30.04.2020 ІІ молодша “В” (Горішок) (Вихователі Рябко Т.М., Красножон Т.В.)
Тема дня: День лісових рослин (в куточку лісу)
Заняття: Розвиток мовлення
Тема: Весняні квіти
Мета: поповнити знання дітей про рослини найближчого оточення, зокрема квіти; вчити дітей називати квіти та за допомогою дорослого будувати словесні описи рослин, називати їх частини, визначати колір, ознаки; формувати вміння дітей відповідати на запитання, складати порівняльні речення; розвивати зв’язне мовлення, пізнавальний інтерес до живого довкілля, спостережливість; виховувати бережливе ставлення до рослин, естетичні почуття.
Матеріал: вірш Олени Пчілки «Весняні квіти», ілюстрації із зображенням квітів кульбаби, тюльпанів.
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Організаційний момент.
Пропонуємо дітям розповісти, яка пора року панує на землі.
Пальчикова гімнастика.
КВІТКА
Сяє сонечко привітне —
Kвіткa з пуп’янки розквітне.
(Пучки пальців обох рук зімкнути. Долоньки трішки круглясті, схожі на пуп’янок. Нижні частини долонь притиснути одну до одної, а пальці широко розставити по колу i трохи вигнути. Утворюється велика квіткa, що розпустилася.)
ІІ. Основна частина.
Читаємо вірш Олени Пчілки «Весняні квіти».
Весна-чарівниця,
Неначе цариця,
Наказ свій послала,
Щоб краса встала,
І проліски, і травка,
Й зелена муравка,
І кульбаба рясна,
І фіалочка ясна —
Всі квіти весняні,
Веселі, кохані,
З-під листя виходять,
Голівки підводять
Од сну зимового
До сонця ясного!
Бесіда за змістом твору.
— Хто послав свій наказ?
— Який весна послала наказ?
— Хто виходить з-під листя?
— Що підводять квіти?
— До чого тягнуться квіти?
- Пропонуємо дітям відгадати, які квіти розквітли на лузі.
Горів у траві росистій
Ліхтарик золотистий.
Світив — і враз потух —
Перетворився на пух. (Кульбаба)
- Демонструємо ілюстрацію із зображенням кульбаби.
— Де росте кульбабка?
— Що є в кульбабки?
— Якої форми та кольору квітка?
— Якого кольору та форми листячко?
— На що вона схожа?
На квітник погляньте, діти,
Там козак стоїть між квітів.
Весь червоний — гордий пан.
Не козак це, а… (тюльпан).
- Демонструємо ілюстрацію із зображенням тюльпана.
— Де ростуть тюльпани?
— Якого кольору квітка тюльпана?
— Якого кольору ще бувають тюльпани?
— Який вона має вигляд?
— Якої форми та кольору листочки в тюльпана?
Пропонуємо скласти описову розповідь про весняні квіти. Наприклад: «Ця квіточка весняна називається кульбаба. Вона росте на лузі. У кульбабки тоненьке стебло та зелені довгенькі листочки. Квіточка в кульбаби круглої форми та жовтого кольору. Кульбаба схожа на сонечко».
-Діти складають описові розповіді.
Фізкультхвилинка.
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться.
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
Й за столи тихенько сядьте.
Дидактична гра «Чим подібні, чим відмінні?».
Мета: вчити дітей активно застосовувати знання про рослини; виховувати такі риси, як взаємодопомога, доброзичливість, витримку.
Вихователь пропонує дітям з’ясувати, чим подібні і чим відрізняються весняні квіти.
— У кульбаби квітка жовтого кольору, а в проліска?
— У тюльпана квітка велика, а у фіалки?
— У тюльпана стебло високе, а в проліска?
— Кульбаба росте на лузі, а тюльпан?
— Кульбаба схожа на сонечко, а пролісок?
ІІІ. Підсумок.
-Діти, вам подобається весна? Чому?
Вихователь: Рябко Т.М.