27.05.2020 Поради інструктора з фізкультури (Інструктор з фізкультури Бузун Ю.О.)

Комплекси та методика проведення оздоровчої гімнастики длядітей дошкільного та молодшого шкільного віку на базі

 

Хатха-йоги

 

Йога – це найдавніше індійське вчення,систематизоване мудрецем Патанджали приблизно у 2 столітті до н.е. Хатха йога -одна із складових частин йоги. Елементи цієї давньої, стрункою і корисною длякожної людини системи фізичної культури все ширше входять в наше життя.

 

Фізичні вправи Хатха-йоги покращуютькровообіг, допомагають нормалізувати роботу внутрішніх органів, поліпшитипоставу. Вони сприяють не тількифізичній зміцненню людини, а йоздоровленню його психіки. Для дітей гімнастика йогів – це профілактикасколіозів, простудних захворювань, вегетативних дистоній. Але не тільки це.Практика показує, що регулярно займаються діти стають спокійнішими,добрішими, у них з’являється впевненість у своїх силах[5].

 

Методичні рекомендації

 

Гімнастика з елементами Хатха-йоги доступна людямбудь-якого віку. У ній основна увага приділяється статичному підтриманняпози. Виконання вправ поєднується зі спокійним диханням і розслабленням.Для підвищення інтересу у дітей дошкільного та молодшого шкільного віку заняттязручно проводити у формі спокійній казки, яку розповідає ведучий. Кожневправу доцільно розучувати окремо. Показ супроводжується поясненням.Вивчаючи вправу, бажано створитиобраз, доступний дитячому розумінню,викликати в дитини бажання увійти в запропонований спосіб. Дуже важливо підтримуватина заняттях спокійну доброзичливу обстановку.

 

Для занять підходить чисте, провітрене приміщення;або чиста, рівна відкритий майданчик. При виконанні вправ з вихіднихположень сидячи і лежачи використовують циновки або килимки, розміри якихвідповідають зросту дитини. Одяг для занять має бути легкою, неутруднятируху, добре пропускати повітря. Краще використовувати одяг з натуральнихволокон. Взуття не потрібно. Оптимальний час для занять – вранці передсніданком. Якщо воно чомусь не підходить, можна займатися перед обідом абопісля сончаса. До занять необхідно звільнити сечовий міхур, носоглотку,бажано звільнити кишечник.

 

Тривалість занять поступово збільшують від5-7 хвилин до 20-30 хвилин у дітей дошкільноговіку і до 30-40 хвилин у дітеймолодшого шкільного возраста.Все вправи проводяться у вільному темпі, безпримусу. Кожна дитина виполяет вправи в тому обсязі, який йомудоступний і приємний. Якщо дитина з якихось причин не хоче виконувативправу, він може просто спостерігати за виконанням, або виконувати частково.

 

Привітання Сонця

 

Древнє комплексне вправу Аюрведи ПривітанняСонцю (Сурья Намаскар) охоплює тіло, дихання і психіку. Його регулярневиконання сприяє зміцненню та розтягування м’язів, суглобів кінцівок,покращує стан хребта і внутрішніх органів

Комплекс складається з 12 поз (асан), які виконуються вточної послідовності одна за одною. Кожен рух синхронізоване здиханням. Комплекс можна виконувати як самостійнезаняття або як розминкуперед будь-яким фізкультурним заняттям, зокрема, заняттям Хатха-йогою.

 

Традиційно цей комплекс виконують на світанку при сходісонця. Перед його виконанням сонце вітають такими словами: «Про джерелосвітла та енергії на землі! Зі своїх незліченних променів даруй мені хоч один,щобя міг хоч на мить засвітитися і заблискати під ним так само яскраво, як і ти!

 

Розучують кожну позу окремо. Після освоєння окремих позвчаться виконувати їх у плавної послідовності одна за одною. Всі пози ззгинанням тулуба виконують на видиху, з розгинанням – на вдиху.

 

 

Поза «Привітання». Встати прямо, ноги разом, стопи  паралельно один одному. Долоні складені разом перед грудьми. Грудна клітка  розправлена, живіт підтягнутий, спина пряма, погляд прямо перед собою, дихання  вільне .

 

Поза «Гори». На вдиху спокійно підняти руки вгору,  розправити груди, потягнути вгору спину, порости. П’яти не відривати від підлоги .

 

 

Поза «Рука до ноги». На видиху нахилитися вперед і вниз.  Покласти кисті на підлогу так, щоб підстави долонь знаходилися на одному рівні  з п’ятами. Якщо не вдається – зігнути ноги в колінах .

 

 

Поза «Вершник». На вдиху відставити ліву ногу назад і  опустити ліве коліно на підлогу. Праву ногу зігнути в колінному і тазостегновому  суглобах. Одночасно потягнутися спиною догори, розправити груди .

 

 

Поза «Гора». На видиху приставити праву ногу до лівої,  підняти таз якомога вище. Голова, шия, надплечья розслаблені. П’яти стоять на  підлозі.

 

 

Поза «Вісім членів». Плавно опустити на підлогу обидва коліна,  обидва ліктя, груди і підборіддя. Тепер до підлоги торкається вісім частин тіла: 2  стопи, 2 коліна, 2 ліктя, груди і підборіддя, що і дало назву цій позі. Дихання довільне (рис.6).

 

 

Поза «Кобра». На вдиху підняти і розправити груди, спираючись  кистями об підлогу. Лікті притиснуті до підлоги. Розправити груди, розслабити надпліччя,  шию. Спину тягнути вгору. У комплексі це вправу починати виконувати з  попереку, шию тому сильно не розгинати.

 

 

Поза «Вершник» повторює 4. При вдиху праву ногу поставити  між кистей рук. Ліву ногу залишити позаду, ліве коліно на підлозі. Спину  потягнути догори (рис. 4).

 

Поза «Рука до ноги» повторює 3. При видиху поставити ліву  ногу до правої, нахилитися вперед. Шия, надплечья розслаблені (рис.3).

 

 

Поза «Гора» повторює 2. При вдиху випрямити тулуб,  підняти руки догори, розправити груди (рис.2).

 

 

Поза «Привітання» повторює 1. При видиху опустити руки,  скласти долоні перед грудьми (рис.1).

 

 

Зробити кілька вдихів-видихів в позі «Привітання»і повторити весь цикл, помінявши опорну ногу.

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *