26.03.2020 Логопедична “Б” група (Дзвіночок) (Вихователі Сахно А.В., Плохотникова Г.М.)
Тема дня: «День книги»
Заняття. Ознайомлення з природнім довкіллям
Тема. Весна іде красу несе (пробудження природи)
Мета: Закріпити уявлення дітей про послідовності весняних змін у природі.
Закріпити уявлення про зимуючих і перелітних птахів. Вчити розуміти
зв’язок між явищами неживої природи та життям рослин, тварин. Навчати
робити умовисновки під час експериментально-дослідницької діяльності.
Закріпити правила поведінки у природному довкіллі. Розвивати
спостережливість, пам’ять, увагу, мислення. Виховувати шанобливе та
бережливе ставлення до всього живого, любов до природи.
Обладнання: малюнки із зображенням перелітних та зимуючих птахів,
малюнки диких та свійських тварин, червоні кружечки.
Вихователь.
Діти, сьогодні ми відправимося в гості до природи. Я пропоную вам
подружитися з нею, розкрити її таємниці. Я дуже рада, що у вас прекрасний
настрій, і ви готові піднятися вгору ще на одну сходинку знань.
– А як ви думаєте, що таке природа?
Діти.(Все що нас оточує: тварини, рослини, птахи, люди)
Вихователь. Давайте пригадаємо як потрібно поводитись в природі.
- Не топчіть траву і комах котрі в ній живуть.
- Не ловіть диких тварин і не забирайте їх додому.
- Не руйнуйте пташині гнізда.
- Не ловіть комах.
- Не ламайте гілки дерев та кущів.
- Не зривайте квітів, особливо перші первоцвіти.
– Ось ми з вами пригадали правила поведінки в природі.
Вихователь.
Прислухайтесь. Ви нічого не чуєте? Хто це так тихо прийшов за вікном?
Чуєш? Жебонять струмки!
Чуєш? Цвірінчать пташки!
Глянь! Бруньки он на гіллі…
В синім небі – журавлі…
Перші проліски цвітуть,
Перші джмелики гудуть
Це прекрасна й чарівна.
Прийшла до нас весна.
Вихователь.
Назвіть весняні місяці.
Діти. (Березень, квітень, травень)
Вірші про весняні місяці.
Березень
Весело цвірінькають
У дворі горобчики.
Познімали кожушки
І дівчата, й хлопчики.
Цінь – цінь – цінь ,- виспівує
Радісно синичка, –
Незабаром з’явиться
Молода травичка.
Квітень
Я квітую, – каже квітень, –
Квітом луків і гаїв.
Листя зграйками на вітах.
Жде чекає солов’їв.
Травень
Травень у весни – останній місяць.
Її він славить, як поет.
І мов художник – живописець,
Малює травами портрет.
Вихователь. Діти, а як довідатись, що прийшла до нас весна?
Діти. (За ознаками)
- Дидактична гра «Назвіть ознаки весни».
– Ось до нас зазирнуло сонечко, але чомусь сумне, і промінчиків немає.
Давайте ми будемо називати ознаки, і в нас будуть з’являтися
промінчики.
ü Сніг і лід тане;
ü З’являються перші проталини;
ü На деревах набухають бруньки;
ü Прилітають з теплих країв птахи;
ü З дахів будинку капають бурульки;
ü З’являються перші квіти;
ü Дні стають довшими, а ночі коротшими.
– В нашого сонечка з’явилися промінчики. Воно посміхається.
Вихователь. А крім весни ще які пори року ми знаємо?
Діти. (Літо, осінь, зима)
- Гра «Пори року».
Вихователь. У вас на столах картка з порами року. Я зачитую вірш, а ви
ставите стрілочку на ту пору року, про яку йдеться в вірші.
У садку в гаях блукає
Жовті шати одягає
Золотисту стелять постіль
Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)
Зійшли сніги шумить вода
Земля вже квіти викида
Буяє травка молода
Все мертве оживає
Коли це буває. (Весна)
Прийшла до нас бабуся
У білому кожусі
Поля причепурила
Пухнастим снігом вкрила. (Зима)
Теплий, теплий довгий день
Повна миска черешень
Достигає жовтий колос
Демонструє коник голос
І суничка дозріває
Коли це бува? (Літо)
Вихователь. Молодці, ви справились з цим завданням.
– Діти, а хто на крилах приносить весну?
Діти. (Птахи)
Вихователь. Послухайте, як дзвінко чути голоси птахів. (30 сек. слухаємо)
– Згадайте чому восени багато птахів відлітають у теплі краї?
Діти. (Стає холодно, нічим харчуватися, зникають комахи)
Вихователь. Як називають птахів, які відлітають зимувати на південь?
Діти. (Перелітні)
Вихователь. А птахів, які залишаються з нами зиму зимувати?
Діти. (Зимуючі)
- Дидактична гра «Знайди зайве». У вас на столах картки з птахами і
червоні кружечки. Ставимо кружечок на ту пташку котра зайва.
Дитина показує.
– Яка пташка тут зайва? (Лелека)
– А чому? (Тому, що синичка, сорока, дятел – зимуючі, а лелека –
перелітний птах).
– Розкажи про цю пташку.
- Лелека – великий перелітний птах. Восени він летить у теплі краї, а
весною повертається на рідну землю. Поселяються на луках, поблизу
боліт. Харчується жабами. В’ють свої гнізда на високих стовпах,
стріхах, на коминах людських осель.
- Ластівка – перелітний птах, невеликого розміру. Прилітають купками,
селяться парами під стріхами наших будинків. Мають білу грудку.
Крила довгі та тонкі. Хвіст довгий з розрізом. Живляться комахами.
- Грак – перелітний птах. Живуть на високих деревах. Живляться
комахами, личинками, трава, насіння, а також миші. Граки знищують
комах шкідників.
- Шпак – перелітний птах, селяться в дуплах і шпаківнях, співають
розкривши дзьоб і розпустивши крила. Харчуються комахами,
хробаками, гусеницями, павуками, насінням і фруктами.
- Соловей – перелітний птах, невеличка пташка коричневого кольору,
моторний і спритний, співає. Живуть в лісах, садах, парках.
Харчуються черв’яками, комахами, плодами, ягодами.
- Синичка – зимуюча пташка. Влітку живе в лісах. Зимою прилітають
до людського житла, шукаючи їжу, люди влаштовують їх годівниці.
Живуть в дуплах. Їдять комах і насіння.
- Ворона – зимуюча пташка, чорного кольору. Гніздяться на деревах.
Живляться гусеницями, жуками, равликах, зерном, картоплею,
горіхами, ягодами.
- Снігур – зимуюча пташка, має червону грудинку, селяться в хвойних
лісах, в садах, живляться ягодами, бруньками, насінням рослин.
- Дятел – зимуючий птах, чорний з білою грудинкою, на голові
червоний чуб. Птах поїдає шкідників. Дятел санітар лісу. Його
занесено до Червоної книги.
Вихователь. Ми розповіли про птахів.
– А яку, діти, користь приносять птахи?
Діти. (Знищують комах, шкідливих черв’яків, гусениць)
Вихователь. Що роблять птахи навесні?
Діти. (Будують гнізда, виводять пташенят)
Вихователь. А з чого будують гнізда птахи?
Діти. ( З гілок, засохлої трави)
Вихователь. А як люди допомагають птахам навесні?
Діти. ( Роблять шпаківні)
Фізкульхвилинка
Крильця пташки розправляють,
(Руки розвести в різні боки).
Їх до сонця підіймають.
(Руки в гору, потягнутись).
Потім можна політати
(Покрутитися, рухи руками).
І комашок поганяти.
(Вгору низ).
На галявину злетілись,
(Присісти).
Там зернят вони наїлись.
Потім знову полетіли,
(Рухи руками вгору та вниз).
У гніздечку хутко сіли.
(Сісти на місця).
Вихователь. Діти, а які зміни відбуваються в житі диких тварин з настанням
весни?
Діти. (Тварини змінюють теплу шубу на коротку, змінюють колір)
- Гра «Допоможи тваринкам знайти свій будиночок»
У нас на столі макет лісу і будинку. Наші звірятка загубились і не можуть
знайти хто де живе. Давайте допоможемо тваринках знайти свій будиночок.
Вихователь. Скажіть, будь ласка, як називають тварин, що живуть поряд з
людиною?
Діти. (Свійські тварини)
Вихователь. Де живуть дикі звірі?
Діти.(В лісі)
Півень – свійська тварина, вкритий пір’ям, невеликий дзьоб. Зверху
червоний гребінь. Харчується зерном, травою, комахами. Люди отримують
м’ясо, яйця.
Корова – свійська тварина, голова менша за тулуб, має роги, шия товста,
великий тулуб, хвіст, щоб відганяти мух, на ногах є копита, має вим’я, вкрита
шерстю. Люди отримують м’ясо, молоко.
Собака – домашня тварина, оберігає дім.
Свиня – свійська тварина, велика голова, гострі вуха, товста шия, великий
тулуб, хвіст, короткі лапи. Люди отримують м’ясо.
Кінь – свійська тварина, живуть у конюшні, тонка шкіра, довгий хвіст,
маленькі вуха, довгі ноги, має копита. Їдять зерно, траву. Люди
використовують в роботі.
Білка – дика тварина, живе в дуплі. Руда, пухнаста шуба, навесні змінює
шубу на сіру, на вухах стирчать кісточки. Пухнастий хвіст допомагає
стрибати. Живиться горіхами, жолудями, ягодами, грибами.
Лисиця – дика тварина, рудого кольору, малі вуха, довгий хвіст, хижа, живе
в норі.
Вовк – дика тварина, хижа, дуже розумний і спритний. Живляться м’ясом.
Полюють на птахів, диких та свійських тварин. Його домівка лігво.
Ведмідь – дика тварина, великий звір, голова набагато меша за тулуб,
маленькі вушка і хвіст. Великі сильні лапи з кігтями. Ведмідь на вигляд
незграбний, хоча насправді може швидко бігати, вилазити на дерева і
плавати. Їдять жаби, миші, рибу, плоди. Взимку сплять в барлозі.
Їжак – нічна хижа тварина, невеликих розмірів, у нього короткий хвіст, на
спині колючки, мордочка покрита шерстю. Живе в лісі, в садках, парках.
Їдять ягоди, змії, черв’яки, миші. Коли захищається, то скручується в
клубочок. Взимку спить. Навесні мама-їжачиха народжує 5-7 малих
їжаченят.
- Гра «У кого хто?»
Вихователь. Я буду називати дорослих тварин, а ви їх дитинчат.
У корови… – теля
У кішки… – кошеня
У собаки… – щеня
У коня… – лоша
У кози… – козеня
У вівці… – ягня
У ведмедиці… – ведмежа
У їжачихи… – їжаченя
У білки.. – білченя
У вовчиці… – вовченя
У зайчихи… – зайченя.
У лисиці… – лисеня.
Вихователь. Молодці дітки. Скажіть, а природа яка буває?
Діти. ( Жива і нежива ).
- Гра «Живе – неживе»
Вихователь. Я називаю предмет. Якщо він належить до живої природи, то ви
піднімаєте зелену карточку, якщо до неживої – коричневу.
(Квіточка, дерево, місяць, травичка, білочка, веселка, калина, камінь,
сонце, дівчинка, вода, зірки, гриб, дощ)
Підсумок заняття.
— Молодці, діти, гарно впоралися із завданнями.
– Про що ми з вами розмовляли на занятті?
– За що ви любите весну?
Будьте як маленькі сонечка. Творіть добро, оберігайте природу, садіть
дерева, кущі, квіти. Любіть нашу землю-матінку, і вона відповість вам
любов’ю та щедрістю, і пануватимуть у світі мир та злагода.
Заняття. Конструювання з паперу
Тема: «Закладка для книг» – з покроковим показам її виготовлення
Мета заняття. Виготовлення закладки в техніці орігамі з елементами аплікації.
Завдання. Навчити дітей робити закладки для книг своїми руками. Розвивати дрібну моторику рук, окомір, інтерес до своєї роботи, фантазію, естетичний смак. Удосконалювати свої навички і вміння.
Хід заняття.
Діти сьогодні на занятті ми з вами спробуємо зробити закладку для книги у виглядіжаби.
Закладка – дуже корисна річ при читанні книги. Ви все скоро підете в школу і там будете користуватися підручниками. Закладка допоможе вам орієнтуватися по сторінках. І хоча в наш час закладок для книг в магазинах дуже багато всяких різних, але зробленої своїми руками ви будете охочіше користуватися. Зараз я вам прочитаю вірш про закладку, а потім ми приступимо з вами до роботи.
Я – красива закладка
Я потрібна вам для порядку.
Де закладка, там читай.
Для роботи нам буде потрібно:
- Квадратний аркуш кольорового (зеленої) паперу для ксерокса, а так само чорна, жовта, блакитна, червона.
- Ножиці.
- Клей – олівець.
- Фломастер чорного кольору.
- Клейонка.
- Простий олівець.
Я вам розповідаю і показую хід дії, а ви за мною повторюєте і робите те ж саме.
Приступаємо до виготовлення заготовки нашої закладки.
Для цього беремо папір зеленого кольору у формі квадрата і складаємо її по діагоналі.
Потім, ложем заготовку згином до себе і загинаємо куточки на верх.
Розгортаємо кути і загинаємо один верхній куточок вниз.
А тепер ми відпочинемо фізкультхвилинку проведемо.
А тепер на місці крок.
Вище ноги! Стій, раз, два! (Ходьба на місці.)
Плечі вище піднімаємо,
А потім їх опускаємо. (Піднімати і опускати плечі.)
І ривки ми виконуємо. (Руки перед грудьми, ривки руками.)
Десять разів підстрибнути потрібно,
Скачемо вище, скачемо дружно! (Стрибки на місці.)
Крок на місці виконуємо. (Ходьба на місці.)
Від душі ми потягнулися, (Потягування – руки вгору і в сторони.)
І на місце знову повернулися. (Діти сідають.)
Продовжуємо заняття.
Піднімаємо правий куточок вгору.
Заправляємо його в вийшла кишеньку.
Лівий куточок заправляємо точно так же. Перевертаємо. Заготівля у нас готова. Можна декорувати.
Приступаємо до створення образу.
Малюємо і вирізаємо з кольорового паперу всі необхідні деталі (порожнину рота, мову, щоки, очі)
Вирізані деталі приклеюємо на нашу заготовку ніздрі малюємо чорним фломастером.
Наша закладка готова.
Вихователь: Сахно А.В.