20.05.2020 Старша “А” (Живчик) (Вихователі Мойсієнко В.О., Ступак О.В.)

Заняття 1. Логіко-математичний розвиток.

Тема. Числа один — десять. Задачі. Об’ємні і площинні

 геометричні фігури.

Мета: продовжувати вчити лічити в межах 10; закріплювати вміння співвідносити кількість предметів із цифрою, знання про склад чисел у межах 10; вправляти в умінні складати та розв’язувати задачі; продовжувати формувати уявлення про об’ємні геометричні фігури; продовжувати формувати вміння знаходити предмети, що нагадують форму об’ємних геометричних фігур у навколишньому середовищі; учити групувати

геометричні фігури в множині за заданими ознаками; розвивати творчу уяву; виховувати доброту, уважність;

Попередня робота: складання та розв’язування задач; обстеження об’ємних геометричних фігур дотиком; знаходження об’ємних геометричних фігур під час прогулянки в навколишньому середовищі; дидактичні ігри («Склади фігуру», «Веселі крапельки»,«Збери кісточки для Гавчика»).

Матеріал: об’ємні геометричні фігури (куля, куб, циліндр, піраміда); зображення квадрата, круга, трикутника; чарівний мішечок; розрізані на частина пласкі геометричні фігури (круг, овал, квадрат, трикутник).

ХІД ЗАНЯТТЯ

І. Організаційний момент

— До нас сьогодні на гостину завітали геометричні фігури. Але ми не мо-

жемо дізнатися які саме, адже вони поки йшли до нас, упали і розлетілися на

шматочки.

Дидактична гра «Склади фігуру»

Роздати кожній дитині розрізану на 6—8 частин фігуру.

— Складімо фігури і дізнаємось, які саме з них завітали до нас на гостину.

ІІ. Мотивація

— Наші фігурки просять допомогти! До них приїхали родичі — об’ємні фі-

гури, пішли гуляти і загубилися! Допоможімо зустрітися родичам! Пошукаймо їх у саду.

ІІІ. Основна частина

Дидактична гра «Числова доріжка»

— Для того щоб пройти у сад, нам потрібно пройти доріжкою. Викладіть

перед собою числовий ряд від 1 до 10.

Називати будь-яке число в межах десяти, наприклад чотири.

— Покажіть картку із цифрою, що відповідає названому числу. Покажіть

«сусідів» цього числа. Яке число на одиницю більше (менше), ніж число чо-

тири? Покажіть потрібну цифру. Ми дісталися саду, але раптово задощило.

Дидактична гра «Веселі крапельки»

Підводіть дітей до килимка, на якому розміщено 5 хмаринок із цифрами 3, 4, 5, 7, 8.

— Це незвичайні хмаринки. Із них падають краплинки-веселинки. Кожна

краплинка поділена навпіл, у кожній із половинок намальовано точки. Якщо

ви правильно складете половинки, то у цілої краплинки всередині виявиться та кількість точок, що відповідає цифрі на хмаринці.

Діти працюють парами, знаходять правильні половинки крапельок.

Наприклад, для хмаринки з цифрою 4  готуємо краплинки, розрізані навпіл з 3 і 1 точками, з 2 і 2 точками тощо. Крапельки і хмаринки можуть для зруч-

ності відрізнятися відтінком кольору.

— А ось і наш сад. Що росте у саду? Чи є тут якась об’ємна геометрична фі-

гура? Так, ось одна велика червона кулька уявила себе яблуком, а ще дві чер-

воні кульки, тільки маленькі, — вишеньками. Вони і справді схожі. Яким предметом може бути куля?

Дорослий  підводить дітей до місця, облаштованого у вигляді саду із плодо-

вими деревами. Там є яблунька, на якій висить червона куля (як яблуко) та маленькі червоні кульки (як вишеньки).

— Так, кулю ми знайшли, тепер час вирушати шукати куб. Ходімо на го-

стину до Гавчика. Він просив принести йому погризти кісточок. Зберімо кі-

сточки для нього.

 Дидактична гра «Збери кісточки для Гавчика»

Дорослий роздає кожній дитині пластикову миску, у середині якої закріп-

лено цифри від 1 до 10. На килимі розкладає пласкі, вирізані з паперу або картону кісточки.

