21.04.2020 Поради інструктора з фізкультури (Інструктор з фізкультури Бузун Ю.О.)

Правильна постава

Що таке правильна постава у дітей

Кожна дитина має певну позицію присидінні, ходьбі, перебуваючи в горизонтальному положенні. При цьому важливо, щоб голова трималася прямо, плечі були розгорнуті, спина була рівною, живіт втягнутим, ноги в колінах не зігнуті. Правильна постава – це не тільки гарний візуальний вигляд, але і запорука повноцінного здорового розвитку дитини. У дітей з рівним і гнучким хребтом відмінно функціонують органи дихання і кровообігу, прекрасно розвивається м’язова мускулатура.

Ризик і небезпека неправильної постави

Від того, яку позу приймає дитина прирухах і пасивному стані, залежить розвиток його опорно-рухового апарату і організму в цілому. Неправильна постава веде до деформації хребта і безлічі проблем інших органів, що виникають у зв’язку з цим. Тому необхідно саме з дитинства прищепити дитині принципи правильної позиції тіла, знати, які вправи виробляють правильну поставу. Для дітей це дуже важливо.

 

Фактори, які впливають на формування правильної постави у дітей

В юному віці хребет дуже гнучкий іпластичний, він розвивається трохи швидше, ніж м’язова тканина. На формування постави в дитинстві може впливати велика кількість різних факторів, а саме:

 1. Правильне збалансоване харчування з додаваннямнеобхідних організму вітамінів, мінералів, мікроелементів відіграє дуже важливу роль. Якщо дитині не вистачає білка, кальцію і необхідних поживних речовин, то це може привести до деформації хребта навіть при дотриманні всіх інших правил.
 2. Спадкові фактори.
 3. Режим дня. При повноцінної фізичної активності, своєчасному і достатньому сні, збалансоване харчування, проведенні часу на свіжому повітрі розвивається правильно не тільки опорно-рухова система, а й весь організм.
 4. Надмірні фізичні навантаження, неправильне підняття важких предметів можуть призвести до деформації хребта, тому важливо поговорити з дитиною на цю тему.
 5. Зайва вага. Важливо з раннього дитинства стежити за масою тіла дитини, так як зайві кілограми будуть перешкоджати повноцінному розвитку і можуть призводити до деформації хребта і відповідно неправильній поставі.
 6. Робоче місце, облаштування дитячої кімнати. Необхідно створити всі оптимальні умови для роботи і відпочинку для дитини. Обов’язково продумати освітлення в його кімнаті. Стежити за тим, як дитина сидить, спить. Підібрати ортопедичний матрац для ліжка.
 7. Вправи для дітей для правильної постави дозволяють хребту отримувати необхідне фізичне навантаження і розвиватися повноцінно.
 8. Взуття для дитини відіграє також важливу роль,вона повинна бути спеціальної, такої, щоб не сприяти розвитку плоскостопості. Багато хто не вважають цей фактор важливим, а його вплив на хребет велике.

 

Причини формування неправильної постави у дитини

Необхідно звернути увагу на те, щохребет в ранньому віці дуже вразливий і легко піддається деформації. На поставу можуть впливати постійна неправильна поза при сидінні, гіподинамія, плоскостопість, побутові умови, а також перенесені в дитинстві ускладнення після хвороби. Для того, щоб запобігти серйозні порушення опорно-рухового апарату, дорослі повинні дуже уважно поставитися до цього питання і контролювати свою дитину. Дуже важливо підібрати вправи, які виробляють правильну поставу для дітей.

Профілактика порушень постави

Для того, щоб потім не докладати багато зусиль для лікування, найкраще запобігти порушенню постави, зайнятися її профілактикою, до неї можна віднести:

 1. Розслаблення м’язів опорно-рухового апарату. Важливо хоча б годину в день прийняти горизонтальне положення для розслаблення м’язів.
 2. Створити оптимально робоче місце з хорошим освітленням, особливо це важливо для школярів.
 3. Обов’язково підібрати вправи для дітей для правильної постави для кожної дитини індивідуально з урахуванням особливостей його організму і фізичного розвитку.
 4. Плавання – відмінний і найефективніший спосіб профілактики порушення постави у дітей.

 

Психологічний аспект правильної постави у дітей

Дитина обов’язково повинен розвиватися особистісно,його треба хвалити, підтримувати. Адже часто сутулість, опущені плечі – це показник внутрішньої скутості дітей. Необхідно створити максимально дружню радісну атмосферу в домі і в тому місці, де він проводить багато часу (дитячий сад, школа), щоб дитина відчувала себе радісним, щасливим і повноцінним членом колективу. Адже правильна постава несе в собі і психологічний фактор: все впевнені успішні люди ходять правильно.

 

Вправи для формування правильної постави у дітей

Дуже важливо з раннього віку привчати дитину дофізичної активності, яка не тільки дозволяє зміцнити хребет, а й створити звичку тримати його правильно, не горбиться і не сутулитися. Вправи для дітей для правильної постави виробляють звичку потрібного положення тіла, закріплюють вірну позицію. Починати краще всього з рухів, які передбачають ходьбу, лазіння, повзання. Ходіння сприятливо впливає на розвиток стоп, є профілактикою плоскостопості. Далі вводиться біг і вправи з м’ячем, гумовим джгутом.

 

Комплекс вправ для правильної постави для дітей

Систематичні фізичні навантаження і спортє кращою профілактикою порушень опорно-рухового апарату. З огляду на вік, фізичний розвиток, особливості організму, можна підібрати індивідуальні вправи для дітей для правильної постави, наприклад:

 1. У положенні стоячи, руки на поясі. Необхідно розвести лікті назад, змістивши при цьому лопатки. Зробити вдих. Повернутися в початкове положення. Повторити п’ять разів.
 2. Руки розставити в сторони і зробити кругові махи руками назад. Повторити десять разів.
 3. Ноги розставити, лікті покласти на плечі. Нахилитися вперед – вдих. Повернутися в початкове положення, видих. Повторити п’ять разів.
 4. У положенні стоячи руки закласти за спиною, нахилитися вправо, вліво. Зробити п’ять разів.
 5. Взяти в руки палицю. Витягнути руки з палицею вперед, нахиляючись при цьому. Вдих. Повернутися назад. Видих. Повторити п’ять разів.
 6. Присідання з палицею повторити п’ять разів.
 7. Прийняти горизонтальне положення. Піднімати по черзі ноги п’ять разів.
 8. Лягти на живіт, руки на поясі. Розгинати корпус, повторити п’ять разів.
 9. Встати, руки на пояс, виробляти стрибки тридцять секунд, чергуючи їх з ходінням (одна хвилина).
 10. Руки поставити перед грудьми, розвести і зводити. Повторювати п’ять разів.

Важливо пам’ятати, що краще вчасно почати проводити профілактичні заходи з дитинства, ніж потім займатися лікуванням хребта в зрілому віці.

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *