Заняття Художня література
Тема: Читання вірша Т. Г. Шевченка “Тече вода з-під явора”
Програмовий зміст: ознайомити дітей з великим сином українського народу Т.Г. Шевченком та окремими його творами для дітей; виховувати інтерес до української літератури, вчити дітей відповідати на запитання за змістом розповіді, формувати у дітей знання про видатних українців, розвивати память, уважність ; прищеплювати любов до поезії.
Дидактичний матеріал: портрет Т. Г. Шевченка, оздоблений рушником, зображення хати батьків Шевченка, ілюстроване видання віршів поета для дітей.
Хід заняття
Розповідь вихователя біля портрета Т. Г. Шевченка вірша:
В похилій хаті край села
Над ставом чистим і прозорим
Життя Тарасику дала
Кріпачка – мати, вбита горем.
— Було це дуже давно. У бідній селянській родині Шевченків, яка жила ось у такій хаті (показує малюнок), народився син, якого назвали Тарасом. Ріс Тарасик, допомагав батькам, але найбільше любив малювати. Коли підріс, почав учитися в школі. Вчився дуже добре. Але через деякий час помирають Тарасова мати, а потім і батько. І Тарасикові довелося важко працювати, щоб якось жити. Змалечку він любив не тільки малювати, але й писати вірші. Коли виріс, став поетом. Писав Шевченко про рідну природу, про Україну, про український народ і його тяжке життя.
Український народ дуже любить свого поета, бо він усе життя хотів, щоб той жив вільно, щасливо. У Києві є пам’ятник Тарасові Шевченку, є його музей (показує ілюстрації). Поет давно помер і похований у Каневі над Дніпром. Але в народі він живе вічно. Живуть і його вірші. Вони звучать по радіо, їх учать діти у школі і в дитячих садках. Українці шанують свого улюбленого поета, прикрашають його портрет рушниками, квітами.
Сьогодні ми послухаємо вірш Т. Г Шевченка ,який називається “Тече вода з-під явора” .Сідайте зручно, будемо розглядати малюнки і слухати вірші.
Читання вірша «Тече вода з-під явора», пояснюючи деякі слова: пишається, гай, качаточка.
Запитання за змістом вірша
-Як називається вірш?
-Про що нам розповідає вірш?
-Куди тече вода?
– Який кущ пишається над водою?
– Яке ще дерево згадується в вірші?
-Хто хлюпочеться в воді? Що робить качечка? Фізкультхвилинка.
Повідомивши, що багато віршів Тараса Шевченка покладено на музику, а саме на вірші «Реве та стогне» та «Думи мої».
Всі вірші поета написані нашою рідною українською мовою. Тому вони такі мелодійні, ніжні
—
Підсумок заняття.
1. То як звали українського поета, про якого я вам сьогодні розповідала?
2. Яким було життя поета?
3. Шевченко – це хто?
Кишка Т.Ю.