— У кожного із вас є миска, у ній написано цифру, зберіть стільки кісточок

на килимі, скільки показує цифра.

Діти збирають кісточки, а потім з  рахують їх. Дорослий підводить дітей до будки, облаштованої для собаки, а біля неї — будиночок, складений із куба та піраміди.

— Доброго дня, Гавчику! Ми тобі принесли гостинець. Гавчик дякує вам.

Чи не заховалися тут наші фігурки? Так ось вони — уявили себе будиночком!

Якими ще предметами можуть бути куб та піраміда?

Біля Гавчика складено декілька гілочок, полін з дерева і один циліндр.

— Я втомилася, присядьмо. Навіщо ці дрова? Де ж нам шукати наші фі-

гури? Так, справді це наша фігура — циліндр, вона уявила себе поліном! А чим ще може бути циліндр? Нумо трошки розімнемося!

— Залишилося відшукати ще одну об’ємну фігуру — конус. Рушаймо в зоо-

парк.

Дорослий дає дитині  набір геометричних фігур (круг, овал, квадрат, трикутниккожної по 10 шт.), картки із цифрами від 1 до 10, картки

зі знаками «+», «–», «=».

— Погляньте, скільки тварин! Ось мавпа. Вона шила собі жилетку. Зробила

в ній 5 петельок і пришила шість ґудзиків. Викладіть стільки овалів, скільки

мавпа зробила петельок. Скільки овалів ви виклали? (5) Викладіть під овалами стільки кружечків, скільки мавпа пришила ґудзиків. Що ви помітили? (Мавпа пришила зайвий ґудзик.) Що потрібно зробити мавпі? Скільки ґудзиків забрати? Скільки стане петельок та ґудзиків, якщо забрати один ґудзик?

— Погляньте, а ось слоненя! Воно зірвало з однієї пальми 6 бананів, з ін-

шої — 1. Усі банани склало в кошик. Скільки всього бананів склало слоненя?

— Відпочиньмо і пригостимося морозивом.

Підвести дітей до полички, на якій стоїть намальоване морозиво й одне з них зроблене з конуса, а зверху — тенісні кульки, прикріплені на двосторонній скотч у вигляді морозива.

— Ось і наша фігура — конус. Вона уявила себе стаканчиком для морозива,

а це кульки. Вони уявили себе морозивом! А чим ще може себе уявити конус?

Підсумок

— З якими фігурами ми сьогодні грали? Що було легко виконувати? Де ми

побували сьогодні? Геометричні фігури дуже вам удячні за те, що допомогли

знайти їх родичів!

 

Заняття 2. Ознайомлення з природою.

Тема: «Шукаємо літні прикмети в природі».

Мета: формувати досвід пізнання дітьми навколишнього світу, розуміння необхідності охорони довкілля; розширювати уявлення про найхарактерніші ознаки весни в живій та неживій природі, що можна виявити в процесі спостережень; надавати знання про те, що людина є частиною природи, тому існування людини без природи неможливе; розвивати логічне мислення, мовлення, пам’ять; закріплювати правила безпечної поведінки в природі; виховувати дбайливе ставлення до об’єктів природи; прищеплювати бажання піклуватися про природу, бажання більше дізнатися прооб’єкти живої та неживої природи у найближчому оточенні.

Попередня робота: щоденні спостереження в природі за природодоцільною поведінкою дорослих та дітей; розглядання ілюстративних матеріалів; читання художніх творів.

Матеріал: заздалегідь розроблена схема маршруту; загадки; таблички з екологічними правилами біля об’єктів спостережень.

ХІД ЗАНЯТТЯ

І. Організаційний момент

Дорослий промовляє веснянку.

Благослови, мати,

Весну закликати!

Весну закликати,

Зиму проводжати!

Зимонька в возочку,

Літечко в човночку!

— Коли ми співали веснянки? Чому люди хочуть наблизити весну? Що

можна сказати про ту весну, що зараз надворі?

Дорослий повідомляє дітям, що вони вирушать у подорож екологічною

стежинкою і побачать, як же змінилася природа наприкінці весни.

ІІ. Основна частина

Дорослий з дітьми розглядають карту екологічної стежини, де вже позна-

чені зупинки сьогоднішньої подорожі, визначають кількість зупинок.

— Повторімо правила поведінки в природі.

  • Не засмічуймісце, де знаходишся!
  • Не ламайкущів, гілок дерев!
  • Не рви бездумно оберемкамиквіти!
  • Не знищуй, не тривожкомах!

Зупинка «Берези»

Дорослий пропонує дітям відгадати загадку.

У білому сарафані сіла на галявині,

Летіли синички, сіли на її косички. (Береза)

— Як змінювалася береза протягом весни? Чому біля берізок стоїть еколо-

гічний знак «Не ламай гілки!»? Кому берізка може служити домівкою?

Зупинка «Вишні»

Дорослий пропонує дітям відгадати загадку.

Почервонів зелений сад,

Червоні крапельки висять.

Знають добре краплі ці,

І дорослі, і малі.

З задоволенням їдять —

Тільки кісточки летять. (Вишня)

— Чи можемо ми зараз поласувати вишнями? Чому? Чим зараз укрите де-

ревце? Чому цвіт вишні не можна обривати? Чим небезпечне перебування поблизу квітучого дерева?

Дорослий пояснює дітям екологічний знак у садку «Обережно, бджоли!».

Зупинка «Суничка»

Дорослий пропонує дітям відгадати загадку.

У зеленому лісочку

Під мереживним листочком

Червоніє невеличка

Спіла ягідка… (суничка).

— Як змінилася грядка з суницями протягом останнього місяця? Якими

були кущики минулого разу, коли ми навідувалися? Про що свідчать білі квіти

на кущах? Чим корисні ці ягоди? Чому не можна зривати недозрілі ягоди?

Дорослий пояснює дітям екологічний знак «Обережно! Ходи по доріжках!».

Зупинка «Шпаківня»

Дорослий пропонує дітям відгадати загадку.

Не людина, а в хатині живе. (Шпак)

— Як називають хатку цього співуна? Хто її змайстрував? Яку роботу прово-

дить шпак навесні у своєму будиночку? Яку користь приносять шпаки? Якими є зміни в житті пташок навесні?

Дорослий пояснює дітям екологічний знак «Тихо! Пташечка в гнізді!».

Рухлива гра «Добіжи до дерева, що я назву»

Дорослий пропонує дітям назвати дерева, що ростуть поряд на прогулян-

ковому майданчику дитячого садка. Пропонує знайти дерево — підбігти до того дерева, що вона назве.

Зупинка «Зелена аптека»

Діти оглядають галявину лікарських рослин, зокрема м’яту, подорожник,

кропиву, мати-й-мачуху.

— Яку користь приносять лікарські рослини? Як людина використовує їх

для поліпшення здоров’я?

Дорослий пояснює дітям екологічний знак «Не топчи трави!», разом

з діть ми зрізує листя м’яти (щоб у групі заварити чай). Діти вдихають аромат рослини, кладуть її у кошик.

Зупинка «Мурашник»

Дорослий пропонує дітям відгадати загадку.

Стоїть дім — мільйон жителів в нім. (Мурашник)

— Чим корисні мурахи? Чому будиночок мурах не можна руйнувати? Мурах

називають санітарами лісу. Вони знешкоджують шкідливих комах. Чи знаєте

ви, чим харчуються мурахи?

Дорослий пояснює дітям екологічний знак «Не руйнуй мурашник!». За

вибором вихователя екологічну стежинку можна продовжити або замінити

пункти-зупинки на інші.

ІІІ. Підсумок

— Добігла кінця наша мандрівка. Ми обійшли територію, на якій є ба-

гато цікавих та красивих місць з живими об’єктами природи: зі стрункими березами та кремезним дубом, трударями-мурашками та суничками-сестрич-

ками, шпаком-співуном і корисними лікарськими рослинами. Не забувайте

приходити і милуватися їх красою, чарівністю, загадковістю. Від цього ваше

серце стане добрішим, а душа — теплішою.

 

Вихователь Ступак О.В.

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *