (даху), виходить юрта.

«Мисливці і качки».

Діти діляться на дві команди, одна – мисливці, інша – качки. По краях майданчика проводяться дві паралельні лінії. Команда охотни-ков ділиться навпіл і займає місця навпроти один одного за лініями. В середині стають качки. У мисливців один м’яч. За сигналом охотни-ки «стріляють» у качок, кидаючи в них м’яч, а качки перебігають від однієї лінії до іншої, намагаючись ухилитися від м’яча. Той, у кого потрапляє м’яч, вибуває з гри.
Гра триває до останньої качки, потім команди міняються місцями.

Правила: мисливці не повинні виходити за лінію. М’яч один у одного не віднімати.

«Липкі пеньки».

Три-чотири гравці сідають навпочіпки в обруч, якомога далі один від одного. Вони зображують липкі пеньки. Інші гравці бігають по майданчику, намагаючись не підходити близько до пеньків. Пеньочки повинні постаратися торкнутися пробігають повз дітей. «Осаленные» стають пеньками.
Правила: пеньки не повинні вставати з місць.

«Хусточка».

Гравці стають у коло. Ведучий з хусткою в руці за колом біжить і кладе комусь із гравців хустку в ноги, а сам продовжує біг по колу. Той, кому кинули хустку, повинен швидко його підняти і спробувати наздогнати ведучого, поки той не став на його місце. Якщо він не встигне наздогнати, той сам стає ведучим.

«Кудлатий пес».

Гравці вибирають «пса». Він стоїть в стороні. Інші діти мед ленно йдуть до нього, примовляючи:
Ось сидить кудлатий пес,
В лапки свій уткнувши ніс.
Тихо, мирно він сидить,
Не то дрімає, не то спить.
Підійдемо до нього, розбудимо,
І подивимося –
Що ж буде?
Діти підходять і плескають у долоні. Пес схоплюється, гарчить, гавкає і ловить дітей.

«Будуємо цифри».

На підлозі заздалегідь намалювати цифри, які можуть повторюватися (на-приклад, дві цифри 1 або дві цифри 5). Гравці вільно пересуваються по майданчику. Ведучий рахує до 10 і називає будь-яку цифру. Діти повинні швидко знайти її і побудуватися. Вважати можна швидко, скорочуючи час знаходження та побудови. Виграє той, хто швидко і правильно впорається із завданням.

«Захистимо товариша».

Діти утворюють коло, стоячи обличчям до центру. У центр кола встають два гравця. Один з них – товариш, інший – захисник. Завдання гравців –
передаючи м’яч один одному, заплямувати товариша. Завдання захисника – захищати товариша, відбиваючи всі м’ячі, які кидають учасники. Гравець, який потрапив у товариша, займає місце захисника, попередній захисник стає товаришем, а заплямований гравець займає місце серед учасників.
М’яч треба передавати швидко, щоб захисник не встиг зайняти вигідне місце для захисту.

«Стрибни – присядь!»

Гравці стоять у колоні на відстані одного кроку один від одного. Двоє ведучих з мотузкою (скакалкою) розташовуються праворуч і ліворуч від колони. За сигналом діти проносять натягнуту мотузку перед колоною (на висоті 20-30 см від землі). Гравці по черзі перестрибують через мотузку. Потім, минувши колону, ведучі з мотузкою повертаються назад, несучи мотузку на висоті 50-60 див. Діти швидко присідають, приймаючи положення угруповання. Виграють ті, хто, не зачепивши мотузки, зумів виконати стрибки і присідання. Швидкість гри поступово підвищується.

                                            

 

 П’ятниця  21.10.2022 

Фізичні вправи для дітей

Кожне заняття повинне обов’язково мати чітку структуру. До неї входять:

  1. Розминка
  2. Основний комплекс вправ
  3. Розтяжка
  4. Розминка.

Дитячі м’язи, як і м’язи дорослої людини треба підготувати до фізичних навантажень – розігріти. В процесі розминки м’язи та суглоби отримують необхідну покращений кровообіг, підготовлені до навантажень суглоби, що дасть можливість краще та безпечніше (зменшується ризик отримання мікротравм) виконувати основний комплекс занять. Найкраще для цього підходять звичайна ходьба, біг, стрибки. На розминку для дітей відводиться близько десяти хвилин.

Як виконувати?

1.1. Діти ходять спокійним кроком по колу. Поступово вводяться елементи ходьби на носочках та п’яточках. Найкраще виконувати цю вправу близько трьох хвилин.

1.2. Діти бігають на місці. Для кращої ефективності  можна урізноманітнити варіаціями (з підніманням колін, закиданням гомілок). Тривалість  близько трьох хвилин.

1.3. Стрибки.  На обох ногах. З чергуванням на лівій та правій  нозі. Для дітей краще виконувати стрибки на місці.

Основний комплекс вправ. Фізкультура для дітей

Фаза активних вправ які тривають близько двадцяти хвилин.

2.1. «Діти потягуються»

Основне положення – стати прямо, ноги на ширині плечей, руки вздовж тіла. Підняти руки над головою на ширині плечей, пальці розведені. Стати на носочки і з одночасним вдихом тягнутися догори. На видих розслабити м’язи і повернутися в основне положення.

2.2. «Дроворуб»

Основне положення – стати прямо, ноги на ширині плечей, руки вгорі, долоні з’єднані в замок.  Видихаємо і промовляємо “ух”. Опускаємо з’єднані руки донизу, імітуючи рубання дров. Вправа повторюється до  десяти разів.

2.3. «Повороти»

Основне положення – стати прямо, ноги на ширині плечей, руки на талії. Повертаємо верхню частину тіла по черзі вліво – основне положення –  вправо. Вправа повторюється до  десяти разів.

2.4. «Присідання»

Основне положення – стати прямо, ноги разом. Дитина виставляє перед собою прямі руки повільно присідає одночасно роблячи вдих; потім швидко піднімається у основне положення. Вправа повторюється до шести разів.

2.5. «Вертоліт»

Основне положення – стати прямо, ноги на ширині плечей, руки розставлені в сторони. Робимо рухи в плечах, крутячи руками вперед-назад, імітуючи вертоліт. Вправа виконується близько 2 хвилин, а потім повторюється 6 разів, але вже із зігнутими ліктями.

2.6. «Лунатик»

Основне положення – стати прямо, ноги на ширині плечей, руки розставлені в сторони або на поясі. Діти роблять чотири оберти головою вліво потім вправо. Вправа повторюється 3-4 рази.

  1. Розтяжка

Дуже важливе місце в гармонійному та фізичному розвитку дитини відіграє розтяжка. М’язи стають еластичнішими, вирівнюється та стає більш стрункішою фігура, дитина стає більш гнучкою, покращується кровообіг.

Розтягування у дітей та дорослих потрібно виконувати в кінці фізичних вправ, коли тіло “розігріте” та піддатливе що є запорукою безпеки від травмування.

3.1. «Доторкнутися підлоги»

Основне положення – стати прямо, ноги на ширині плечей, руки опущені вздовж тіла. Треба нахилитися вперед, діставши кінчиками пальців підлоги. Коліна не згинаються. Повернутися в основне положення. Вправа виконується близько десяти разів.

3.2. «Розтягування»

Сісти на підлогу. Ноги розставити в сторони. Руками опертися підлоги за спиною. Піднімаємо руки і дістаємо руками пальців ніг, при цьому нахиляємося тілом вперед. Потім повертаємося в основне положення. Вправа повторюється близько 5 раз.

Постійно займайтеся фізичними вправами і ви станете кращими

Рухливі ігри та ігрові вправи

Ігри з ходьбою, бігом, рівновагою: «Біжіть до мене», «Конячки», «Біжіть до прапорця», «Пташка і пташенята», «Пташенята і кіт», «Трамвай», «Миші та кіт», «Не запізнюйся», «Знайди свій колір», «Діти в лісі».
Ігри з повзанням і лазінням: «Квочка і курчата», «Миші в коморі», «Кішка і кошенята», «Бджілка», «Вороненята».
Ігри з киданням та ловінням предметів: «Влучи в коло», «Хто далі кине торбинку (м’яч)?», «Прокоти м’яч у ворота», «Підкинь м’яч вище».
Ігри зі стрибками: «По рівненькій доріжці», «Спіймай комара», «Коза та вовк», «Жабки», «Горобчики і кіт», «З купинки на купинку», «Хто збере більше стрічок?», «Дострибни до прапорця», «Горобці-стрибунці».

Ігри на орієнтування у просторі: «Відгадай, хто кричить», «Знайди свій будинок», «Не наступи», «Кізонька».
Мовно-ритмічні ігри: «Ворона і вороненята», «Собачки», «Бджілки», «Котик», «Кізонька», «Веселі молоточки».

Середня група

Ігри з ходьбою, бігом, рівновагою: «Знайди собі пару», «У ведмедя у бору», «Мак», «Кольорові автомобілі», «Про Катрусю і цапка», «Пташки і кіт», «Іменинний пиріг», «Пастух і стадо», «Качечка», «Прапорці», «Метелики», «Нумо в коло!».
Ігри з повзанням і лазінням: «Не дзвони», «Діти і вовк», «Переліт птахів», «Кошенята і цуценята», «Кролики». Ігри з киданням та ловінням предметів: «Лови, кидай, падати не давай!», «М’яч через сітку (мотузок)», «Збий булаву», «Школа м’яча», «Кеглі». Ігри зі стрибками: «Зайці і вовк», «Лисиця у курнику», «Заїнька сірий умивається», «Жабки і журавлі», «Горобчики», «Не замочи ніг», «Подзвони в брязкальця», «Дідусь і зайчата». Ігри на орієнтування у просторі: «Знайди, де заховано», «Знайди і промовч», «Хто вийшов?», «Відгадай по голосу», «У лісочку на горбочку».

Рухливі тематичні ігри:

для хлопчиків: «Запорізькі козаки», «Прикордонники», «Розвідники», «Матроси», «Футболісти», «Рятувальники».
для дівчаток: «Метелики», «Бджілки», «Господарочки», «Квіточки», «Сніжинки», «Хмаринки», «Рибки».

Старша група

Ігри з ходьбою, бігом, рівновагою: «Птахи i зозуля», «Гуси-лебеді», «Ми веселі діти», «Чия ланка швидше збереться», «Зроби фігуру», «Каруселі», «Хто перший», «Мишоловка», «Квач», «Kapaci і щука», «Хитра лисиця», «Шпаки», «Теремок», «Хлібчик».
Ігри з повзанням i лазінням: «Ведмідь ібджоли», «Хто швидше до прапорця», «Курочка i горошинки». Ігри з киданням та ловінням предметів: «Мисливці i зайці», «Цілься краще», «Серсо», «Підкинь i злови», «Не давай м’яч», «Кільцекид». Ігри iз стрибками: «Вудочка», «Хто краще стрибне», «Чижик y клітці», «Не боюсь», «Cнігypi i кіт», «Не залишайся на підлозі». Ігри на орієнтування у просторі: «Піджмурки», «Горюдуб», «Відгадай, чий голосок?», «Заборонений рух», «Бережи предмет», «Чий вінок кращий», «Довгоносий журавель», «Ходить гарбуз по городу». Доріжка перешкод. Виконування послідовно такі вправи: біг, підлізання під дугу,пролізання в обруч, ходьба по колодці, стрибок у глибину, бігом повернутись на міcцe старту.

Ранкова гімнастика для дошкільників

Ранкова гімнастика використовується для налаштовування організму дитини на робочий стан. Удома вона зазвичай повинна проводитися щоденно, у тому числі у вихідні та святкові дні за такою схемою: нетривала ходьба у бадьорому темпі або нетривалий біг у повільному темпі, потім — загальнорозвивальні вправи (зі старшими дітьми бажано з предметами), на завершення — біг у середньому або повільному темпі, який змінюється ходьбою з вправами на поновлення дихання.

Комплекс ранкової гімнастики містить від 4-5 вправ у молодших дітей до 6-8 — у старших дошкільників, кількість повторень кожної вправи теж поступово збільшується з 4-6 до 8-10 повторень. Тривалість ранкової гімнастики  складає 10 хвилин

Вимоги до відбору вправ для ранкової гімнастики:

  • вправи повинні бути простими й доступними для дітей, відповідати особливостям їхнього віку і не вимагати великих витрат енергії;
  • вправи мають бути різноманітними за видами рухів й охоплювати різні великі групи м’язів;
  • бажано більше впроваджувати імітаційні вправи та вправи з предметами.

Для проведення ранкової гімнастики велике значення має створення відповідних умов: у теплу пору року її найкраще проводити на майданчику, захищеному від вітру, восени або взимку — у чистому, світлому, добре провітреному приміщенні.

Головна вимога до одягу дітей — він не повинен заважати рухам і спричинювати перегрівання або переохолодження організму.

Украй важливо привчати дітей до правильного дихання під час виконаний фізичних вправ: вони повинні дихати глибоко, без значних затримок, носом; вдих супроводжує рухи, що розширюють грудну клітку і випрямляють тулуб, видих — рухи, які звужують грудну клітку.

Рухи стають більш досконалими, якщо вони виконуються під музичний супровід. Музика впливає на емоції дітей, створює у них певний настрій, сприятливо діє на виразність дитячих рухів, які можуть бути чіткими, енергійними, легкими, плавними або спокійними. Музика може зумовлювати велику амплітуду рухів або, навпаки, викликати їх стриманість у виконанні. Таке розмаїття у виконанні рухів сприяє тому, що діти починають рухатися більш координовано, невимушено, ритмічно.

Обов’язковою умовою при цьому слід вважати виконання ранкової дітьми разом із батьками. Дорослий демонструє вправу без пояснення 1—2 рази, потім — з уповільненням окремих частин вправи й відповідним поясненням. При цьому важливо позначати словами напрямок руху окремими частинами тіла. Сполучення рухів і слів робить виразнішими й усвідомленішими просторові уявлення дітей. Дошкільнята можуть правильно виконувати лише основні елементи вправи, тому їх потрібно пояснювати. Необхідно перевіряти в дітей точність вихідного положення, нагадувати, що вправу треба починати й закінчувати одночасно. Вправа може супроводжуватися короткими командами-вказівками.

Як уже зазначалося вище, більшість вправ потребує дихання носом. Під час видиху в деяких вправах діти можуть проговорювати разом з дорослими короткоскладові слова. Це допомагає усвідомленому оволодінню рухом. Після закінчення ранкової гімнастики слід дати стислу позитивну оцінку, яка допомагає закріпити вимоги до техніки виконання вправи й створити позитивні емоції. Загальнорозвивальні вправи можуть виконуватись із використанням предметів та без них, на лаві й біля стінки, з різних вихідних положень (стоячи, сидячи, лежачи) і в різних шикуваннях.

Виконання загальнорозвивальних вправ із предметами викликає у дітей інтерес до занять, значною мірою впливає на засвоєння рухів, розвиток сенсорики, рухових здібностей. Усі вправи з предметами потребують роботи пальців рук. Це активізує діяльність аналізаторних систем, впливає на розвиток мовлення, на інтелектуальний розвиток у цілому. Активні дії з предметами під час виконання вправ сприяють пізнанню кольору, ваги, форми, якості матеріалів тощо.

Під час укладання комплексів ранкової гімнастики вправи доцільно розташовувати таким чином:
1)   спеціальні дихальні вправи;
2)   вправи для рук і плечового поясу;
3)   повороти тулуба, нахили в сторони і вперед;
4)   вправи для ніг із вихідного положення стоячи;
5)   вправи для ніг і черевного преса із вихідного положення лежачи на спині або сидячи;
6)   вправи для тулуба із вихідного положення лежачи на животі.

