30.03.2020 Поради інструктора з фізкультури (Інструктор з фізкультури Бузун Ю.О.)

ВПРАВИ НА ДИХАННЯ ДЛЯ ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ

Дихальна гімнастика являє собою спеціально розроблені вправи для розвитку дихальної системи і спрямована на зміцнення здоров’я і поліпшення загального фізичного стану дитини.

В основі цього комплексу лежить правильне і систематичне виконання дитиною спеціальної гімнастики по поверхневому, сповільненого, повного диханню і штучного ускладнення і затримки.

Дихальні вправи виконуються дітьми дошкільного віку в спокійному стані або за допомогою елементів руху або гри. Найбільшою популярністю користуються вправи дихальної системи розробленої А. Н. Стрельникової і К. П. Бутейко. Їх виконання спрямоване на досягнення наступних цілей:

  • Насичення киснем всіх клітин організму.
  • Навчитися керувати собою і своїм психологічним станом, за рахунок оволодіння комплексом гімнастичних вправ з управління та контролювання дихання.
  • Поправити здоров’я і загальне самопочуття, за рахунок збільшення роботи органів травлення, серцевої системи і серця.
  • Профілактичні заходи по захворюваннях дихальної системи.

Вправи на розвиток дихання підходять дітям від 2 років, часто хворіють на вірусні або простудними захворюваннями, хворобами легень, бронхіальною астмою або мають проблеми з дихальною системою. Правильний вибір вправ допоможе полегшити симптоми протікає хвороби, зменшити період хвороби і розвиток ускладнень в майбутньому. Краще якщо його підбере лікар.

Перед тим як починати виконання вправ важливо ознайомиться з правилами проведення занять для дітей дошкільного віку:

  • Заняття проводяться в «дихаючої» одязі при температурі в кімнаті або на вулиці від 17 до 20.
  • Перед проведенням заняття провітрювати приміщення, в якому воно буде проводитися.
  • Для отримання найбільшого ефекту вправи виконуються 2 рази в день по 15- 30 хвилин.
  • Для того щоб їх було цікавіше виконувати заняття для дітей проводять у формі гри, так воно пройде ефективніше і не набридне.
  • Вправи повинні мати прості і дитячі назви.
  • Для заняття можна використовувати дитячі іграшки.
  • Для проведення занять підходить відкрите приміщення або вулиця.
  • Вправи починаються з простих, поступово ускладнюючи і збільшуючись по числу повторень.

КОМПЛЕКС ДИХАЛЬНИХ ВПРАВ ДЛЯ ДІТЕЙ ВІД 2 ДО 4 РОКІВ

«Шарик»

Лягаємо на спину, обидві руки розташовані на животі. Тепер включаємо уяву і представляємо, що замість живота у нас знаходиться куля. Наповнюємо його повітрям, через ніс, повільно вдихаючи. Потім затримавши подих, здуваємо повітря, видихаючи через рот.

«Рибка»

Дитина уявляє себе рибкою в море і, пірнаючи, затримує дихання, щоб протриматися якомога довше під водою. Дихання затримується на максимально можливий час, починають з маленьких проміжків поступово збільшуючи час.

ВПРАВИ ДЛЯ ТРЕНУВАННЯ ДИХАЛЬНОЇ СИСТЕМИ ДІТЕЙ ВІД 5 ДО 7 РОКІВ

«Квітка і кульбаба»

У положенні стоячи дитина робить через ніс вдих, уявляючи, що нюхає ароматний квітка, потім видихає ротом повітря на кульбаба.

«Веселий хом’як»

Для цієї вправи дитина уявляє себе в ролі хом’яка, наповнивши щоки повітрям. Потім легким бавовною по щічках випускає повітря і кілька разів принюхується носом, в пошуку нової їжі.

«Дракон»

Дитина дихає через кожну ніздрю по черзі, представляючи себе вогнедихаючим драконом, затискаючи при цьому кожну пальцем.

МЕТОД ДИХАННЯ А. Н. СТРЕЛЬНИКОВОЇ

Цей метод з’явився в 70-х роках для лікування людей, які страждають на астму. Він складається з 14 фізичних та дихальних вправ, заснованих на вдиху. Грудна клітка стискається за рахунок нахилів і поворотів. Рухи тіла і вдих повинні бути одночасними. Такі заняття підходять для дітей від 3 років.

  • Стоїмо прямо, руки опущені. Роблячи вдих, стискаємо руки в кулаки, потім 4 гучних і маленьких вдиху і видихаємо. Повторювати вправу багато разів з маленькими перервами.
  • Стоїмо прямо, руки в кулаках. Роблячи вдих, разжимаем руки, повторюємо вправу 8 разів з маленьким перервою.
  • Нахили з палицею з боку в бік, спираючись на неї. Вдих – нахил в одну сторону, видих випрямлюємося, ще раз вдих – нахил в іншу сторону, видих випрямлюємося.

Всі описані вправи, спрямовані на розвиток дихальної системи, здійснюються за допомогою діафрагми і міжреберних м’язів. Діафрагма допомагає отримати необхідний тиск у грудній клітці та черевній порожнині. При правильному виконанні вправ, які проходять у формі гри зачіпаються 4 типи дихання:

  • Нижня. У вправі бере участь діафрагма. Повітрям насичується нижня і середня частина легенів.
  • Середнє. У вправі беруть участь міжреберні м’язи, розширюючи грудну клітку.
  • Верхнє. Грудна клітка нерухома. Завдяки руху плечей і ключиці повітрям насичується верхня частина легенів.
  • Змішане. Повітря проходить в усі частини легенів.

РОЗВИТОК МОВНОГО ДИХАННЯ У ДІТЕЙ ВІД 2 РОКІВ

Мова являє собою повітряний потік зі звуків, утворених в мовному апараті за допомогою дихання або повітряного струменя. Розвиток мовного дихання сприяє утворенню звуків, створення чіткої і виразної мови, правильній вимові. Визначає рівень розвитку дихання мови дошкільного віку логопед. Він допоможе зрозуміти правильність розвитку дихання і розстановку пауз у дитини під час розмови або гри.

Погано розвинене подих дошкільнят пов’язано зі здоров’ям, неактивним способом життя і загостренням хронічних захворювань дихальної системи. Неправильне мовне дихання виражається в нераціональному використанні повітря під час розмови, неправильному застосуванні видиху і вдиху. Все це негативно позначається на постановки і розвиток мови у дітей змалечку і відбувається найчастіше через неуважність батьків до цієї проблеми або неналежне виховання.

У дошкільнят при поганому розвитку вдиху або видиху мова тиха. При вимові довгих речень виникають проблеми, відбувається порушення плавності усного мовлення. Це відбувається за рахунок нестачі повітря, який вони повинні заповнювати на середині речення.

Також при наявності проблеми з розвитком мовного дихання у дітей від 2 років при розмові відбувається не домовляння слів, і тому вони можуть перейти на шепіт. Промовляти довге речення доводиться під час вдиху. Від цього мова звучить невпевнено, швидко, без дотримання пауз, як би захлинаючись.

Розвинути мовне дихання у дитини допоможе спеціальна постановка видиху, виконана в формі гри. Тому головним завданням вправ є формування правильного видиху через рот.

Елементи виконання правильного мовного дихання дитини через видих:

  • Через маленький, але сильний вдих носом можна зрозуміти і оцінити, як розширюється діафрагма дитини;
  • Видих повинен бути плавним і рівним, рот складний буквою «О»;
  • Видих тільки через рот, ні в якому разі не через ніс;
  • Видих повинен бути повним з паузою в декілька хвилин.

Розвинути мовне дихання у дітей будь-якого віку через тренування видиху допоможе виконання спеціальних вправ у формі гри. Вони складаються з елементів зарядки дихальної системи і артикуляційних вправ. Виконання гімнастики може набриднути або набриднути дитині. Уникнути цього допоможе дотримання наступних правил.

Заняття проводяться щодня, починаючи з 3 хвилин для маленьких і поступово додаючи до 7 хвилин для дошкільнят. Проходити вони повинні через годину після їжі. На вулиці, якщо тепла погода або в провітрюваній кімнаті в формі гри.

ВПРАВИ – ІГРИ, СПРЯМОВАНІ НА РОЗВИТОК ВИДИХУ

 

«Веселі сніжинки»

Підвішуємо перед обличчям дитини (на відстані 10 см) на нитки паперові сніжинки або кольорові смужки, і пропонуємо йому на них подути. Робити він повинен це стоячи і лише на видиху. Потім ускладнюємо завдання, відсуваючи нитки подалі.

«Спортивні фломастери»

Влаштовуємо змагання фломастерів. У вправі можуть брати участь кілька дітей або батьки з дітьми. Кладемо два різнокольорових фломастера на стіл, визначивши фінішну лінію, і дуємо кожен на свій фломастер. Перший прийшов до фінішу виграв.

«Свято»

Організовуємо день народження улюбленої іграшки. Для цього накриваємо святковий стіл з дитячої або справжньою посуду, розсаджує гостей іграшок за нього і приносимо десерт зі свічок. Дитина повинна задути свічку на видиху, завдяки великій кількості повітря. Вийти може не з першого разу, повторити вправу бажано кілька разів.

«Літачок»

У грі можуть брати участь кілька дітей. Складаємо з паперу літачки і ставимо їх на стіл. За командою діти сильно дмуть на них, випускаючи максимальну кількість повітря. Виграє той чий літачок полетить далі.

ТРЕНУВАННЯ ДИХАННЯ, ЗА ДОПОМОГОЮ МОВНОГО МАТЕРІАЛУ

Оволодівши правильним видихом, дитина повинна навчитися виконувати завдання з розвитку мовного дихання.

  • Навчиться правильній вимові складів і звуків. Для цього буде потрібно постійне промовляння складів, голосних звуків на одному видиху.
  • Вивчити маленькі віршики. Краще для розвитку дихання підійдуть маленькі вірші четверостишья. При їх вимові звертаємо увагу на комбінацію вдиху і видиху, отримані дитиною під час промовляння вірша.

Існують також спеціальні ігри, що містять в собі вправи для дихальної системи і постановки мови, які підходять для будь-якого віку.

«Маятник»

Початкове положення – стоїмо прямо, ноги розсунуті, руки в замку підняті вгору. Робимо глибокий вдих, нахиляється в сторону, вихід – вимовляємо «Бум». Останню букву тягнемо.

«Водіння»

Початкове положення таке ж, руки попереду стиснуті в кулаки. Робимо вдих – крутимо кулаки як на кермі, видих – говоримо «ррр».

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *