13.05.2020 Логопедична “А” (Ромашка) (Вчитель-логопед Костюченко Н.О.)

Тема: Літера Я, звуки ЙА. Казка на новий лад. Звуко-буквений аналіз слів.

Мета: дати поняття про звукове значення літери Я після приголосного, після голосного, на початку слова, вчити читати слова з літерою я ; розвивати увагу, пам’ять, уяву, фантазію; виховувати повагу до народного надбання – фольклору, казок.

Хід

1. Сьогодні у нас казковий день. Ви будете самостійно робити дива.

Я вам читаю віршик, а ви будьте уважні і спіймайте той звук який я виділяю.

«Як? – спитала буква Я,

• Це ялинка – не моя?»

А ялинка, як почула,

У ярок якийсь стрибнула.

І гукає буква Я:

«Не твоя я, а своя!»

1. Показується літера Я і наголошується, що це чарівна літера і на початку слова та складу має два звуки «ЙА»

(разом розкладаємо на звуки «й» – м’який приголосний «а» – голосний уточнюємо характеристику).

1. Тепер спробуємо цю літеру подружити з іншими приголосними звуками та прочитаємо склади:

Як, ян, яд, яр, ят, ял, яс, яг, яш, яв, ям тощо.

А тепер ми переставимо літери спочатку приголосний, а потім літеру Я. Але приєднавши таким чином літери буква Я  має один звук «а», а приголосний робить м’яким.

Читання складів: кя, ня, дя, ря, тя, ля, ся, вя тощо

1. Зробимо ще диво: серед чарівних картинок на малюнку знайдіть ті, назви яких починаються на звуки «йа»

(ялинка, яблуко, ящик, ящірка, яхта, якір, ягода, яма )

1. Придумайте чарівні якості до цих картинок д/г «Який? Яка? Яке? Які?»
  2. А зараз ми будемо чародіями і зміним кінцівку казок «Рукавичка», «Лисиця і журавель», «Колобок».
  3. Підсумок.