09.04.2020 Старша “А” (Живчик) (Вихователі Мойсієнко В.О., Ступак О.В.)

Заняття 1. Народознавство.

Тема: «Весняні свята».

Мета:  розширювати знання дітей про українські традиції — весняні свята; продовжувати ознайомлювати з традиціями українського народу, пов’язаними з настанням весни; дати початкові уявлення про святкування Вербної неділі, Великодня; поглиблювати знання про види великодніх яєць (крашанка, писанка, крапанка); учити прикрашати великоднє яйце різноманітними техніками; розвивати інтерес до самобутнього мистецтва української писанки, інтерес до традицій та звичаїв українського народу; виховувати поважне ставлення до народних традицій та бажання брати участь у святах.

Попередня робота: спостереження вдома за приготуваннями до весняних свят; розглядання ілюстрацій; читання художніх творів.                        Матеріал: кошик із лози; рушники; крашанки і писанки; малюнок паски і крашанок; предметні картки із зображенням продуктів для приготування страв; яйця, обліплені пластиліном для прикрашання візерунками; тарілка з різними видами круп та бобових культур; паска.

ХІД ЗАНЯТТЯ І. Організаційний момент Вихователь пропонує дітям утворити коло.                                                                                                Психогімнастика Встало вранці ясне сонце, Зазирнуло у віконце. Ми до нього потяглися, За промінчики взялися. — Уявімо, як промінчики через наші ручки зігрівають нас, нашу голову, плечі, ніжки. Коли повністю зігріємося, тоді відпустимо промінчики.

ІІ. Основна частина Вихователь читає вірш. СКОРО СОНЕЧКО ПРИГРІЄ Скоро сонечко пригріє, Потечуть струмки, Темний гай зазеленіє, Зацвітуть квітки. Підем ми тоді з тобою В ліс на цілий день І натішимось весною, І наслухаймось пісень. (В. Заєць) — Діти, про яку пору року йдеться у вірші? (Про весну) А яка пора року зараз? Чим подобається вам весна? Весна люба нам ясним сонечком, лагідним теплом, синім небом, першою зеленню. Її настання святкують із давніх-давен. Усі люди радіють, що сонце й тепло перемагають холод та сніг. А ще весна славиться веселими святами. Тане сніг, течуть струмки, жива травичка, І до сонця гілочки простяга вербичка, І м’якенькі, як пушок, ніжні, як шовкові, Ясно дивляться з гілок котики вербові. — Верби ростуть біля річок, ставків, адже вони дуже люблять воду. У народі кажуть: «Де вербиця — там водиця!». А ще вербу в народі вважають цілющою рослиною. Недаремно, коли болить голова, радять: «Приклади гілочку верби до голови — голова не болітиме!» В Україні за тиждень до Великодня люди  святкують Вербну неділю. Цього дня люди йдуть до церкви і святять вербові гілочки. Саме оці гілочки з давніх-давен уважали цілющими, як свята вода. Ними легенько хлистали всіх, щоб здоровими були. Б’ють вербою, промовляючи: «Не я б’ю, верба б’є, за тиждень — Великдень, недалечко червоне яєчко!». Зберігали ці гілочки на покутті за іконою. Вербові гілки називають лозою. З гілочок лози плетуть кошики: великі — для дорослих, маленькі — для дітей.                                 Гра «Хто швидше?» Вихователь пропонує дітям розглянути гілочки лози, звертає увагу на те, як гнеться лозина, яка вона гнучка, як з неї легко плести. — Хто швидше зав’яже з лози вузлик, зробить кільце, накрутить лозу на кулачок? — Щоб дізнатися, яке ще велике свято ми святкуємо навесні, я запропоную вам розглянути цей кошик. У вихователя на столі — кошик, прикрашений квітами і накритий вишитим рушником. Усередині кошика — крашанки і писанки. Він запрошує дітей по черзі наблизитися до кошика і, не дивлячись під рушник, а тільки торкаючись рукою, здогадатися, що там. Коли всі діти здогадаються, що у кошику, вихователь знімає рушник, демонструє ілюстрацію, присвячену Великодню. — Саме навесні, коли настає час оновлення природи, відзначаємо велике свято Великодня. До цього свята ретельно готуються. Які гарні розмальовані яйця лежать у кошику! Такі кольорові яйця називають писанками, їх фарбують, а потім розмальовують різними візерунками. А ось це — крашанка. Щоб виготовити її, необхідно взяти спеціальну фарбу, розвести її у воді, покласти у воду тільки-но зварене яйце. Коли яйце пофарбується, покласти його на тарілку, щоб висохло, і крашанка готова. — На свято Великодня готують дуже багато смачних страв. Сідають за святковий стіл і куштують усього потрошки. А чи знаєте ви, які продукти потрібні для приготування святкових великодніх страв? Зараз ми дізнаємося про це.                                                                     Гра «Святковий обід» Вихователь пропонує дітям розглянути уважно малюнки, з-поміж них обрати ті, на яких зображено потрібні продукти для приготування великодніх страв. — Як слід готувати святкову страву? Вихователь за потреби виправляє, доповнює їх. — Коли готуються до Великодня, печуть паски і готують великодні яйця. Погляньте на цю красу! Як називають пофарбовані яйця? (Крашанки) Як називають яйця, що розмальовані, розписані різними орнаментами? (Писанки) А ось іще цікаве яйце прикрашене, це — писанка чи крашанка? Поміркуйте! Цю писанку, розписану краплями різного кольору, називають крапанками. — А чи хочете ви створити свої великодні писанки у подарунок своїм рідним?                       Гра «Створи писанку (крашанку)» У кожної дитини на столі — тарілочки з різними видами круп і бобових культур (пшоно, рис, гречка, горох, сочевиця та ін.), пластилінове яйце (діти виготовляють їх на попередньому занятті з ліплення). Вихователь пропонує розглянути вже оздоблене яйце, а також звертає увагу на візерунки писанок, що були у кошику. Діти обирають матеріал для оздоблення і прикрашають свої писанки.                                     ІІІ. Підсумок — Сьогодні ми говорили про весну, весняні свята. А яке ж свято без гостинчиків, без паски? Пригощайтеся! Їжте на здоров’я, зростайте здоровими як вода, багатими і щедрими як земля, і красивими як весна.

Вихователь Ступак О.В.