 

                                                    

   Понеділок 24.10.2022

 

У Ніжинській дитячій хореографічній школі відкрили “Фітнес-центр для дітей”

 

Фітнес вправи для дітей

Всі батьки хочуть, щоб їхні діти були здоровими, розумними і красивими. Дитячий фітнес допомагає досягти цієї мети. Дитячий, дорослий – в чому відмінність? Фітнес вправи для дітей – це вид занять спортом, що включає в себе хореографію, гімнастикуаеробіку і східні єдиноборства.

Фітнес вправи для дітей

Чим принципово відрізняється дитячий фітнес від дорослого? Найголовніше – адаптовані навантаження і психологічний підхід, так як діти не будуть займатися без зацікавлення.
Заняття будуються з урахуванням особливостей дитячого віку. Заняття для трьох і чотирьох річних дітей тривають не більше тридцяти хвилин, щоб не відбулося перевантажень. Уроки повинні носити розважальний характер. Діти вивчають елементарні фізичні вправи.
У шість років дітей вже починають навчати працювати в команді. Інструктор починає давати вправи, розвиваючі логіку. У вісім років додають роботу з предметами – обручами, м’ячами, скакалками. І всі вправи – обов’язково у вигляді ігор, які діти так люблять.

Фітнес вправи для дітей. Як проводяться заняття

Для занять вибирають ігрову форму, так як гра стає необхідною складовою життя дитини. Інструктор разом з малюками відправляється в захоплюючу подорож, виявляються в світі фантазії та ігри. Діти навчаються танцям, розумінню музики і ритму, оздоровлюють свій організм. Наявність ігрових пауз, елементів спортивної гри допомагає перетворити монотонні тренування у веселі та пізнавальні уроки, розвиваючі координацію, підвищують здатність дитини до орієнтації в просторі, навчають спілкуванню і грі один з одним.
Групи дитячого фітнесу складаються зазвичай з 10 або 15 осіб. Інструктори використовують ігрову форму навчання, щоб допомогти дітям бути розслабленими і виконувати завдання педагога із задоволенням.

Фітнес вправи для дітей

Дитячий фітнес, які дорослий, включає в себе аналогічний комплекс вправ. Це три частини: підготовча – розминка, основна і заключна – розтяжка.

Частина 1. Розминка

Найкращою вправою для розминки є ходьба, біг і стрибки. Ця частина триває від 10 до 15 хвилин.
Спочатку дитина повинна не поспішаючи походити від 1 до 3 хвилин. Іноді чергують просту ходьбу і ходьбу на п’ята і носочках.
Потім дитина виконує біг на місці теж від 1 до 3 хвилин. Іноді чергують біг, при якому високо піднімають коліна, і біг з захлестом гомілки.
Після бігу потрібно запропонувати дитині пострибати на місці на двох ніжках, потім на кожній по черзі. Руки при виконанні цієї вправи слід тримати на поясі.

Частина 2. Основна частина

Заняття в основній частині тривають не менше 20 хвилин і складаються з активних вправ.

Вправа 1 – «Потягушки»

У вихідному положенні дитина стоїть прямо, зі злегка розставленими ногами і опущеними вздовж тулуба руками. Дитина піднімає руки вгору, ставить їх на ширину плечей, з розведеними пальцями, потім встає на носки, потягується і вдихає. Потім вона розслабляє м’язи, повертається у вихідне положення і видихає. Виконувати від 4 до 5 разів.

Вправа 2 – «Коління дров»

У вихідному положенні дитина стоїть прямо, зі злегка розставленими ногами і піднятими вгору руками, і зчепленими в замочок долонями. Видихнувши, дитина опускає вниз руки, імітуючи коління дров і вимовляючи «ух». Виконувати не менше 10 разів.

Вправа 3 – «Повороти»

У вихідному положенні дитина стоїть прямо, ноки розставлені на ширину плечей, руки тримає на поясі. Потім вона повертає верхню частину тулуба спочатку в одну сторону, а потім в іншу. Виконувати від 8 до 10 разів.

Вправа 4 – «Присідання»

У вихідному положенні дитина стоїть прямо, ноги тримає разом. Вона повільно присідає, тримаючи руки перед собою, одночасно видихає, швидко випрямляється, повертається у вихідну стійку. Виконувати 5 – 6 разів.

Вправа 5 – «Розмахи руками»

У вихідному положенні дитина стоїть прямо, тримає ноги прямо, руки розведені в сторони. Дитина крутить у плечах руками близько двох хвилин назад і вперед, знову повторює рухи, але із зігнутими в ліктях руками.

Вправа 6 – «Крутимо головою»

Дитина у вихідному положенні стоїть прямо, руки ставить на пояс. Вона обертає головою в одну сторону по колу три рази, потім в іншу.

Частина 3 . Дитячий фітнес. Розтяжка для дітей

Діти і дорослі закінчують заняття розтяжкою.

Вправа 1 – «Нахили»

У вихідному положенні дитина стоїть прямо, ноги розставивши на ширину плечей, опустивши руки вздовж тіла. Дитина намагається торкнутися підлоги пальчиками, не згинаючи колін, після чого повертається у вихідну стійку. Виконувати від 5 до 10 разів.

Вправа 2 – «Розтяжка»

У вихідному положенні дитина сидить на підлозі, з прямо розставленими ногами і руками, які опираються позаду тулуба на підлогу. Вона повинна дістати пальчики ніг, не згинаючи колін, після чого знову прийняти вихідне положення і випрямити спину.

Займаючись фітнесом, дитина виросте здоровою і міцною.
Як долучити дітей до фітнесу, можна дізнатися переглянувши відео Фітнес вправи для дітей.

Комплекси та методика проведення оздоровчої гімнастики для дітей дошкільного.  

                        Що таке дитячий фітнес?                                       

                                                                             

                                                           Вівторок 25.10.2022

 

 

 

            Теоретична частина з йоги для дітей лошкільного віку" | Інші методичні матеріали. Дошкілля                                                

 

  Хатха-йоги

Йога – це найдавніше індійське вчення,систематизоване мудрецем Патанджали приблизно у 2 столітті до н.е. Хатха йога -одна із складових частин йоги. Елементи цієї давньої, стрункою і корисною длякожної людини системи фізичної культури все ширше входять в наше життя.

Фізичні вправи Хатха-йоги покращуютькровообіг, допомагають нормалізувати роботу внутрішніх органів, поліпшитипоставу. Вони сприяють не тількифізичній зміцненню людини, а йоздоровленню його психіки. Для дітей гімнастика йогів – це профілактикасколіозів, простудних захворювань, вегетативних дистоній. Але не тільки це.Практика показує, що регулярно займаються діти стають спокійнішими,добрішими, у них з’являється впевненість у своїх силах[5].

Методичні рекомендації

Гімнастика з елементами Хатха-йоги доступна людямбудь-якого віку. У ній основна увага приділяється статичному підтриманняпози. Виконання вправ поєднується зі спокійним диханням і розслабленням.Для підвищення інтересу у дітей дошкільного та молодшого шкільного віку заняттязручно проводити у формі спокійній казки, яку розповідає ведучий. Кожневправу доцільно розучувати окремо. Показ супроводжується поясненням.Вивчаючи вправу, бажано створитиобраз, доступний дитячому розумінню,викликати в дитини бажання увійти в запропонований спосіб. Дуже важливо підтримуватина заняттях спокійну доброзичливу обстановку.

Для занять підходить чисте, провітрене приміщення;або чиста, рівна відкритий майданчик. При виконанні вправ з вихіднихположень сидячи і лежачи використовують циновки або килимки, розміри якихвідповідають зросту дитини. Одяг для занять має бути легкою, неутруднятируху, добре пропускати повітря. Краще використовувати одяг з натуральнихволокон. Взуття не потрібно. Оптимальний час для занять – вранці передсніданком. Якщо воно чомусь не підходить, можна займатися перед обідом абопісля сончаса. До занять необхідно звільнити сечовий міхур, носоглотку,бажано звільнити кишечник.

Тривалість занять поступово збільшують від5-7 хвилин до 20-30 хвилин у дітей дошкільноговіку і до 30-40 хвилин у дітеймолодшого шкільного возраста.Все вправи проводяться у вільному темпі, безпримусу. Кожна дитина виполяет вправи в тому обсязі, який йомудоступний і приємний. Якщо дитина з якихось причин не хоче виконувативправу, він може просто спостерігати за виконанням, або виконувати частково.

Привітання Сонця

Древнє комплексне вправу Аюрведи ПривітанняСонцю (Сурья Намаскар) охоплює тіло, дихання і психіку. Його регулярневиконання сприяє зміцненню та розтягування м’язів, суглобів кінцівок,покращує стан хребта і внутрішніх органів

Комплекс складається з 12 поз (асан), які виконуються вточної послідовності одна за одною. Кожен рух синхронізоване здиханням. Комплекс можна виконувати як самостійнезаняття або як розминкуперед будь-яким фізкультурним заняттям, зокрема, заняттям Хатха-йогою.

Традиційно цей комплекс виконують на світанку при сходісонця. Перед його виконанням сонце вітають такими словами: «Про джерелосвітла та енергії на землі! Зі своїх незліченних променів даруй мені хоч один,щобя міг хоч на мить засвітитися і заблискати під ним так само яскраво, як і ти!

Розучують кожну позу окремо. Після освоєння окремих позвчаться виконувати їх у плавної послідовності одна за одною. Всі пози ззгинанням тулуба виконують на видиху, з розгинанням – на вдиху.

Поза «Привітання». Встати прямо, ноги разом, стопи  паралельно один одному. Долоні складені разом перед грудьми. Грудна клітка  розправлена, живіт підтягнутий, спина пряма, погляд прямо перед собою, дихання  вільне .

 

Поза «Гори». На вдиху спокійно підняти руки вгору,  розправити груди, потягнути вгору спину, порости. П’яти не відривати від підлоги .

Поза «Рука до ноги». На видиху нахилитися вперед і вниз.  Покласти кисті на підлогу так, щоб підстави долонь знаходилися на одному рівні  з п’ятами. Якщо не вдається – зігнути ноги в колінах .

Поза «Вершник». На вдиху відставити ліву ногу назад і  опустити ліве коліно на підлогу. Праву ногу зігнути в колінному і тазостегновому  суглобах. Одночасно потягнутися спиною догори, розправити груди .

Поза «Гора». На видиху приставити праву ногу до лівої,  підняти таз якомога вище. Голова, шия, надплечья розслаблені. П’яти стоять на  підлозі.

Поза «Вісім членів». Плавно опустити на підлогу обидва коліна,  обидва ліктя, груди і підборіддя. Тепер до підлоги торкається вісім частин тіла: 2  стопи, 2 коліна, 2 ліктя, груди і підборіддя, що і дало назву цій позі. Дихання довільне.

Поза «Кобра». На вдиху підняти і розправити груди, спираючись  кистями об підлогу. Лікті притиснуті до підлоги. Розправити груди, розслабити надпліччя,  шию. Спину тягнути вгору. У комплексі це вправу починати виконувати з  попереку, шию тому сильно не розгинати.

Поза «Вершник» повторює 4. При вдиху праву ногу поставити  між кистей рук. Ліву ногу залишити позаду, ліве коліно на підлозі. Спину  потягнути догори (рис. 4).

Поза «Рука до ноги» повторює 3. При видиху поставити ліву  ногу до правої, нахилитися вперед. Шия, надплечья розслаблені (рис.3).

Поза «Гора» повторює 2. При вдиху випрямити тулуб,  підняти руки догори, розправити груди (рис.2).

Поза «Привітання» повторює 1. При видиху опустити руки,  скласти долоні перед грудьми (рис.1).

Зробити кілька вдихів-видихів в позі «Привітання»і повторити весь цикл, помінявши опорну ногу.

Дитяча йога для початківців: пози, вправи, користь. Дитяча оздоровча йога, Хатха-йога: вправи, відео

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *