Логопедична А група «Ромашка»

Логопедична «А»

Вихователі: Лось Н. І., Ковач Н. А.

Тема дня: Моє здоров’я (звідки беруться хвороби, шкіл. звички, хвора людина та догляд за нею)

Дата: 16.05.22           Понеділок

 1. Заняття Лог- матем. розв Тема. Число і цифра 9. Утворення числа 9.

Мета: ознайомити з утворенням числа 9, цифрою 9; продовжити формувати навички кількісної та порядкової лічби; вправляти в утворенні кожного наступного числа шляхом додавання одиниці; закріпити вміння орієнтуватися в просторі; розвивати довільну увагу; виховувати любов до тварин.

Матеріали: демонстраційний: вісім фігурок тварин (мавпа, кішка, собака, віслюк, тигр, кінь, ведмідь, слон), на яких зображені цифри від 1 до 8; шість картонних кілець; паровоз та дев’ять вагонів; картки із цифрами від 1 до 9; незакінчений малюнок гусениць, лічильні палички; роздавальний: набір квадратів синього (8 шт.) і зеленого (1 шт.) кольорів; картка із цифрою 9 для розфарбовування, картки із цифрами 1—9, лічильні палички, олівці.

Хід заняття

 1. Психогімнастика.
 2. Пряма, зворотна лічба. Утворення чисел. 

Гра «У цирку». На дошці прикріплені фігурки тварин: мавпи, кішки, собаки, віслюка, тигра, коня, ведмедя, слона. На кожній фігурці, починаючи від найменшої, цифри від 1 до 8.

— Скільки всього тварин у цирку?

— Полічіть тварин від маленької до великої, а також навпаки — від великої до маленької.

Хто виступав першим, останнім?

— Хто виступав за собакою? Яким за порядком був віслюк?

— Які тварини дикі? свійські? Скільки диких? (Чотири.)

Свійських? (Чотири.) Отже, порівну.

 1. Гра «Фокусник». Вих. пропонує дітям погратися у фокусників. На фланелеграфі шість картонних кілець. Діти заплющують очі, Вих. додає одне кільце.

— Скільки було кілець на дошці? Покажіть це за допомогою синіх квадратів.

— Скільки кілець додалося? (Одне.) Покладіть зелений квадрат.

— Скільки всього кілець? (Сім.)

— Як отримали число 7? (До 6 додали 1.)

— А тепер знову заплющте очі. (Вих. додає ще одне кільце.)

— Що змінилося? Скільки ви бачите кілець? Покажіть за допомогою квадратів, як утворилося число 8.

— Як утворюється кожне наступне число в ряді чисел? (До попереднього додається 1.)

 1. Утворення числа 9. Знайомство із цифрою 9.

Вих. викладає на фланелеграфі паровоз і дев’ять вагонів.

— Скільки тепер вагонів у нашому потязі?

— Як утворилося число 9?

— Обведіть олівцем кілька разів тонку цифру, звертаючи увагу на стрілки; товсту цифру заштрихуйте. (Діти виконують роботу на ідивідуальних картках,)

 1. Фізкультхв.. Діти стають одне за одним, руки на поясі у дитини, яка стоїть попереду. Вих. пропонує уявити, що всі вони — одна чарівна гусениця, яка може рухатися в різних напрямках, головна умова — не розірватися. Ведучого обирає Вих. за допомогою лічилки.

Рухи для «гусениці» можуть бути різноманітними: ходіння між столами, стільцями із вказівкою напрямку (повернули ліворуч, праворуч);

проходж. невидимої перешк.(«пролазити» під гілками: для цього всі діти присідають, намагаючись не розірвати ланцюжок, тощо).

Якщо в дітей це вийшло, можна запропонувати зробити дві гусениці: одну із хлопчиків, другу з дівчаток — і продовжити рух.

 1. Закріплення знань про число і цифру 9. Перед виконанням завдання Вих. звертає увагу дітей на «гусеницю», яку вони сьогодні утворювали: кожна частина «гусениці» невідривно пересувалася одна за одною.

 — Скільки частин було в гусениці з дівчаток? Із хлопчиків?

— Розгляньте малюнок. (Демонстрація малюнка на фланелеграфі.)

— Як ви думаєте, скільки тут має бути гусениць? (За кількістю намальованих голів — 5.)

— З’єднайте кружечки так, щоб у кожної гусениці стало по 9 частинок. (Завдання виконує декілька дітей біля фланелеграфа.)

 1. Вправа з лічильними паличками. — Відрахуйте вісім паличок. Побудуйте з них будиночок. Вих. дає можливість дітям самостійно побудувати будиночок, потім пропонує побудувати будинок за зразком (викладає будинок із лічильних паличок на фланелеграфі). — Скільки поверхів (кімнат) у вашому будиночку? (Один.) — Візьміть іще одну паличку, покладіть її так, щоб у будиночку стало два поверхи. — Скільки всього паличок ви використали? (Дев’ять.)

8.Підсумок заняття.  Про яке число сьогодні йшла мова?  Як його можна утворити? Які завдання було складніше виконувати на занятті, які — легше?

 

 1. Заняття Аплікація Веселі портрети

Мета: Вчити складати портрет з окремих частин (овал – обличчя, смужки або грудки м’ятого паперу – зачіска). Познайомити з новим способом вирізування овала з паперу, складеної вдвічі (за самостійно намальованим контуром). Розвивати колірне сприйняття (підбирати колір паперу та олівця відповідно до кольору волосся та очей).

Попередня робота. Читання романа-казки Н. Носова «Незнайка в Сонячному місті». Малювання портретів паличками на піску (на землі) під час прогулянки, олівцями та фломастерами на папері у самостійній художній діяльності.

Матеріали. Кольоровий папір для зачісок, прямокутники рожевого паперу для обличчя, фантики, серпантин, білий і кольоровий картон для фону портретів, фломастери, кольорові олівці, клей, клейові пензлики, матерчаті серветки, ножиці, клейонки. У вихователя модель для показу способу та варіанти зачісок (з прямих смужок, зі зім’ятих грудочок, з розірваних шматочків паперу).

Хід заняття.

Вих. пропонує дітям влаштувати виставку своїх портретів (автопортретів) або портретів своїх друзів, тільки не намальованих, а виконаних аплікацією.

– Спочатку потрібно вибрати фон – основу для майбутнього портрета. Для цього краще взяти кольоровий картон або щільний папір (показує підготовлений матеріал).

Якщо у людини світле волосся, його портрет краще виглядатиме на яскравому або темному тлі.

Якщо волосся темне, можна вибрати світле тло, але підійде і яскраве. Як краще розмістити лист? (Діти приходять до висновку, що краще розмістити лист-основу вертикально, тому що обличчя подовжене.)

Подивіться один на одного.

Які форми обличчя?

Як можна вирізати овал?

Подивіться: я беру аркуш паперу рожевого кольору, він менше фону за розміром. Складаю лист вздовж навпіл, малюю напівовал – ніби веселка піднімається над лінією згину – і вирізаю. Розкриваю – (пауза)! Яка форма вийшла? Овал. Це обличчя. Приклеюю обличчя на тлі, щоб угорі залишилося місце для зачіски. Потім вибираю папір у колір волосся. Якщо волосся пряме, зачіску можна зробити з паперових смужок – ось так (показує варіант зачіски і виставляє зразок для порівняння з наступними зачісками). Якщо волосся кучеряве, можна вирізати хвилясті смужки або використовувати готовий серпантин, а можна розірвати папір на шматочки і зім’яти в грудочки – ось так (показує ще один варіант зачіски). Ще цікавіше всю зачіску зробити з розірваних шматочків паперу (виставляє всі варіанти зачісок). Візьміть прямокутники рожевого кольору, складіть уздовж навпіл. Розгладьте лінію згину і намалюйте над нею полувал, як веселку. Обережно вирізайте. Розкрийте. Що у вас вийшло? Овали – це особи.

Продовжуйте робити портрети: обличчя та зачіску наклейте, а все інше намалюйте.

Після заняття ми влаштуємо виставку.

Після заняття. Розгляд портретів на виставці, бесіда, читання вірша Є. Стеквашової «Чому я не такий?»: Якщо станемо ми схожі, Як дізнатись один одного зможемо? Станемо на одне обличчя, Як куряче яйце. Одномані носи І однієї довжини вуса, Одинакові смаки, Ті ж краватки і намисто. І на всіх один фасон Від пальта і до кальсона. Все навколо одного кольору І на все розставимо мітки. А інакше як дізнаєшся, Чию ти маму обіймаєш? Немає ні низеньких, ні довгих, Легковажних, солідних, Занадто худих немає і гладких. Вам ще не стало нудно? На інших ти не схожий, Тем для мами і добрий. Їй всього миліше ластовиння У вихраного Андрюшки, Відстовбурчені вушка І курносий ніс Танюшки. Будь-якої форми і розмальовки Ваше волосся і очі, Милих діток, дуже різних, Найкращих і прекрасних.

 1. Заняття Музичне

 

 

Тема дня: Мій мозок та  розум (людина – розумна істота, мозок та його важливість)

Дата: 13.05.22           П’ятниця  

1 Заняття  Фізичне

2. Заняття Художня література

Тема. Читання казки «Кривенька качечка»

Мета: продовжувати знайомити дітей з композицією казки: зачин, середина, кінцівка; закріплювати знання про жанрові особливості казки; виховувати здатність до співчуття, поглиблювати уявлення про чуйність, доброзичливість.

Матеріал: ілюстрації до казки, альбоми та олівці.

Хід заняття

 1. Організаційний момент

 — Які казки знаєте?

— Якими словами починаються казки?

— Якими слова закінчуються?

— Хто буває героями казок?

— Сьогодні ми з вами ознайомимся з українською народною казочкою «Кривенька качечка». Уважно слухайте, можливо, деякі епізоди нагадають вам знайомі казки.

 1. Читання казки «Кривенька качечка» вихователем

Українська народна казка – Кривенька качечка

Був собі дід та баба, та не було у них дітей. От вони собі сумують; а далі дід і каже бабі:
– Ходімо, бабо, в ліс по грибки!
От пішли; бере баба грибки, коли дивиться – у кущику гніздечко, а в гніздечку качечка сидить.
От вона дідові:
– Дивись, діду, яка гарна качечка!
А дід каже:
– Візьмемо її додому, нехай вона у нас живе.
Стали її брати, коли дивляться, аж у неї ніжка переломлена. Вони взяли її тихенько, принесли додому, зробили їй гніздечко, обложили його пір’ячком і посадили туди качечку, а самі знов пішли по грибки.
Вертаються, аж дивляться, що в них так прибрано, хліба напечено, борщик зварений. От вони до сусідів:
– Хто це? Хто це?
Ніхто нічого не знає.
Другого дня знов пішли дід і баба по грибки. Приходять додому, аж у них і варенички зварені, і починочок стоїть на віконці. Вони знову до сусідів:
– Чи не бачили кого?
Кажуть:
– Бачили якусь дівчину, від криниці водицю несла. Така, – кажуть, – гарна, тільки трішки кривенька.
От дід і баба думали, думали: “Хто б це був?” – ніяк не згадають. А далі баба дідові й каже:
– Знаєш що, діду? Зробимо так; скажемо що йдемо по грибки, а самі заховаємось та й будемо наглядати, хто до нас понесе воду.
Так і зробили.
Стоять вони за коморою, коли дивляться, аж із їх хати виходить дівчина з коромислом: така гарна, така гарна! Тільки що кривенька трішечки. Пішла вона до криниці, а дід і баба тоді в хату; дивляться, аж у гніздечку нема качечки, тільки повно пір’ячка. Вони тоді взяли гніздечко та укинули в піч, воно там і згоріло.
Коли ж іде дівчина з водою. Ввійшла в хату, побачила діда й бабу та зараз до гніздечка – аж гніздечка нема. Вона тоді як заплаче! Дід і баба до неї, кажуть:

– Не плач, галочко! Ти будеш у нас за дочку; ми тебе будемо любити й жалувати, як рідну дитину.
А дівчина каже:
– Я довіку жила б у вас, якби ви не спалили мого гніздечка та не підглядали за мною; а тепер, – каже, – не хочу! Зробіть мені, діду, кужілочку й веретенце, я піду від вас.
Дід і баба плачуть, просять її зостатися; вона не схотіла.
От дід тоді зробив їй кужілочку й веретенце; вона взяла, сіла на дворі і пряде. Коли ж летить каченят табуночок, побачили її й співають:
– Онде наша діва,
Онде наша Іва,
На метеному дворці,
На тесаному стовпці,
Кужілочка шумить,
Веретенце дзвенить.
Скинемо по пір’ячку,
Нехай летить з нами!
А дівчина їм відказує:
– Не полечу я з вами:
Як була я в лужку,
Виломила ніжку,
А ви полинули,
Мене покинули!
От вони їй скинули по пір’ячку, а самі полетіли далі.
Коли летить другий табуночок, і ці теж:
– Онде наша діва,
Онде наша Іва,
На метеному дворці,
На тесаному стовпці,
Кужілочка шумить,
Веретенце дзвенить.
Скинемо по пір’ячку,
Нехай летить з нами!
А дівчина їм відказує:
– Не полечу я з вами:
Як була я в лужку,
Виломила ніжку,
А ви полинули,
Мене покинули!
Коли ж летить третій табуночок, побачили дівчину і зараз:
– Онде наша діва,
Онде наша Іва,
На метеному дворці,
На тесаному стовпці,
Кужілочка шумить,
Веретенце дзвенить.
Скинемо по пір’ячку,
Нехай летить з нами!
А дівчина їм відказує:
– Не полечу я з вами:
Як була я в лужку,
Виломила ніжку,
А ви полинули,
Мене покинули!
Скинули їй по пір’ячку, дівчина увертілася в пір’ячко, зробилася качечкою і полетіла з табуночком.
А дід і баба знов зостались самі собі.

2. Бесіда за змістом казки

— Кого не було у баби з дідом?

— Що знайшли вони, коли пішли до лісу по гриби?

— Як змінилося життя баби та діда з качечкою?

— Що хорошого хотіли зробити баба з дідом, а вийшло навпаки?

— Навіщо вони спалили гніздечко?

— Що вони сказали дівчинці-качечці?

— Що відповіла качечка?

— Недарма в народі кажуть: «Добрі справи не завжди добром обернуться».

— Який вчинок зробили баба та дід?

— Як він обернувся проти них?

4. Рухлива гра «Качечка» 

Вих. пропонує дітям програти в рухливу гру «Качечка». Діти стоять у колі, тримаючись за руки. «Качечка з каченятами» — за колом.

Вих. співає: Ду-ду-ду-ду, дудочка, Ду-ду-ду-ду-ду! Ой заграла дудочка У нашому саду.

Діти йдуть в один бік, а «качечка з каченятами» — у протилежний.

Вих. Аж пливе білесенькаКачка по воді.  Хто це так гарнесенькоГрає на дуді?

Діти зупиняються. Двоє з них утворюють «ворота». «Качечка з каченятами» входять у коло, «пливуть» одне за одним, удаючи, наче загрібають лапками воду. Діти грають у дудочку (у кулачки). «Качка з каченятами» продовжують плавати.

Вих. Стала з каченятами Качка танцювати, Крильцями і лапками Воду колихати.

Діти в колі повільно виконують махи зчепленими руками, зображаючи коливання води. «Каченята» танцюють, кружляють то в один, то в протилежний бік, повільно розмахуючи руками («крильцями»).

Потім діти знову грають у дудочку:

Ду-ду-ду-ду, дудочка, Ду-ду-ду-ду-ду! Ой, хороша дудочка У нашому саду.

Діти зупиняються, «ворота відчиняються» (діти піднімають руки), «качка з каченятами» виходить із кола на «бережок». Гра повторюється з новою «качкою і каченятами». Усі рухи діти виконують відповідно до слів пісні.

 1. Порівняння казки з іншими казками

— Діти, а які ще казки ми з вами знаємо, герої яких хотіли зробити якнайкраще, а виходило навпаки?

— Так, «Жаба-царівна», «Гидке каченя».

— А ще чим схожі ці казки? Так, своєю будовою. Закріпимо ще раз будову казки.

— У кожної казки є початок, середина і кінець.

— Чи було б цікаво, якби казка починалася з середини. А якби ми знали тільки кінець?

— Тож ми знаємо, що казка повна, коли складається із зачину, середини і кінця. Зараз я вам пропоную проявити творчість та змінити нашу казочку.

 1. Моделювання казки «Кривенька качечка»

— Як ви вважаєте, що можна було б змінити в казці, щоб кінець її був добрим та щасливим?

— Як би ви вчинили на місці діда та баби?

— Уявіть, що ви качечка. Чи змогли б ви пробачити людям за їхній учинок та нікуди не летіти?

— Розповімо разом казочку з добрим кінцем.

Діти разом з вихователем моделюють казку.

7. Підсумок 

— Сподобалося вам змінювати казку?

— Чи важко було придумати правильні вчинки?

— А зараз я пропоную вам намалювати епізод казки, який вам сподобався найбільше.

 

 

3. Заняття Ліплення

Тема: Людина

Мета: продовжувати поглиблювати знання дітей про сім’ю (дорослі, діти, родичі); формувати розуміння статевої приналежності, розрізнення представників чоловічої та жіночої статі; вчити передавати в ліпленні образ дорослої людини і дитини; навчати ліпити фігурку людини раціональним способом із подовженого циліндра (валика) шляхом надрізування стекою і доповнення деталями (фігурка чоловіка, хлопчика); закріплювати й ускладнювати спосіб ліплення фігурки людини з конуса (фігурки жінки, дівчинки); закріплювати вміння зображувати фігуру людини (форму, розташування, співвідношення і величину частин); вправляти в прийомах ліплення (розкачування, відтягування, згладжування місць скріплення і всієї фігури); показати можливість передавання рухів виліпленої фігурки шляхом незначної зміни розташування рук і ніг; спонукати до об’єктивного оцінювання своєї роботи, помічати виразне рішення зображення; вихов. прагнення доводити розпочату справу до кінця, любов і пошану до членів сім’ї.

Попередня робота: розглядання сюжетних ілюстрацій («Родина на прогулянці», «Родина вдома», «Сімейне свято», «Сімейний вечір»); бесіди про сім’ю; дидактичні ігри; читання художніх творів.

Матеріал: сюжетні картини із зображенням сім’ї; пластилін; стеки; дощечки для ліплення; картонні основи для створення композиції виробу; серветки.

ХІД ЗАНЯТТЯ

І. Організаційний момент

Вих. пропонує дітям послухати віршовані рядки.

Зацвітає калина, зеленіє ліщина, Степом котиться диво-луна. Це моя Україна, це моя батьківщина, Що, як мама і тато, одна.

— Як ви вважаєте, чи кожна людина має Батьківщину?

Чи в кожної людини лише одна мама, лише один тато?

ІІ. Мотивація

Вих. пропонує дітям розглянути сюжетну ілюстрацію «Родина на прогулянці» (або «Родина вдома», «Сімейне свято», «Сімейний вечір»).

— Кого ви бачите на малюнку?

Як одним словом назвати цих людей?

Як ви гадаєте, куди вони йдуть (чим зайняті)?

Чому в них такі радісні (добрі, усміхнені, доброзичливі) обличчя?

Так, це сім’я, родина — тато і мама зі своїми дітьми. Дітям добре живеться у сім’ї, їх люблять, про них турбуються. Вони живуть разом зі своїми найріднішими людьми — татом і мамою, братиками і сестричками, дідусем і бабусею. Кожна дитина від народження має право жити у сім’ї, таке право гарантує держава. Сім’я від народження стає колискою любові й життя, у якій виростає людина. Вона рідна, як батьківська хата, найперша і найдорожча. У ній дитина народжується, робить свої перші кроки, зростає, виховується. Сім’я дає людині щастя. Саме тому, що людина зростає в сім’ї, сім’ю називають колискою людини. Не випадково в народі кажуть: «Без сім’ї — нема щастя на землі!».

— У кожного з нас є найдорожчі нам люди. Хто це?

Звісно, тато, мама, братик, сестричка — це найрідніші на світі люди, які одне одного шанують, люблять і є членами однієї сім’ї. Сім’я, мов сонечко, зігріває дитину від народження і до кінця життя. Що ви бажаєте розповісти про свою сім’ю? Скільки людей у вашій сім’ї?

Дидактична вправа «Хто я?» Вих. пропонує дітям додавати слово до закінчення речення.

Для мами я —… (доня, син).

Для бабусі я —… (онука, онук).

Для тата я — … (донька, синок).

Для дідуся — … (онука, онук).

Для дядька та тітки — … (племінник, племінниця).

Для брата та сестри — … (брат, сестра).

Вих. пропонує дітям виліпити з пластиліну свою сім’ю.

ІІІ. Продуктивна діяльність — Підготуймо наші пальчики до роботи. Пальчикова вправа «Моя сім’я»

Ось цей пальчик — мій дідусь,

Ось цей пальчик — бабця,

Ось цей пальчик — мій татусь,

Ось цей пальчик — мамця,

А цей пальчик — буду я,

Ось і вся моє сім’я!

— Сім’я — це сім «Я». Чому так говорять?

Сім’я — це як пальчики на руках, схожі між собою, мешкають разом, так і члени сім’ї. Це рідні люди. У сім’ї всі люблять одне одного, люблять дітей без якихось особливих причин. Дорослі завжди намагаються зробити своїй дитині щось приємне: купують іграшки, солодощі, пестять, гуляють з нею. У сім’ї кожен із вас — це маленька людина, і вас називають у сім’ї по-різному.

Етапи виконання роботи

Розглядання сюжетної картини із зображеннями мами, тата, дітей. Вихователь уточнює, запитуючи дітей, форму одягу, пропорції частин тіла, їх величину і розташування. Уточнює розуміння понять «дорослий», «дитина».

Показ прийомів та послідовності ліплення (спосіб — із подовженого циліндра (валика) шляхом надрізування стекою і доповнення деталями — фігурка чоловіка, хлопчика; спосіб ліплення фігурки людини з конуса — фігурка жінки, дівчинки).

Демонстрування можливості передавання рухів виліпленої фігурки шляхом незначної зміни розташування рук і ніг.

 • Створення сюжетної композиції на картонній основі «Моя сім’я».

Самостійна робота дітей. Вих. спрямовує увагу дітей на точніше передавання пропорцій, динаміки рухів. Індивідуально вправляє дітей (за потреби) в прийомах ліплення (розкачування, відтягування, згладжування місць скріплення і всієї фігури). Тим, хто виліпили раніше, пропонує прикрасити одяг виліпленим фігуркам. Підтримує творчу ініціативу у добиранні кольорів, форми одягу фігурок. Активізує мовлення дітей у називанні форми, кольору, величини. Діти ліплять під спокійний музичний супровід.

ІV. Підсумок Вих. формує виставку дитячих робіт, аналізує разом з ними найбільш вдале розміщення фігурок, передавання кольору, форми тощо.

 

 

Тема дня: Що в мене всередині (серце, шлунок, легені, мозок, кров)

Дата: 12 .05.22   Четвер  

1.  Заняття Розвиток мовлення

Тема: Про хлопчика і дівчинку  

Мета: навчати дітей уживати дієслівні форми в різних типах речень (розповідних, питальних, спонукальних); вправляти у творенні споріднених іменників чоловічого й жіночого роду (за родом занять та іншими ознаками); продовжити знайомити дітей з усталеними словосполученнями; розвивати інтонаційну виразність мовлення, уміння розігрувати в особах вірш-діалог.

Обладнання: дві ляльки, що зображують хлопчика і дівчинку; малюнок із зображенням тварин та птахів; шапочка горобчика; указка.

Примітка. Напередодні заняття дітей слід познайомити з віршем М. Людкевич «Біля годівниці».

ХІД ЗАНЯТТЯ

 1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ  Педагог показує дітям двох ляльок — хлопчика і дівчинку.

В и х о в а т е л ь. Подивіться, малята, які в нас сьогодні гості симпатичні. Це веселі друзі — маленькі хлопчик та дівчинка. Подумайте: які в них можуть бути імена? (Діти пропонують імена для ляльок, дорослий допомагає їм вибрати.

Наприклад: «Нехай це будуть Славко та Іринка».) Сьогодні Славко та Іринка за вами пильно спостерігатимуть, нам в іграх допомагатимуть, а може, самі дечого в нас із вами, малята, навчаться…

2. ВИКЛАД НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Мовленнєва гра «Розкажи, запитай, попроси»

Вихователь допомагає малюкам утворити схожі за змістом, але різні за метою висловлювання речення.

Матеріал для гри Ми не чекали, що малята прийдуть до нас у гості. Чи прийдуть малята до нас у гості? Заходьте, малята, до нас у гості! Славко та Іринка обіцяють бути уважними. Ви обіцяєте бути уважними, друзі? Обіцяйте, будь ласка, бути уважними! Гості розкажуть нам цікаві історії. Ви розкажете нам цікаві історії? Розкажіть нам цікаві історії! Хлопчик та дівчинка гратимуться разом із нами. Славку, Іринко, ви гратиметеся разом із нами? Грайтеся разом із нами! Мабуть, дітки тут не бешкетуватимуть. Не бешкетуватимете ви, дітки? Не бешкетуйте під час заняття! Хай діточки не бешкетують!

Педагог звертає увагу на інтонацію, з якою слід вимовляти речення, та правильне вживання різних дієслівних форм.

Мовленнєва гра «Добери слово» (з елементами логіки)

В и х.. Славко та Іринка дуже допитливі! Про все їм хочеться дізнатися. Наприклад, про те, якими словами-ознаками кого та що називають… Діти вправляються в складанні словоспол. «прикметник + іменник», використовуючи заданий словесний матеріал, свій досвід та необхідну допомогу педагога.

Матеріал для гри Тріскучий, сильний, пухнастий. Сніг, мороз, вітер. — Тріскучий мороз, сильний вітер, пухнастий сніг. Вухатий, зубастий, колючий. Їжачок, вовк, зайчик. — Вухатий зайчик, зубастий вовк, колючий їжачок. Затишна, гостинна, тепла. Хатка, піч, хазяйка. — Затишна хатка, гостинна хазяйка, тепла піч.  Морозна, золота, квітуча. Осінь, зима, весна. — Морозна зима, золота осінь, квітуча весна. Далі діти самостійно складають словосполучення, добираючи іменники до заданих прикметників.

Наприклад: новорічна (казка, ялинка, пісня, вистава, погода), білий (сніг, зайчик, світ, колір, день), веселий (клоун, танок, анекдот, сміх), безмежне (поле, море, небо), величезний (будинок, слон, ведмідь, мішок), бородатий (гном, Дід Мороз, цап) тощо.  У процесі гри вихователь допомагає дітям пригадати усталені словосполучення, які вони часто чули в повсякденному житті, під час ігор, у літературних творах тощо.

Мовленнєва гра «Про Славка та Іринку»

В и х о в а т е л ь. У Славка та Іринки дещо схожа вдача, схоже ставлення до різних справ, схожі мрії. Але не забуваймо, що вони все-таки різні малята: Славко — хлопчик, а Іринка — дівчинка. Тому про них можна розповісти різними словами. Спробуймо знайти ці слова. Педагог ставить  навідні запитання і спонукає малят утворювати іменники — назви осіб чоловічого і жіночого роду. Наші друзі люблять поїсти чогось смачненького, поласувати. Хто у нас Славко? (Ласун.) А Іринка? (Ласунка.) Дітки люблять працювати, трудитися. Як ми скажемо на Славка? Хто він? (Трудівник.) А Іринка хто? (Трудівниця.) У майбутньому друзі хочуть працювати в школі, учити дітей. Ким буде Славко, коли виросте? (Учителем.) А Іринка? (Учителькою.)

Матеріал для гри Не плаксій, не плаксійка; касир, касирка; спортсмен, спортсменка; плавець, плавчиня; мандрівник, мандрівниця; чепурун, чепурунка; мрійник, мрійниця; лікар, лікарка; лижник, лижниця; розумник, розумниця; помічник, помічниця.

Мовленнєва гра «Він чи вона?»

В и х о в а т е л ь. А одного разу побачили Славко з Іринкою ось такі малюночки… (Дорослий показує дітям малюнок із зображенням різних тварин.) Стали між собою дітки сперечатися: Славко доводить, що на малюнку всі тваринки — хлопчики, як він, а Іринка вважає, що, навпаки, всі ці звірята і птахи — дівчатка. Якими словами діти назвали всіх, кого побачили на малюнку? Завдання малят — пригадати назви самок і самців тварин. Кіт — кішка, заєць — зайчиха, козел (цап) — коза, ведмідь —  ведмедиця, лис — лисиця, їжак — їжачиха, бобер — бобриха, тигр — тигриця, слон — слониха, качур (селезень) — качка, лебідь — лебідка, голуб — голубка.

Пальчикова гра «Хазяйка»

В и х о в а т е л ь. А ще Іринка та Славко знають багато пальчикових ігор. І однієї з них зараз навчать і вас, малята.

Ляльці кашу я зварю: (Діти «варять кашу»: водять указівним пальцем однієї руки по долоні другої.)

В мисочку води наллю, (Показують, як наливають водичку.) І пшона я покладу, (Труть долоньки одна об одну.)

І поставлю на плиту. (Простягають уперед розкриті долоні.) Це не каша, а куліш! (Плескають у долоні.) Лялько, їж його хутчіш! (Закличні рухи руками.)

В и х о в а т е л ь. Коли Славко та Іринка зайшли на подвір’я нашого дитсадка, вони помітили годівничку для зимуючих птахів.

І їм одразу пригадався гарний віршик. Ми теж цей віршик пригадаємо і пограємось у ще одну цікаву гру…

Гра-діалог (інсценізація віршика) Діти з необхідною допомогою вихователя пригадують знайомий віршик.

Біля годівниці (М. Людкевич)

— Горобчику, горобчику,

Чому ти сумний?

— Бо лютує лютий.

— Горобчику, горобчику,

Чом так дрібно скачеш?

— Щоб лапки зігріти.

— Горобчику, горобчику,

Поклюй крихти хліба..

— Цвірінь, цвірінь, цвірінь…

— Горобчику, горобчику,

Чом ти розцвірінькався?

— Чекаю весни.

Діти розігрують віршик в особах: один малюк одягає шапочку горобчика, а інша дитина (або двоє дітей) веде із ним діалог. Віршик розігрується кілька разів, щоразу в грі беруть участь інші малята. Вих. звертає увагу на інтонаційну виразність мовлення дітей. За необхідності підказує потрібні репліки.

III. ПІДСУМКИ ЗАНЯТТЯ

В и х о в а т е л ь. Наші ігри справили і на Славка, і на Іринку чудове враження. А вам, дітки, вони сподобалися? (Відповіді дітей.) На завершення нашої зустрічі веселі малята приготували для вас кілька запитань.

 • Як наказати котові з’їсти сметану? (Коте, з’їж сметану!)
 •  Хто може вирости з малого вовченяти? (Вовк або вовчиця.)
 •  Що може бути ясним? (Ясне сонце, ясний погляд, ясна ніч.)
 •  Скажіть, для якої гри нам став у пригоді віршик про горобчика?

Діти прощаються з ляльками, а педагог від імені іграшкових хлопчика та дівчинки дякує малятам за теплий прийом та цікаво проведений час.

 

 

2. Заняття Музичне

 

3. Заняття  Малювання

Тема: Хлопчик веселунчик

Мета. Вчити малювати схематично фігури людей, дотримуючись пропорцій. Вправляти у передачі становища та руху людей. Формувати образне сприйняття.

Демонстраційний матеріал. Картки зі схематично намальованими людьми в різних позах (у одного руки піднято вгору, ноги разом; у іншого – руки в сторони, ноги на ширині плечей; третій – нахилився; четвертий – присів тощо).

Роздатковий матеріал. Альбомні листи, прості олівці.

Покажіть дітям зображення схематично намальованої людини, хлопці повинні повторити позу самі.

Потім покажіть дітям, як схематично намалювати людину (кругла голова, від неї вниз йде пряма лінія – тулуб, у різні боки відходять руки-палички. а внизу – ноги-палички).

Покладіть перед дітьми зразки карток і запропонуйте схематично намалювати двох-трьох людей у ​​різних позах.

Високі, низькі, далекі, близькі,

Гіганти, гноми, діти.

Слабиші, кріпаки,

Блондини, брюнети, шатени,

І всі аборигени.

І тата, і мами, і діти

Рідніше їх немає у світі.

 

Діти, подивіться один на одного. Всі начебто різні на вигляд. Але є у кожного є руки та ноги, і рот Два вуха, два ока та ніс. Але якими б не були різними, все одно схожі своєю статурою. Згадаймо ще раз з яких частин складається наше тіло. (Дитина говорить слово і показує названу частину тулуба)

Бути в кожного має дуже розумна (голова)

Живіт, спинка та груди – їх разом (тулубом) звуть.

З’їв їжу я всю і ось мій наповнився (живот)

На прогулянці не забудь закривати від вітру (груди)

Руки… Щоб пестити, трудитися, води з кружечки напитися.

На руці сидять хлопчики, дуже дружні (пальчики)

Біжуть по доріжці, швидкі (ніжки)

Спіткнувся через Генку і забив собі (колінку)

Вихователь; які частини тулуба ви ще назвали? (плечі, таз, стегна, стопа)

Молодці! Добре знаєте будову тіла людини. А чи можете ви на дотик знайти потрібну частину тіла?

Гра «Знайди на дотик названу частину тіла»

(Діти стають парами, одному з пари заплющують очі. І він повинен знайти названу педагогом частину тіла. Потім міняються місцями)

Вихователь; Добре, і з цим завданням ви впоралися. А тепер пройдіть і тихенько сядьте на свої місця. Знати будову нашого тіла означає знати самих себе. Чим більше ви знаєте про себе, тим краще. Всередині людини знаходяться органи, які допомагають людині рости та розвиватися

– Хлопці, покладіть руку на грудну клітку з лівого боку. Давайте тихенько посидимо і прислухаємося до себе. Відчуваєте, як усередині щось стукає? Що це таке? (Це серце, дуже важливий орган)

-Правильно. Побачити його ми не можемо, але можемо почути, якщо прикласти руку до грудної клітки, щойно зробили. Хто може показати на схемі серце? (Дитина показує на схемі серце).

-Серце людини розміром трохи більше за його кулак. Стисніть свій кулачок і ми побачимо у кого якесь серце. Серце працює і вдень, і вночі, ніколи не зупиняється. Воно як насос переганяє кров по всьому організмі. Це дуже важливий орган.

А тепер замріть і прислухайтеся до свого організму. Що ще ви відчуваєте та чуєте? (Ми чуємо своє дихання). Вірно, у людини є ще один важливий орган, який допомагає нам дихати і як серце працює без перерви. Що то за орган? Це легені. Їх у людини дві. (Показує на схемі). Чи може людина прожити без подиху? Спробуємо на кілька хвилин затримати дихання. Не виходить? Отже, людина неспроможна жити без дихання. Хлопці, під час вдиху, ми вдихаємо певну кількість повітря (за допомогою повітряної кульки перевіряють обсяг легень).

-Щоб організм добре працював, усі повинні добре харчуватися. Щодня ми вживаємо їжу. З тарілки їжа потрапляє до рота і починається дивовижна подорож їжі. Хто може розповісти про цю подорож? (Дитина розповідає, вихователь показує на схемі шлунок). У шлунку їжа перетравлюється і перетворюється на поживні речовини.

Малювання людини на показу вихователя.

 

 

Тема дня: Мої помічники (органи чуття: очі, вуха, ніс, рот, зуби, язик)

Дата: 11 .05.22

1. Заняття Підготовка до навчання грамоти

Тема: Номінативна функція слова. Звукосполучення [й’у]. Літери Юю.           

Мета: корегувати знання дітей про номінативну функцію слова, учити уточнювати номінативну функцію слова за допомогою запитань: «Що це?», «Хто це?», «Що робить?», «Що зробив?», «Який?», «Яка?», «Яке?»; розвивати фонематичний слух, надати елементарні уявлення про сполучення звуків [й’у], виокремлювати звуки, що повторюються в окремих словах та фразовому мовленні, добирати слова із заданими звуками, виконувати звукобуквений аналіз слова, використовуючи умовні позначки; познайомити з літерами Юю, познайомити з вживанням літери Ю в словах, навчити записувати друковані літери за зразком; учити розуміти навчальне завдання, виконувати його самостійно, формувати навички самоконтролю та самооцінки.

Хід заняття

Комунікативна діяльність

Організаційний момент (дорослий разом із дітьми промовляє слова мовленнєвої гімнастики).

Руки вгору, руки вниз,

(Діти виконують рухи за текстом.)

На сусіда подивись.

(Дивляться одне на одного.)

Руки вгору, руки в боки

(Діти виконують рухи за текстом.)

І зроби чотири кроки.

(Крокують на місці.)

Плесніть, діти, кілька раз,

(Плескають декілька разів.)

За роботу — все гаразд!

(Сідають за столи.)

Дорослий звертається до дітей із запитаннями:

 • Чим займалися на минулому занятті?
 • Що було легким, складним?
 • Хто самостійно роздивлявся зошит удома?
 • Чого б хотілося навчитися сьогодні на занятті?

Пе д а г о г. Сьогодні на занятті ми будемо продовжувати вчитися слухати звуки нашої мови, розповідати про них, добирати слова, складати речення, зображувати їх схематично, друкувати літери.

Пізнавальна діяльність

Пе д а г о г. На минулому занятті ми вчилися складати речення з окличною та питальною інтонацією. Але часто буває так, що сумніваємося: чи правильно визначили слово, добрали до нього схему?

Дорослий звертає увагу на таблицю-модель «Акваріум». Разом із дітьми називає словом будь-який предмет, пропонує пригадати, яке запитання можна до нього поставити:  «Хто це?» чи «Що це?». Аналогічно проводиться робота зі словами — назвами дій і ознак предметів.

Дорослий підводить дітей до висновку: щоб не плутатися у визначенні слова, необхідно поставити до нього питання.

Пе д а г о г. Слова — назви предметів ми позначаємо схемою — ⁄

слова — назви дій предметів ми позначаємо таким значком —  ⁄  ⁄

слова — назви ознак предметів ми позначаємо таким значком —⁄ ⁄ ⁄

Слово-помічник будемо позначати таким значком — ∇.

Початок нашого повідомлення буде позначати рисочка на схемі першого слова, а кінець позначимо крапкою, знаком оклику або знаком питання.

Дорослий звертає увагу на картку «Чарівний мішечок» із папки «Навчання грамоти», дістає предметні картинки, пропонує назвати зображення, визначити звук, наявний в кожному із цих слів. Орієнтовний перелік картинок або іграшок, у назві яких є звук [й’]: майка, йогурт, клей, лінійка, чайник. Разом із дітьми підсумовує: у всіх словах — назвах предметів вимовляємо та чуємо звук [й’].

Дорослий звертає увагу на картку «Чарівний мішечок» з папки «Навчання грамоти», дістає предметні картинки, пропонує назвати зображення, визначити звук, наявний в кожному із цих слів. Орієнтовний перелік картинок або іграшок, у назві яких є звук [у]: страус, папуга, зубр, лук, кенгуру. Разом із дітьми підсумовує: у всіх словах — назвах предметів вимовляємо та чуємо звук [у]. Дорослий пропонує дітям пригадати, як співають влітку пташки, швидко вимовити «йу-йу-йу».

 Дорослий показує дітям малюнок із зображенням зайчика, який стрибає через купини, та сопілки, просить швидко вимовити звуки зайчика [й’] та сопілки [у] злито, звертає увагу на поєднання звуків, можливість довгого протягування цього звукосполучення, пояснює, що сполучення звуків [й’у] має свою літеру Юю, разом із дітьми знаходить букву Ю в таблиці-моделі «Акваріум», читає вірші про літеру.

На що схожа літера Ю?

— Як зробити букву Ю,

Здогадавсь, Іванку?

— Букви І та О приб’ю

На коротку планку.

Букву Ю я впізнаю,

Трохи дивна буква Ю,

Ніби до ясена

Буква О прив’язана.

Дорослий показує асоціативний образ букви та імітує обриси літери, залучаючи до показу дітей.

Перетворювальна діяльність

Ігрова вправа «Склади речення, зашифруй на аркуші» (зошит «Грамотійко», вправа 1) Мета: навчити дітей називати предмети, зображені на таблиці-моделі «Акваріум», їхні дії та ознаки, скласти повідомлення, зображувати їх умовними позначками, дотримуючись послідовності складання та запису повідомлення. Дорослий звертає увагу дітей на таблицю-модель «Акваріум», пропонує зробити повідомлення про будь-який предмет, використовуючи три-чотири слова (слова — назви предметів, назви дій предметів, назви ознак предметів), слова-помічники. Дорослий демонструє зразок запису речення схемою на дошці, діти виконують завдання у зошиті індивідуально.

Ігрова вправа «Звукова мозаїка. Знайди слово зі звукосполученням [й’у]» (зошит «Грамотійко», вправа 2)

Мета: навчити знаходити задане звукосполучення в окремих словах. Роботу проводять у зошиті за малюнками: комп’ютер, юрта, юнга, юнак, райдуга, клоун. Дорослий разом із дітьми називає словом малюнки, діти самостійно визначають наявність звукосполучення [й’у] в словах. Якщо в назві предмета є звукосполучення [й’у], його слід обвести рожевим олівцем, якщо немає — жовтим.

Ігрова вправа «Ґудзики» (вправа виконується колективно)

Мета: учити дітей добирати слова, які починаються на звукосполучення [й’у]. Матеріал: прозора пляшка з кришкою, що закручується, 10 дрібних ґудзиків.

Дорослий пропонує дітям назвати слова, які починаються на звукосполучення [й’у], після промовляння відповідного слова покласти ґудзик до пляшки. По закінченні вправи діти закривають пляшку кришкою. Якщо дітям складно дібрати слова, можна запропонувати домовити звукосполучення в словах: ..нга, ..нак, ..ля, ..вілей, ..пітер, ..ннат, ..рист, ..ра, ..рба.

Ігрова вправа «Пірамідка» Мета: учити дітей добирати слова зі звукосполученням [й’у] в середині та кінці слова. Матеріал: розібрана пірамідка.

Дорослий пропонує дітям назвати слова зі звукосполученням [й’у] в середині та кінці слова, після промовляння відповідного слова нанизує кільце на пірамідку. Якщо дітям складно дібрати слова, можна запропонувати домовити звукосполучення в словах: комп’..тер, ліку.., ши.., показу.., малю.., сто.. .

Тренувальна вправа «Напиши літери Юю» (зошит «Грамотійко», вправа 3) Мета: учити дітей друкувати букви Юю, учити елементарних правил запису та орієнтування в зошиті. Дорослий звертає увагу на те, що звукосполучення [й’у] позначається літерами Юю. Діти називають предмети, які нагадують цю букву. Дорослий демонструє зразок друкування літери на дошці, діти виконують завдання індивідуально в зошитах.

Вправи на звуковий аналіз слів (зошит «Грамотійко», вправа 4) Робота в зошиті проводиться за малюнком, на якому зображений хлопчик-юнга.

Дорослий пропонує дітям назвати малюнок (юнга). Використовуючи звукову лінійку, діти рахують кількість звуків у слові.

Дітям пропонується зразок схеми слова.   Шляхом повторення та почергового інтонування кожного звука виокремлюється та характеризується кожний звук.

Після запису умовним позначенням дітям пропонується записати слово літерами, прочитати його.

Після запису умовним позначенням дітям пропонується записати слово літерами, прочитати його. Для перевірки правильності виконання, дорослий пропонує позначити звуки літерами, тобто звук [й’] позначити буквою Й, голосний [у] позначити буквою У. Потім просить прочитати слово, яке записали. Можливо, знайдуться діти, які висловлять думку, що такий запис є неправильним.

Дорослий разом із дітьми намагається знайти причину, через яку вийшла помилка. Увагу дітей необхідно звернути на те, що звук [й’] стоїть на початку слова перед голосним, і в даному випадку він працює не сам, а разом із голосним. Дорослий пропонує дітям визначити літеру для позначення звуків [й’у] — літера Ю. Дітям пропонується виправити помилку в запису, прочитати отримане слово.

Робота в зошиті проводиться за малюнками. На першому зображений хлопчик із луком, на другому — відкритий люк.

Дорослий пропонує закінчити речення, дібравши слово: «Хлопчик зробив … (лук)», виконати звуковий розбір слова «лук» (намалювати схему, записати слово літерами). Дорослий пропонує закінчити речення, дібравши слово: «Працівники відкрили … (люк)», виконати звуковий розбір слова «люк» (намалювати схему, записати слово літерами).

Потім разом із педагогом діти визначають, що схеми слів відрізняються: у першому слові на початку чується звук [л], а в другому — [л’]. Дорослий просить визначити літеру для позначення звука [у]. Дорослий просить дітей запам’ятати та повторити правило вживання літери Ю: на початку слова літера Ю означає звукосполучення [й’у], а в середині та в кінці слова літера Ю означає звук [у], що стоїть після м’якого приголосного.

Тренувальна вправа «Читаємо разом, читаєш самостійно» (вправа на CD) Мета: формувати в дітей елементарні навички читання.

Дорослий звертає увагу на таблиці для читання, пропонує прочитати їх хором, потім по черзі.

Оцінно-контрольна діяльність

Що нового ви дізнались сьогодні? Що було складним, а що легким? Чого б хотіли навчитися краще?

Порівняйте аркуш свого зошита зі зразком правильного виконання завдання. Намалюйте в нижньому кутку праворуч зелений кружечок, якщо всі завдання виконані правильно; жовтий, якщо припустились 1–2 помилок, червоний кружечок, якщо більшість завдань неправильно.

Після оцінки педагог записує словом оцінку виконаних завдань, наприклад: «Молодець», «Розумниця», «Розумник», «Відмінно», «Чудово», «Добре», «Старайся», «Не поспішай», «Будь уважнішим».

2. Заняття  Ознайомлення з природним довкіллям.  

Тема: Усі рослинки, всі стеблинки починаються з росинки

Мета: збагачувати уявлення дітей про зв’язки між явищами в природі; поглиблювати знання про воду, зокрема, навіщо вона потрібна рослинам, тваринам, людям; дати поняття про росу як явище неживої природи; уточнювати уявлення про характерні властивості водяної пари; учити бачити красу у довкіллі; ознайомити з народними прикметами щодо роси у прогнозуванні погоди, у здоров’ї, у красі; розвивати образність мовлення, логічне мислення, пам’ять, творчу уяву; стимулювати різнобічне бачення предметів і явищ; розширювати уявлення про естетичну своєрідність природи у весняну пору року; виховувати любов та бережливе ставлення до природи, бажання краще її пізнати.

Попередня робота: Спостереження в природі під час прогулянок; розглядання ілюстративних матеріалів з теми; читання художніх творів.

Матеріал: прогулянка до «зеленого» майданчика з трав’яним покриттям для Спостереження за росою.

ХІД ЗАНЯТТЯ

І. Організаційний момент

Вих.. Діти, щиро та сердечно привітаймося одне до одного!

Психогімнастика

 

Я всміхаюсь сонечку: — Здрастуй, золоте!

Я всміхаюсь квіточці! Хай вона росте!

Я всміхаюсь дощику:— Лийся мов із відра!

Друзям посміхаюся! Зичу їм добра!

ІІ. Основна частина

— Який дивовижний сьогодні ранок! Помилуйтеся ним. Що надає йому незвичайності? (Прозоре повітря, чисте небо, сонечко)

Озирніться навколо — виблискують намистинки. Це, напевне, нічка їх загубила. Позбираймо їх, нічці віддамо. Чому не можна позбирати? (Це водичка.)

Так, діти, ці намистинки — це краплини роси. За народними прикметами, рання роса — на гарну погоду.

Перевірмо це сьогодні. Придивіться до краплинок. Які вони? (Великі, прозорі, чисті, блискучі, гарні) Чим крупніша роса вранці, тим більше люди мають надій на гарну погоду й щедрий врожай. Чи можна росинки назвати сестричками? Чому? (Вони схожі між собою.) Так, схожих між собою людей порівнюють з росинками води. Тоді кажуть: «Схожі, мов дві краплі роси», «Схожі, мов дві краплі води». (Г. Чубач)

Ой краса! Ну й краса!

Вранці випала роса:

На деревах, на траві,

Навіть на камінчиках,

Всі краплини, як живі,

В голубих промінчиках.

Сяють, усміхаються,

Скрапують, зливаються.

І радіють на листках,

І вкривають сріблом дахом

— На чому утворилася роса? (На різних предметах, на рослинах)

А чи є крапельки роси на землі, стежинці? (Ні)

Роси на землі не буває. Земля тривалий час зберігає сонячне тепло.

У який час буває роса? (Уранці, ввечері)

Чому з’явилася роса?

Увага! Відкриваємо таємницю роси! Яким був учорашній день? (Тихим, безхмарним, теплим)

— А ніч була тихою та ясною, зоряною. Уночі не світить сонечко, тому стає прохолодно. Усі предмети і рослини також охолоджуються. Тільки земля зберігає сонячне тепло, охолоджується повільно. У повітрі є певна кількість водяної пари. Її, як і повітря, не видно. Коли повітря зустрічається з холодною поверхнею, то частинка вологи залишається на цій поверхні. Це і є роса. Земля зберігає тепло — на ній роси немає, а рослини охолонули — на них вона утворилася. Крім цього частинка вологи вироблена самою рослинкою. Водичка проходить крізь маленькі отвори листочка.

— Придивіться до листочка подорожника. На що схожа росинка? (На намистинку, краплинку, діамант, кульку, ґудзичок)

Що робить росинка? (Лежить, радіє, усміхається)

Коли вона усміхається, то яка росинка? (Добра, хороша, ніжна)

Лежить на листочку росинка, мов намистинка. Я торкнуся листочка. Що зробила росинка? (Упала, скотилася, злилася, скрапнула)

Покотилася росинка, мов кулька світленька, не змочивши листочок. Торкніться і ви травинок. Струсіть їх легенько. Попадали росинки на землю, поять її водичкою. Струсіть росинки собі у долоньку. Понюхайте їх. Який у них запах? Умийтеся.

Колись у давнину люди ходили вранці босоніж по росі, щоб бути здоровими, усі хвороби здолати. Росою очі промивали, її пили, умивалися, щоб бути вродливими. Росу п’ють пташечки, бджілки, метелики. Усім потрібна роса, адже вона корисна, цілюща.

— Послухайте про це оповідання Василя Чухліба. РОСЯНЕ НАМИСТО

Тарасик прокинувся, а в хаті — нікого. У віконце золоті промені снують. Це мама віконницю причинила, щоб Тарасик довше поспав.

А він хоче на росу. Хто по росі босоніж бігає, той міцніший буде. Так дідусь Матвій казав.

Вибіг Тарасик із хати, а по споришу ніби хто намисто розсипав. Переливається воно, виграє під сонцем.

Стоїть Тарасик і не зважується на спориш наступити, щоб росяного намиста не потоптати.

— Яке намисто побачив Тарасик на спориші? — Чому Тарасик не ступив на спориш?— Куди зникає вранішня роса?

— Правильно, сонце нагріє росинки-краплинки, і вони перетворяться на легеньку пару — випаруються.— Що таке роса, діти? Правильно, вода-чарівниця.

— Послухайте казку про краплину роси Василя Сухомлинського. КРАПЛИНА РОСИ

Рано-вранці на квітці троянди прокинулась Краплина роси. «Як я тут опинилась? — думає Краплина. — Увечері я була високо в небі».І захотілося їй знову в небо. Пригріло Сонечко. Випарувалась Краплина, піднялась високо-високо у блакитне небо, до самого Сонечка. А там тисячі інших краплинок. Зібрались усі у чорну хмару і затулили Сонечко.

— Чого це ви заховали мене від людей? — розгнівалося Сонечко. І послало на хмару вогненну стрілу. Вдарила вогненна стріла, загримів грім.

Злякалася чорна хмара й розсипалась. Пішов дощ. Упала Краплина на землю.

— Дякую тобі, Краплино, — промовила Земля.

— Я так скучила за тобою.

— Куди захотіла помандрувати Крапл. роси?

— За що подякувала Земля Крапл.?

Фізкультхвилинка Язичок

 1. «Язичок неквапом коштує їжу, перекочуючи її у роті,» – повільні переступання з п’ятки на носок, руки опущені.
 2. «Ой, смачно!» – кілька разів підвестися високо на пальчики, з одночасним рухом рук через сторони вгору, потягнутися.
 3. «Зубки повільно пережовують великий кусень, а потім вже швиденько ~ маленькі шматочки» – ходьба на місці з поступовим пришвидшенням темпу і переходом на легкий біг на місці.
 4. «А чим би оце поласувати?» – повороти тулуба вправо, вліво, руки в боки.
 5. «Добре попоїли! Ой, добре!» – кілька разів підвестися високо на пальчики, з одночасним рухом рук через сторони вгору, потягнутися.

ІІІ. Підсумок — Чи сподобалася вам заняття-мандрівка до Краплини роси?

 

 

Тема тижня: Людина і здоров’я
Тема дня: Моє тіло (кістяк, шкіра,тулуб, кінцівки, зовнішні органи людини)
Дата: 10.05.22 Вівторок
1. Заняття Логопедичне

2. Заняття Ознайомлення з соціумом Тема. Око бачить, вухо чує, ніс сприймає, рот смакує

Мета: закріплювати знання дітей про органи чуття, про їх особливості і призначення.
Матеріал: ляльковий театр, ляльки: груша, апельсин, лимон та ананас; гра «Знайди відмінності в малюнках»; серветки з сіллю, цукром, лимонною кислотою; порізана цибуля; часник, яблуко; предметні картинки.
Хід заняття
В и х о в а т е л ь. Діти, сьогодні у нас в гостях заморські гості. Давайте з ними привітаємося. Вони приготували для вас новенькі загадки.
А п е л ь с и н. Круглі, як озерця, і ніколи не замерзають. Дуже важка загадка, але якщо будете уважними, то відгадаєте. Ви всі сьогодні такі гарні, всі особливі, відрізняєтеся одне від одного. От, наприклад, що особливого у Тетянці? А що ви можете розповісти про одяг Катрусі?
Запитання для бесіди — Як ви гадаєте, що допомогло все це помітити? Так, це і є відгадка — очі. — А якого кольору ваші очі? Заплющіть очі, а тепер розплющіть. — Чи зрозуміли ви, навіщо людині очі? (Відповіді дітей.)
В и х о в а т е л ь. Так, очі для того, щоб сприймати світло, різні предмети, розрізняти форми і колір, визначати відстань між предметами, рухаються вони чи ні. За допомогою очей люди вміють спостерігати. Спостережлива людина бачить багато.
Гра «Знайди відмінності між малюнками» Дітям необхідно знайти три відмінності між 5 подібними малюнками.
В и х о в а т е л ь. Очі у людей можуть стомлюватись, тож для них існує гімнастика.
Гімнастика для очей Подивіться вгору, потім униз, вправо, вліво, прямо.
А п е л ь с и н. А в мене є ще одна загадка. Солоне, а не сіль, біжить, а не річка, блищить, а не золото. (Сльоза.)
— А коли з очей течуть сльози? (Відповіді учнів.) — Як слід берегти очі? — Очі — це один із органів чуття людини, а є ще й інші.
М а н д а р и н. Так, так, є ще органи, які допомагають відрізняти спів пташок від гавкоту песика. Як ви гадаєте, що це? (Вуха.)
— Закрийте вуха руками. Навкруги — тиша. — Відкрийте їх і прислухайтесь. Що можна почути? (Відповіді дітей.)
Гра «Упізнай за голосом»
Діти ідуть по колу, а всередині — ведучий із зав’язаними очима, який упізнає по голосу, хто його покликав.
В и х о в а т е л ь. Який же орган допоміг нам пограти в гру? Вуха допомагають нам чути і розпізнавати звуки і голоси. Але вони можуть боліти, якщо про них не піклуватись. Як слід доглядати за вухами? Корисна порада! Вранці не тільки мийте вуха, а й розтирайте їх рушником.
Г р у ш а. А про кого моя загадка? Коло носа в’ється, в руки не дається. (Запах.) — Який же людський орган розпізнає запах? — Правильно! Носик.
Доторкніться до нього, проведіть пальчиком згори вниз, зліва на право. Якої б форми не був носик, він неодмінно скаже правду про різний запах. Запахи бувають приємними і неприємними. Ми радісно вдихаємо пахощі свіжого хліба, стиглих яблук. Неприємні запахи викликають огиду. Запах зіпсованої їжі попереджає про небезпеку. Які неприємні запахи ви відчували?
В и х о в а т е л ь (показуючи носову хустинку). Що це? Розкажіть, як ви товаришуєте із носовою хустинкою.
Фізкультхвилинка По ходу вірша діти виконують відповідні рухи.
Хмарка сонечко закрила,
Слізки срібнії зронила.
Ми ті слізки пошукаєм,
У травичці позбираєм.
Пострибаєм, як зайчата,
Політаєм, як пташата.
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
Всі веселі! От чудово!

В и х о в а т е л ь. А тепер загадка знову. А загадає її наш гість ананас.
А н а н а с. Завжди в роті, а не проковтнеш. (Язик.) — Чи всі ви маєте язик? Покажіть. А як ви гадаєте, навіщо людям язик? Ну, звичайно ж, не для того, щоб дражнитися, а для того… — Зараз ми з’ясуємо. Підійдіть до столика і подивіться, перед вами на тарілочках лежать кристалики. На вигляд і колір вони однакові (цукор, сіль, лимонна кислота.)
Скуштуй їх на смак. Що ви скажете про них? (Відповіді дітей.) Хто ж допоміг вам розрізнити смак? Так, за допомогою язичка ви розпізнаєте смаки. Де живе язик? (У роті.) Рот — це дім, в якому живе язик. А в кожному домі повинен бути порядок і чистота. Як ми доглядаємо за ротиком? (Відповіді дітей.)
Сьогодні, діти, ми згадали про основні органи чуття людини. Давайте разом їх назвемо. (Очі, вуха, ніс, рот). Давайте зараз разом складемо «Книгу здоров’я нашої групи».
Гра «Так чи ні» Діти повинні піднімати великий палець руки угору, якщо вони погоджуються з правилами, а опускати вниз — якщо не погоджуються.
Правила чистоти
1. Вуха потрібно мити щодня. 2. Ніколи не встромляй сторонні предмети у вуха. 3. Користуйся носовою хусточкою за потребою. 4. Не читай лежачи.
Підсумок В и х о в а т е л ь. І тепер ми можемо сказати, що ми — багаті люди, бо природа подарувала нам найдорожчі цінності: очі, вуха, ніс, рот. То ж цінуйте її дари, бережіть.

3.Заняття Ф-ра (11.20)Тема Ходьба по мотузці з торбинкою на голові. Повзання по похилій дошці в упорі, стоячи на колінах і кистях.

Мета: Навчати ходьби по мотузці з торбинкою на голові.Повторити повзання по похилій дошці в упорі, стоячи на колінах і кистях. Розвивати спритність у рухливій грі «Хитра лисиця». Інвентар: дошка завширшки 15–20 см; мотузка; торбинки; м’ячі.
І Частина Підготовча
Шикування в одну шеренгу. До 1 хв За зростом біля лінії із рівнянням по ній. Повороти на місці. До 30 с Переступанням.
Ходьба: звичайним кроком, на носках, на п’ятах, із високим підніманням колін. 2–3 хв По колу в колону по одному, дистанція —2 кроки.
Повільний біг. До 1 хв Зберігати дистанцію. Перешикування. 0,5–1 хв У коло, розімкнутися на відстань витягнутих рук. Комплекс ЗРВ із м’ячами 4–5 хв
ІІ Частина Основна
Ходьба по мотузці, покладеній на підлогу, з торбинкою на голові. 7–8 хв У колону по одному, дистанція — 2–3 кроки (в індивідуальному темпі).
Повзання по похилій дошці в упорі, стоячи на колінах і кистях. 6–8 хв По черзі одне за одним. Дошка під кутом 15–20°, Вих. страхує.
Рухлива гра «Хитра лисиця» 7–8 хв
ІІІ Частина Заключна
Ходьба з рухами рук угору та вниз. 2–3 хв У повільному темпі по колу в колону по одному.
Рівновага, стоячи на носках. До 30 с Руки вгору. Шикування в одну шеренгу. До 30 с За зростом. Підбиття підсумків До 30 с Відзначити кращих

 

 

Понеділок 9 травня

Тема дня: Людина і здоров‘я
Підсумкове заняття з математики у старшій групі на тему «В гості до лісових звірят»
Програмові завдання: виявити рівень знань та умінь дітей за напрямками: – кількісна та порядкова лічба в межах 10 – пряма та зворотна лічба в межах 10 (лічба парами; – склад числа з двох менших; – порівняння кількості предметів, встановлення рівності-нерівності; – суміжні числа; – геометричні фігури та їх обстеження; – розв’язання задач на віднімання і додавання; – вимірювання умовною міркою та за допомогою лінійки; – орієнтація на аркуші паперу та у просторі (ліворуч, праворуч, вгорі, внизу, посередині, попереду, позаду тощо); – частини доби, дні тижня, пори року, місяці; -орієнтування на годиннику – визначення часу з точністю до півгодини. Матеріал: цифрові картки, картки із зображенням предметів, площинні геометричні фігури, схеми-задачки. Хід заняття Вихователь. – Сьогодні ми з вами вирушимо у подорож до лісу, щоб провідати та пригостити наших лісових друзів. Але, щоб знайти гостинці, нам потрібно пограти ігри та знайти до них дорогу. Я пропоную полетіти на килимі-літаку. Ой, так він же порвався. Давайте його поремонтуємо. Дидактична гра «Підбери геометричну фігуру» Діти підбирають геометричні фігури. Повторюють їх назви та називають їх характеристики. Вихователь. – Молодці, діти! Килим ми поремонтували, а тепер пропоную стати парами так, як ідемо на прогулянку, зайти на наш літак і вирушаємо. А поки ми будемо летіти, то давайте виконаємо такі завдання (і відразу для кожної пари перше завдання): -порахуйте, скільки ялиночок росте вздовж стежинки; -скільки грибочків біля дороги; -скільки квіточок на галявині; -скільки пташечок на гілці; -скільки ягідок на кущику; -порахуйте парами (через один); -порахуйте предмети по порядку; -порахуйте назад від 10 у зворотному порядку. Вихователь. – Ось ми і прилетіли до лісу. Давайте зійдемо з килима, перешикуємося трійками і роззирнемось навколо. Завдання для кожної трійки: -поверніться направо і назвіть предмети, які ви бачите; -поверніться наліво і розкажіть, що ви бачите; -стійте прямо, назвіть предмети попереду себе (позаду, вгорі, внизу). Вихователь. – Першою у лісі нас зустрічає Сорока. Вона вихваляється, що все на світі знає. Покажемо їй, діти, що ми теж багато знаємо? (Діти сідають на стільчики) Вікторина – Скільки всього є місяців у році? – Скільки очей у людини? – Скільки вогнів у світлофора? – Скільки всього пір року? Назвіть їх. – Скільки хвостів у Зайчика? – Що приходить після Зими? – Який зараз місяць? – Який наступний, попередній? – Який день узимку? – У якої геометричної фігури немає кутів? – Яка пора року приходить після весни? – Чому квітень так називається? – Який день улітку? – Скільки ніг у людини? А у тварини? Гра « Хто знає, той далі називає» – Скільки днів має тиждень? – Скільки днів вихідних? – Скільки днів робочих? Яких більше? – Назвіть вихідні дні, робочі. – Що допомагає нам визначити, який сьогодні день? (календар) Дидактична гра «Визнач час» – На які частини ділиться доба? Назвіть їх. – День, а потім настає…? – Що ми робимо ввечері, вдень? – Що ми робимо зранку? – По чому визначаємо, що нам пора іти в дитсадок? – На моєму годиннику 10, а на твоєму? Діти беруть годинники і називають, який час зазначений на них. Вихователь паралельно запитує, що більше година, чи хвилина, хвилина чи секунда? Вихователь. – Ми заходимо далі вглиб лісу. По дорозі давайте пригадаємо, що в лісі росте? Фізкультхвилинка «Стали рівно, мов дуби» Стали рівно, мов дуби. Потім всі знайшли гриби. Піднялися, мов смереки, Потягнулися далеко. Руки ставимо у боки І стрибаєм, як сороки. Ось прогнулись, мов берізки, Розчесали свої кіски. Всі плечима повели – Втомлені мов й не були. Вихователь одягає маску лисички дівчинці. Лисичка співає «Я лисичка, я сестричка…» Хто це так гарно співає? Всі ви знаєте, що лисичка – хитрунка і пропонує пограти гру «Задачки від Лисички» (Діти сідають за столи і складають задачі за малюнками та викладають їх числовими прикладами). Вихователь. – Дуже гарно ви склали задачі, але лисичка підготувала нам іще приклади, щоб ви їх попробували розв’язати. (Діти розв’язують заздалегідь надруковані приклади). Вихователь. – Молодці, а тепер відгадайте загадку: « Що за диво-непосида із ялинки шишки кида? З гілки скік на гілку. Угадали діти?» (Білка). Білочки живуть на деревах, але наша білочка живе у чарівному будиночку і вона пропонує пограти гру «Стрибки з поверху на поверх» (склад числа з двох менших). Будиночки, в яких живе білочка, незвичайні, вони математичні. Пострибайте і ви з поверху на поверх і поміркуйте, як можна по-різному скласти числа, які живуть на даху будинків. Поставте потрібні цифри у віконечка будинків. А ще наша білочка дуже хороша господиня, у неї дуже багато припасів, вона хотіла їх записати та заплуталася. Давайте допоможемо їй розставити відповідні знаки ( =, <, >). (Діти виконують завдання на картинках). Вихователь. – Молодці, допомогли для нашої господиньки-Білочки, а тепер ходімо на квіткову галявину (на килимок) Гра «Зберемо квіти» На пелюстках записані приклади, діти їх вирішують і кладуть цифру-відповідь у серединку. Вихователь. – А це хто до нас прибіг: Куций хвостик, довгі вушка, Шерсть м’якенька, як подушка. Скаче вгору, наче м’ячик. Хто це, діти? Сірий…(Зайчик). – І наш зайчик пропонує пограти гру з м’ячиком «Числа-сусіди» (гра на закріплення знань про суміжні числа). Вихователь. – А тим часом: Вовчик на базар ходив, Всім гостинці він купив, І цукерки й шоколад, Дуже вовчик цьому рад. – Та біда, розсипались цукерки. Давайте їх складемо у коробки, але не просто так, а у певній послідовності. Роздивіться уважно, як розташовані геометричні фігури і розкладіть так само. Гра «Знайдіть закономірність» (закріплення знань про геометричні фігури) Вихователь. – Добре, що ми допомогли Вовчикові, бо до нього гості поспішають. Вовчик прибрав свою домівку повітряними кульками. Я пропоную виміряти довжину ниточки біля кожної кульки. (Діти вимірюють смужкою, потім лінійкою). – Наші звірята приготували і нам гостинці, але щоб їх віднайти, потрібно намалювати чарівну карту. Давайте візьмемо свої аркуші паперу і по клітинках попробуємо віднайти наші гостинці.

2.Аплікація

Конспект заняття з аплікації в старшій групі на тему
«Казкове Царство»
Програмовий зміст: Вчити дітей вирізати силуети тварин використовуючи шаблони. Формувати у дітей вміння колективної роботи. Виховувати самостійність у виборі шаблону і кольору. Розвивати фантазію, естетичний смак, почуття кольору та ритму.
Попередня робота: розглядання книжок, фотографій, ілюстрацій; викладання шаблонів.
Матеріал: шаблони з картону різної форми, кольоровий папір, картина із зображенням квіткового царства.

Хід заняття:
Вихователь: Діти,сьогодні я вам пропоную відправитися в казкове «Квіткове царство – держава». І хоча воно знаходиться за тридев’ять земель, але я думаю ми з вами зможемо побачити його. Закрийте очі. Я рахую до 5 і ось ми в казковому царстві – державі (Вихователь дістає і вішає картину де намальований казковий квітковий палац.)
Ми в казковому царстві. А де ж мешканці? (відповіді дітей). Кого ми поселимо у наше царство?
Діти: людей, звірів, тварин, птахів.
Вихователь: Я вам пропоную в цю державу поселити тварин. Ось які цікаві шаблони є для цього у нас. Можна вирізати і наклеїти собачку, зайчика, ведмедя, мишку. Ви можете придумати свою тварину. Мені подобається ось собачка. Я пропоную уважно послухати і подивитися що за чим потрібно зробити.
Як ви думаєте який шаблон підійде для тулуба собачки? Для голови? (Діти допомагають у виборі шаблону.) Шаблон вибрали тепер вибираємо кольоровий папір, накладаємо на виворітну сторону кольорового паперу обводимо по контуру шаблон олівцем потім вирізаємо. Вирізаємо всі деталі, викладаємо на листочок, наклеюємо і подрисовываем деталі.
Фізкультхвилинка: «Покажи казкова тварина» (мімікою, рухами)
Діти працюють, вирізають і наклеюють

 

Тема дня: День лісових рослин (в куточку лісу)
Дата: 06.05.22 П’ятниця
1. Заняття Ф-ра (9.00)

2. Заняття

 

Худ. л-ра Тема. Слухання вірша Н. Забіли «Білі котики», оповідання В. Сухомлинського «Дуб під вікном»

Мета: розширювати знання дітей про рослини у весняну пору року; учити розуміти зміст віршованого художнього твору; формувати вміння емоційно відгукуватися на образний зміст і поетичну форму вірша; розвивати вміння промовляти задані фрази чітко, не поспішаючи; учити запам’ятовувати дійових осіб та послідовність дій; збагачувати словниковий запас словами-синонімами; розвивати уяву, фантазію, мислення; виховувати пізнавальний інтерес до довкілля, потребу у захисту рослинного світу. Попередня робота: бесіди про різні види рослин; розглядання ілюстрацій різних видів рослин; відгадування загадок; читання віршів. Матеріал: гілочки верби; предметні картини; ілюстрації до творів.
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Організаційний момент Вих. пропонує дітям утворити коло та виконати психогімнастику «Я — дерево».
ІІ. Основна частина — Яка пора року настала? За що ми любимо весну? Звісно, зараз рання весна, і тому дерева поки що не розпустили листочків, а тільки готуються це зробити. Бруньки на них набубнявіють, відчуваючи весняне тепло. Але є таке деревце в нашому краї, що вітає ранню весну своїм дивовижним цвітом. Погляньте ось на ці гілочки, що я вам сьогодні принесла. Діти розглядають гілочки верби.
— Що це за деревце? Чи впізнали ви його? Це — вербові гілочки. Що відбувається зараз з гілочками вербички? Гарний вербовий цвіт! Як ми називаємо його? (Котики) Молодці! Погладьмо квіточки-«котики» гілочки верби. Вих. спонукає дітей погладити вербові котики та розглянути їх.
Дид. гра «Дивовижні котики» Вих. пропонує дітям розповісти про вербові котики, зважаючи на свої Спостереження та навідні запитання вихователя.
— Якого кольору котики верби? (Котики світлі, біло-сірі.) Як ви гадаєте, чому квіточки верби називають котиками? Які вони на дотик? (М’якенькі, пухнасті, тепленькі, мов хутро справжньої кицьки.) Із чого з’явилися котики на вербі? (Із бруньок — цупких лусочок. Таку розкриту лусочку ми бачимо поруч із кожним котиком.) Чи пахнуть котики? (Вербові котики мають ледь чутний приємний запах.) Як змінюється вигляд квітів-котиків верби, коли вони відцвітають? (Вони зверху вкриються жовтим тонесеньким пушком.) Про них написала вірш українська поетеса Наталя Забіла. БІЛІ КОТИКИ
На вербі, на пагіллі,
Білі-білі котики
Доторкнуться лагідно
Лоскотливим дотиком.
Доторкнуться котики,
Білі, невеличкі,
До руки, до ротика,
До моєї щічки.
Відламаю гілочку,
Гілочку-вербичку,
Та поставлю в пляшечку,
В пляшечку, в водичку,
Щоб листочки-стрілочки
Стали розвиваться
На вербовій гілочці У моїй кімнатці.

Бесіда за змістом твору — Які на дотик вербові котики? Якими словами авторка описує квіточки верби? Навіщо дівчинка зламала гілочку верби? Чи можна ламати гілочки дерев? Можна зламати одну гілочку, щоб прикрасити оселю, але всім людям забракне дерев з гілочками. Їх потрібно охороняти, адже виростити дерево важко, воно росте дуже повільно. Про це написав оповідання Василь Сухомлинський. ДУБ ПІД ВІКНОМ
Молодий лісник побудував у лісі велику кам’яну хату й посадив дуба під вікном. Минали роки, виростали у лісника діти, розростався дубок, старів лісник.
І ось через багато літ, коли лісник став дідусем, дуб розрісся так, що закрив вікно.
Стало темно в хаті, а в ній жила красуня — лісникова внучка. — Зрубайте дуба, дідусю, — просить внучка, — темно в хаті.
— Завтра вранці почнемо, — відповів дідусь. Настав ранок. Покликав дідусь трьох синів і дев’ятьох онуків. Покликав внучку-красуню і сказав:
— Будемо хату переносити в інше місце. І пішов з лопатою копати рівчак для фундаменту. За ним пішли три сини, дев’ять внуків і красуня-внучка.
Бесіда за змістом оповідання — Про що написав оповідання Василь Сухомлинський? Що зробив молодий лісник? Чому внучка захотіла, щоб зрубали дуба? Яке розв’язання проблеми запропонував дідусь? Хто пішов з дідом будувати нову хату? Як ви вважаєте, чому дідусь не захотів зрубати дерево, а вирішив будувати дім? Щоб виростити дуб, потрібно чекати 50 або й 100 років, а хату можна побудувати за 1–2 роки. Поки ріс дуб, молодий лісник став стареньким дідусем, у нього народилися сини та онуки. Зрубати здорове сильне дерево — це дуже погано. Будь-яке дерево робить красивим те місце, де воно росте. Верба є народним символом нашої держави України. У народі кажуть: • «Без верби і калини — нема України!»
• «Де живе верба — живуть річки!», • «Де вербиця — там водиця».
— Чому так говорять? Чим заслужили на пошану ці рослини? З верби ладнали ясла у хліви для худоби, плели кошики. Верби ростуть біля річок, ставків — вони дуже люблять воду. За українським звичаєм, вербу висаджували біля річок та ставків, щоб вона оберігала береги від обвалів та замулювання. А ще вербу в народі вважають цілющою рослиною. Недаремно, коли болить голова, радять прикласти гілочку верби до голови — голова не болітиме.
Весна люба нам ясним сонечком, лагідним теплом, синім небом, першою зеленню. Її настання святкують з давніх-давен. Усі люди радіють, що сонце й тепло перемагають холод та сніг. А ще весна славиться веселими святами. Гілками верби вітають у весняне свято вербної неділі.
Сподіваюся, що тепер, коли ви дізналися більше про вербу — народний символ України, ви не ламатимете вербового цвіту у довкіллі, а просто милуватиметеся його весняною красою та радітимете цьому маленькому диву, що подарувала нам навесні природа.
ІІІ. Підсумок — Діти, коли ми підемо на прогулянку, то будемо милуватися великими дорослими квітучими деревами. Можливо, із землі з’явились нові, маленькі ростки дерев?

3. Заняття Ліплення Квітуча гілочка бузку

Мета: продовжити ознайомлювати дітей з рослинами, що квітують весняної пори; викликати захоплення ними; учити прийому ліплення — квітучої гілочки бузку на аркуші двостороннього паперу (або картону); закріплювати навички роботи з пластиліном — скочування, розкочування, розплющування, відривання, поєднання; розвивати допитливість, спостережливість та увагу, сприяти розвитку образного мислення і творчої уяви вихованців; удосконалювати вміння слухати художні твори та зіставляти їх зі станом природи; учити помічати в природі рідного краю прекрасне; виховувати естетичні почуття, цікавість до ліплення. Попередня робота: Спостереження під час прогулянок за весняними ознаками в природі, за квітучими рослинами; розглядання ілюстративних матеріалів про весну; читання художніх творів про весну.
Матеріал: ілюстрація квітучої гілки бузку; зразок готової роботи; пластилін; стеки; дощечки-підкладки; аркуші двостороннього паперу (або картону).
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Організаційний момент Вих. звертає увагу дітей на появу ляльки Оксанки. — Доброго ранку, Оксаночко! Вих. пропонує дітям та Оксанці зіграти в гру.
Психогімнастика «Я і сонечко» — Діти, підніміть руки вгору, станьте навшпиньки, потягніться до сонечка,
насолоджуйтеся теплом його промінчиків. Сонечко дарує кожному з вас по промінчику. Схопіть пальчиками промінчик, а тепер відпустіть, підставте долоньки промінчикам. Відчуваєте, як вони наповнюються теплом? А тепер прикладіть долоньки до грудей. Хай тепло сонечка перейде до ваших сердечок і зігріє їх любов’ю. Погріймо свої обличчя на сонечку, усміхнімося йому, подаруймо йому тепло своїх добрих, щирих і привітних посмішок.
ІІ. Мотивація — Ти чому така сумна, Оксанко? Зараз у довкіллі стільки квітів. Розкажімо Оксанці про квіти. Не всі квіти відцвітуть відразу. Зараз у нас останній весняний місяць — травень. Які квіти можна знайти цієї пори в лісі? (Конвалії, дзвіночки, зозулині черевички) Що цвіте на клумбах? (Тюльпани, нарциси, фіалки) Які дерева цвітуть у садках? (Вишні, груші, яблуні, сливи) Молодці!
Оксанко, дуже багато квітів ще будуть цвісти. Оксанці подобається, як цвіте кущ бузку. А вам він подобається? У нас біля вікна цвіте дуже гарний садовий
кущ — бузок. Діти наближаються до вікна (або до картини) і розглядають його.
— Упізнали ви цей кущ? Як він називається? (Бузок) Погляньте, як гарно цвіте бузок. Квіточки малесенькі та дрібненькі, але вони зібрані у пишні та розкішні кетяги. У кожному суцвітті — безліч таких квіточок. Усі вони надзвичайно приємно та ароматно пахнуть навіть через відчинене вікно. Він дуже запашний.
— Приємно милуватися бузковими чудовими квітами. Якого кольору квіточки на цьому кущі? (Білого) Так, а ще бузок цвіте квітами бордового, фіолетового, рожевого кольору.Діти та вих. милуються цвітінням куща бузку.
— Як багато гостей привабив бузковий духмяний цвіт. Хто прилетів до куща? (Бджілки) Як ви гадаєте, бджілки також милуються квіточками? Що вони роблять тут? (Бджоли збирають із квітів бузку нектар.) Прислухаймося, як гудуть бджілки. Здається, що весь кущ нібито бринить.
Вих. спонукає дітей спостерігати за поведінкою бджіл навколо бузкових квітів. Діти коментують результати своїх спостережень: бджоли гудуть,
швидко перелітають з квітки на квітку, повзають по квітах.
— Ляльці Оксанці виготовимо на згадку про весну картину гілки бузку.
ІІІ. Продуктивна діяльність — Ходімо до нашої художньої майстерні. Сідайте на стільчики за столи.
Розгляньте обладнання. Працюватимете в парах. Зверніть увагу на зразок — кількість гілочок, листочків, розташування квітів.
Етапи роботи • Приготуйте аркуші паперу. Домовтеся, хто що робить, або на кожному етапі працюйте вдвох.
• Спочатку розкачайте із коричневого чи темно-сірого пластиліну тоненькі палички — гілочки, притисніть їх до паперу у тому місці, де будуть за вашим задумом гілки. • Із білого, рожевого чи фіолетового (колір за бажанням) пластиліну відщипуйте маленькі шматочки пластиліну і скочуйте маленькі кульки — квіточки, притискуйте їх щільно одна біля одної — формуйте густий кетяг бузкового цвіту. • Із зеленого кольору пластиліну скатайте невеличку кульку, розплескайте її, загостривши край із однієї сторони — це листочок. Можна їх зробити декілька (за бажанням), притисніть їх до гілочок навколо квітів, для естетичного оформлення гілки. • Наостанок кінчиком стеки можете намалювати прожилки на листочках та «розпушити» кульки квітів, для їх об’ємності. Вих. допомагає дітям виготовляти гілочки, листочки, кульки-квіточки (залежно від рівня розвитку дитини). Підтримує творчу ініціативу у добиранні кольору, форми, розміщення. Активізує мовлення у називанні форми, кольору, величини. Діти працюють під спокійний музичний супровід.
БІЛИЙ БУЗОК(Н. Калюжна)
«Мамо, мамо, глянь швиденько:
Під вікном розцвів бузок,
Наче хмаронька маленька
Опустилася в садок».
Простяглась аж в хату гілка,
Та пахуча, та густа,
А над нею в’ється бджілка,
Вся від сонця золота.
По
адочку ходить вітер,
Грає пісню на гіллі,
Посипає білим цвітом,
Наче снігом, по з
млі.

ІV. Підсумок Вих. формує виставку дитячих робіт, аналізує найбільш вдале розміщення, передавання кольору, форми тощо.
— Молодці! Ляльці Оксанці дуже подобаються ваші картини із зображенням гілок бузку.
Гарно, пишно цвіте бузок. Ми могли б наламати його гілочок, доставити їх у вазу, але краще цього не робити. Чому?
Вих. підводить дітей до висновку: тому що буде боляче, а квіти, поставлені у вазу, зів’януть швидше, ніж ті, що ростуть на кущі.
— Правильно, ви добре все зрозуміли. Квіти й трави, дерева й кущі, птахів, звірят і навіть комах потрібно берегти і в жодному разі не кривдити.

 

Тема дня: Працюємо в саду. Плодові дерева та кущі
Дата: 05.05.22 Четвер
1. Заняття Розвиток мовлення Зелений травень

Мета: закріп. вживання прийменників із займенниками в різних формах; збагачув. словниковий запас різними частинами мови, зокрема дієсловами, навчати малят розуміти та елементарно пояснювати значення дієслівних словосполучень; удосконалювати навички переказу прозового тексту; розвивати увагу та слухову пам’ять. Обладнання: пейзажний малюнок — ілюстрація до оповідання О. Копиленка «Найвеселіший місяць»; м’яч, дзеркальце, аудіоапаратура.
ХІД ЗАНЯТТЯ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
В и х о в а т е л ь. Весна-красна панує в нашій ріднім краї. Нещодавно розпочався останній весняний місяць — пишний травень. Сьогодні травень запрошує нас до себе в гості — на зелені простори, у квітучі садки, запрошує погрітися під промінчиками ясного сонечка, послухати пташиний щебет і, звичайно, погратися в різні цікаві ігри. Звучить аудіозапис співу різних птахів. Дорослий у цей час розташовує перед дітьми малюнок — пейзажний пізньої весни.
II. ВИКЛАД НОВОГО МАТЕРІАЛУ В и х о в а т е л ь. Ось ми вже й у гостях у травня. І цьому місяцю, малята, дуже цікаво, чи знаєте ви весняні слова.
Мовленнєва гра «Весняні слова» Діти утворюють коло, педагог із м’ячем стає в центрі. Вихователь кидає м’яча одному з малят, задаючи ігрове завдання, наприклад, пригадати ті назви «весняних» істот, явищ, рослин, місяців тощо. Дитина, яка ловить м’яч, називає який-небудь іменник, що відповідає темі, наприклад трава. Далі м’яч передається по колу, при цьому кожен малюк називає своє слово, що підходить під задану категорію. Якщо дитина вагається, вона користується допомогою іншого гравця, наданою з дозволу вихователя (повторює підказане слово). Коли м’яч обходить повне коло (або коли запас відповідних слів у малят вичерпано), остання дитина повертає його дорослому. Після цього вихователь дає наступне завдання: дібрати назви весняних ознак. Далі малята так само добирають дієслова, а потім прислівники.
Матеріал для гри
• Назвіть весняні місяці, явища, рослини, тварин… (Березень, квітень, травень, сонце, тепло, трава, листочки, зелень, проміння, проталини, пролісок, струмки, квітка, тюльпан, кульбаба, спориш, щебет, соловей, метелики, ластівка, гроза, блискавка, грім, райдуга…)
• Розкажіть, яка весна. (Радісна, весела, березнева, квітнева, травнева, тепла, ясна, сонячна, ласкава, промениста, гарна, погожа, красива, співуча, зелена, пишна, квітуча, барвиста, чарівна, грозова, привітна…)
• Що робить природа навесні? (Пробуджується, прокидається, росте, цвіте, радіє, усміхається, зеленіє, співає, щебече, гріється, бавиться…)
• Як надворі весною? (Гарно, добре, хороше, красиво, зелено, весело, радісно, сонячно, тепло, ясно, приємно, цікаво, привільно, найкраще…)
Мовленнєва гра «Одним словом» В и х о в а т е л ь. Зараз, у весняні дні, будь-яка справа, навіть найбуденніша, здається більш приємною. А які справи є у вас? Вихователь називає словосполучення, а діти замінюють їх дієсловами.
Матеріал для гри Пересуватися кроком — крокувати; рухатися бігом — бігати; стукати ніжками — тупотіти; плескати долонями — аплодувати; виконувати пісні — співати; наводити лад — прибирати; ловити рибу — рибалити; проводити гру — гратися; бути на прогулянці — гуляти; мити обличчя — вмиватися; вимивати тіло — купатися; вітати знайомих — вітатися; їсти обід — обідати, примружувати очі — мружитися; бути в гостях — гостювати.
В и х о в а т е л ь. Звеселився травень, побачивши, які ви в нас кмітливі дітки, і попросив у сонячного промінчика для вас у подарунок ось такого дивовижного зайчика. (Дорослий бере дзеркальце і пускає ним по кімнаті сонячного зайчика.) Зайчик цей вушок і лапок не має, але й без них стрибає та бігає, може навіть на стелю заскочити — ось він який непосида веселий. Всюди танцює оцей побігайчик — клаптичок світла — … (сонячний зайчик, — завершують фразу педагога малята.)
Мовлен. гра «Сонячний зайчик» Вих. рухає сон. зайч.по кімнаті, біля дітей і спонукає малят уживати сполучення прийменників із різними займенниками.
Матеріал для гри До кого завітав сонячний зайчик? (До нас.) Де він гостює? (У нас.) Із ким зайчик грається? (Із нами.) І з тобою, Олю, грається зайчик? (І зі мною.) Зараз зайчик біля Павлика, а тепер він утік… (від нього). Подивіться, як сподобалася зайчикові кофтинка Марійки, зайчик присів… куди? (На неї.) Біля кого зараз зайчик? (Біля мене.) А тепер він на кому? (На вас.) Поглянь, Юро, зайчик під тобою? (Піді мною.) Давайте скажемо Зої: «Зою, зайчик на голівці…» У кого? (У тебе.) Зайчику до вподоби гратися з дітками, а малятам теж подобається гратися… з ким? (Із ним.)
Далі діти так само завершують речення, які розпочинає педагог. Сонячний зайчик завітав у гості… (до мене, до вас, до нас). Він погрався… (із нами, зі мною, з вами, з нею, з тобою). Зайчик пострибав… (біля мене, біля них, біля вас, біля нього, біля нас).
Він побував… (на мені, на тобі, на вас, на ній, на них.). А тепер він утече… (від мене, від вас, від нас).
Вихователь прибирає дзеркальце і пояснює, що зайчик побіг розважати інших діток, але малята можуть розповісти цікаву історію про сонячних зайчиків, граючись ручками-пальчиками.
Пальчикова гра «Сонячні зайчики» Діти, слухаючи вірш С. Жупанина «Сонячні зайчики», передають його зміст ігровими рухами пальців.
В зелен лузі Скок та скок — (Ритмічне постукування кінчиками пальців по столу.)
Водять зайчики танок. (Діти обома кистями зображують «зайчиків»: виставити вгору вказівний і середній пальці, решта пальців унизу зібрані докупи.)
В хороводі не вгавають — («Зайчики прядуть вушками».)
Косарів розвеселяють. (Діти імітують «косіння трави», виконуючи рухи праворуч — ліворуч кулачками.)
Дружно граються, смішать (Знову зображують двох «зайчиків» і виконують довільні рухи руками.)
Всю зарічну сіножать. (Простягають руки вперед — у сторони, долоні розкриті.) В зелен лузі за селом Досхочу награлись, (Ритмічне плескання в долоні.)
А як сонечко зайшло — (Складають кисті в «замочок» біля грудей.) Зайчики сховались. (Ховають обидві руки за спину.)
Слухання оповідання Вихователь пропонує дітям уважно послухати цікаве оповідання про місяць травень. Найвеселіший місяць(О. Копиленко)
Найвеселіший місяць — травень. Прислухайтесь до пташиного хору в лісах, парках, садках. На різні голоси славлять весну дрозди, коноплянки, вівчарики, щиглики та інше голосисте птаство. А он здалеку золотавим голосом озвалася іволга. Десь гучно закувала зозуля.
Та найгучніший голос у соловейка. Серед свіжого листя кущів затаївся цей невтомний співак, і чути його чистий голос далеко-далеко… Навіть он в озері завзято змагаються у своїх співах жаби. Буйно піднімаються хліба, трави, а над ними, мов чорні стріли, гасають ластівки. Здається, що вони ніколи й не відпочивають. А ось при дорозі затаїлася в траві кульбабка. Вона вже відцвіла. Голівка її в біленькій прозорій шапочці. Зірвеш обережно цю шапочку, подмеш на неї — і поніс вітерець малесенькі пухнасті парашутики. А під кожним парашутиком насіннячко висить. Там, де сяде парашутик, нова кульбабка виросте. Насувається здалеку темна непрониклива хмара. Загуркотів перший весняний травневий грім. Мабуть, дощ буде. Треба кудись ховатись!
Гра-переказ «Про місяць травень» Діти переказують оповідання, використовуючи опорні запитання вихователя.
• Яким місяцем називає письменник травень? Як автор говорить про цей місяць? • Які пташки співають у травні? Де та як лунають пташині голоси?
• Хто змагається у співах на озері? • Що відбувається з травами, полями цієї пори? • Яких пташок можна помітити високо в небі? Чи часто літають ластівки?
• Що розповів письменник про кульбабку? Чим цікава ця рослинка, коли вона вже відцвіла? • Що дивного відбувається в небі? Про що говорять нам темна хмара й далекий грім?
Діти виконують ігрове завдання спільно, з активною допомогою педагога. Після цього вих.може прочитати малюкам оповід. повторно. Далі діти переказують твір по черзі, за абзацами (наприклад, одна дитина розповідає про пташок, друга —про жабок, трави й ластівок, наступна — про кульбабку і т. ін.).
Вихователь продовжує допомагати малюкам — у побудові фраз та речень, у нагадуванні послідовності подій тощо.
Під час гри дорослий звертає увагу малят на красу, образність мови твору (епітети, порівняння тощо): пташки славлять весну, в іволги голос золотавий, у соловейка — чистий; жаби змагаються; ластівки мов чорні стріли; кульбабка в біленькій прозорій шапочці… і т. ін.
III. ПІДСУМКИ ЗАНЯТТЯ
• У якого весняного місяця ми сьогодні побували в гостях? • Яка гра сподобалася вам найбільше? • Якими Спостереженнями, міркуваннями ви б хотіли доповнити розповідь про веселий місяць травень? Заняття завершується дитячим хороводом у супроводі веселої мелодії будь-якої народної веснянки._

2. Музичне

3. Малювання (Озн.з св.мист) Картина Кончаловського П.П. «Бузок»

Вступне слово дорослого Художник, про якого ми сьогодні будемо з вами говорити, дуже любив зображати квіти. Мабуть, ніхто з живописців не створив так багато натюрмортів із квітами, як Петро Петрович Кончалов- ський. Найулюбленіші квіти художника — бузок. Йому він присвятив безліч своїх картин. Найбільш відома серед них — «Бузок» (показ картини). Подивіться! Ви згодні, що на всіх нас одразу повіяло весною? Точніше, ми відчули її подих. Недарма в народі кажуть: «Зацвів бузок — чекай на літо!». Художник намалював бузок так, що ми відчуваємо його свіжість, здається, що квіти тільки-но зрізали в саду й поставили в кошик. Вони ще вологі. Можливо, від ранкової роси або дощу. Бузок на картині має різні відтінки: і білі, і рожеві, і темно-червоні, і лілові. Його гілочки важкі, а на них — неначе виноградні грона з малесеньких зірочок-квітів. А який бузок запашний і духмяний! І кошик Петро Петрович підібрав незвичайний: він сплетений з вербових гілочок. Вони немов обіймають галузки бузку.
Бесіда за картиною Який настрій викликає у вас ця картина? Які кольори й відтінки підібрав художник, щоб передати радість від великого букета маленьких квітів? Яке тло вибрав він для весняного букета? На що схожі квіти бузку? Яка гілочка бузку вам подобається найбільше? Чому?Словник-помічник: фіолетові; лілові; рожеві; духмяні; запашні; свіжі; чудовий букет; кошик, який обіймає; подих весни.
Робота з текстами
Складання закінчення оповідання «Бузок»
До нас приїхала бабуся. Ми — це мама, тато і я, Сашко. Мені незабаром виповниться шість років. Увечері мама сказала: «Бабуся дуже любить бузок. Давай подумаємо, як її можна порадувати». Настав вечір, а потім ніч. Усі заснули. Тільки я лежав із розплющеними очима й дивився, як від вітру погойдуються гілочки бузку, начебто нагадуючи мені про свою красу та бабусю. Я прокинувся рано. Усі ще спали. Я дістав білу скатертину й накрив нею стіл. Потім розбудив тата. Ми разом знайшли кошик, поставили туди баночку з водою й пішли в сад. Тато акуратно зрізав гілочки, а я підказував, які саме, й говорив: «Напевно, бабуся любить бузковий, білий, кремовий і світло-блакитний бузок».
Потому ми з татом тихесенько зайшли до бабусиної кімнати й поставили бузок біля її узголів’я.
Розучування вірша К. Перелісної «Бузок»
Один бузок ось під вікном,
А другий біля ґанку.
Один синенький,
а отой Біленький, як сметанка.
Обидва ніжні, запашні,
Аж дух вам забиває.
кожна гілка, як букет,
Із листя виглядає. Ігри й етюди

«Чи знаєш ти весняні квіти?» Педагог читає загадки, діти показують відповідні картинки.
Навесні я зацвітаю
Синім цвітом серед гаю.
Відгадайте, що за квітка,
Бо мене не стане влітку. (Пролісок.)
Лист зелений і міцний,
Сніг для нього не страшний,
А коли весну стрічає,
Сині очі розкриває. (Барвінок.)

Стала на поляні В жовтім сарафані,
Підросте, всміхнеться,
Для вітрів вбереться В платтячко біленьке,
Пишне та легеньке. (Кульбаба.)
У зеленії сорочки,
Що зіткав веселий гай,
Білі вбралися дзвіночки.
Як зовуть їх —
Відгадай! (Конвалії.)

У майстерні художника Малювання на тему «Барвистий бузок» під супровід «Вальсу квітів» з балету «Лускунчик».

 

 

Тема дня: Ясоччина грядка. На городі попрацюємо
Дата: 04.05.22 Середа
1. Заняття Підг.до нав.грамоти Тема: Наголос. Звукосполучення [й’а]. Літери Яя.

Мета: формувати уявлення про наголос, наголошений склад; розвивати фонематичний слух, надати елементарні уявлення про сполучення звуків [й’а], виокремлювати звуки, що повторюються, добирати слова із заданими звуками, виконувати звукобуквений аналіз слова, використовуючи умовні позначки; познайомити з літерами Яя, познайомити з вживанням літери Я в словах, навчити записувати друковані літери за зразком; учити розуміти навчальне завдання, виконувати його самостійно, формувати навички самоконтролю та самооцінки.
Хід заняття
Комунікативна діяльність Організаційний момент (дорослий разом із дітьми промовляє слова мовленнєвої гімнастики).
Руки вгору, руки вниз,
(Діти виконують рухи за текстом.)
На сусіда подивись.
(Дивляться одне на одного.)
Руки вгору, руки в боки
(Діти виконують рухи за текстом.)
І зроби чотири кроки.
(Крокують на місці.)
Плесніть, діти, кілька раз,
(Плескають декілька разів.)
За роботу — все гаразд!
(Сідають за столи.)

Дорослий звертається до дітей із запитаннями: Чим займалися на минулому занятті? Що було легким, складним? Хто самостійно роздивлявся зошит удома? Чого б хотілося навчитися сьогодні на занятті? Пе д а г о г. Сьогодні на занятті ми будемо продовжувати вчитися слухати звуки нашої мови, розповідати про них, добирати слова, складати речення, зображувати їх схематично, друкувати літери.
Пізнавальна діяльність Пе д а г о г. На минулому занятті ми вчилися ділити імена на склади. Сьогодні ми навчимося правильно вимовляти слова. Я склала для вас два повідомлення. НА КЛУМБІ РОЗКВІТ ІРИС. МАРІЙКА ПОЛЮБЛЯЄ МОЛОЧНИЙ ІРИС.
(Дорослий пропонує порівняти звуки слова iрис (квітка) та іри`с (цукерка), підводить дітей до підсумку про те, що звуки в словах однакові. Потім дорослий пропонує порівняти кількість складів, порівняти силу вимови складів; звертає увагу дітей на те, що склади вимовляються з різною силою голосу.)
Дорослий підводить дітей до висновку: у кожному слові один склад вимовляється з більшою силою — це наголошений склад. Легше за все визначити наголошений склад у слові, промовивши це слово із запитальною або кличною інтонацією. Наприклад: Дариии-на?, Да-риии-на!
Пе д а г о г. Щоб позначити кількість складів у слові ми будемо користуватися подібними схемами:
— слово, що складається із двох складів, — слово, що складається із трьох складів. Для позначення наголосу ми будемо використовувати таку позначку.
Дорослий звертає увагу на картку «Чарівний мішечок» із папки «Навчання грамоти», дістає предметні картинки, пропонує назвати зображення, визначити звук, наявний в кожному із цих слів. Орієнтовний перелік картинок або іграшок, у назві яких є звук [й’]: майка, йогурт, клей, лінійка, чайник. Разом із дітьми підсумовує: у всіх словах — назвах предметів вимовляємо та чуємо звук [й’].
Дорослий знову звертає увагу на картку «Чарівний мішечок» із папки «Навчання грамоти», дістає предметні картинки, пропонує назвати зображення, визначити звук, наявний в кожному із цих слів. Орієнтовний перелік картинок або іграшок, у назві яких є звук [а]: ананас, жаба, аґрус, кажан, книга, кран, ромашка, їжак. Разом із дітьми підсумовує: у всіх словах — назвах предметів вимовляємо та чуємо звук [а].
Дорослий пропонує уявити маленького віслючка, який заблукав та гукає свою маму, вимовити швидко «йа-йа-йа». Дорослий показує дітям малюнок із зображенням зайчика, який стрибає через купини, та дівчинки Аллочки, яка загубила ляльку, просить швидко вимовити звуки зайчика [й’] та дівчинки [а] злито, звертає увагу на поєднання звуків, можливість довгого протягування цього звукосполучення, пояснює, що сполучення звуків [й’а] має свою літеру Яя, разом із дітьми знаходить букву Я у таблиці-моделі «Акваріум», читає вірші про літеру.
На що схожа літера Я?
Хлопець йшов за кроком крок,
На спині він ніс мішок.
А як глянути здаля —
То виходить буква Я
Стрічок дві, Один вінок.
Буква Я Іде в танок.

Дорослий показує асоціативний образ букви та імітує обриси літери, залучаючи до показу дітей.
Перетворювальна діяльність
Ігрова вправа «Порахуй склади, визнач наголошений склад, зашифруй на аркуші» (зошит «Грамотійко», вправа 1)
Мета: навчити дітей називати добирати імена рибкам, що зображені на таблиці-моделі «Акваріум», замальовувати схемою кількість складів.
Дорослий звертає увагу дітей на таблицю-модель «Акваріум», пропонує обрати будьяку рибку, придумати їй ім’я, порахувати у ньому склади, визначити їхню кількість і наголошений склад, зобразити слово схемою. Дорослий демонструє зразок запису кількості складів схемою на дошці, діти виконують завдання у зошиті індивідуально.
Ігрова вправа «Звукова мозаїка. Знайди слово зі звукосполученням [й’а]» (зошит «Грамотійко», вправа 2)
Мета: навчити знаходити задане звукосполучення в окремих словах. Роботу проводять у зошиті за малюнками: абетка, картопля, ананас, цибуля, коза, якір, мавпенятко, конвалія. Дорослий разом із дітьми називає словом малюнки, діти самостійно визначають наявність звукосполучення [й’а] в словах. Якщо в назві предмета є звукосполучення [й’а], малюнок слід обвести рожевим олівцем, якщо немає — жовтим.
Ігрова вправа «Ґудзики» (вправа виконується колективно) Мета: учити дітей добирати слова, які починаються на звукосполучення [й’а]. Матеріал: прозора пляшка з кришкою, що закручується, 10 дрібних ґудзиків. Дорослий пропонує дітям назвати слова, які починаються на звукосполучення [й’а], після промовляння відповідного слова покласти ґудзик до пляшки. По закінченні вправи діти закривають пляшку кришкою. Якщо дітям складно дібрати слова, можна запропонувати домовити звукосполучення в словах: ..блуко, ..нгол, ..струб, ..на, ..блунька, ..вище, ..года, ..зичок, ..йце, ..скравий.
Ігрова вправа «Пірамідка» Мета: учити дітей добирати слова зі звукосполученням [й’а] в середині та кінці слова.
Матеріал: розібрана пірамідка. Дорослий пропонує дітям назвати слова зі звукосполученням [й’а] в середині та кінці слова, після промовляння відповідного слова нанизує кільце на пірамідку. Якщо дітям складно дібрати слова, можна запропонувати домовити звукосполучення у словах: ма..к, смі..тися, бо..тися, сто..ти, сім’.., екскурсі.. .
Тренувальна вправа «Напиши літери Яя» (зошит «Грамотійко», вправа 3) Мета: учити дітей друкувати букви Яя, учити елементарних правил запису та орієнтування в зошиті. Дорослий звертає увагу на те, що звукосполучення [й’а] позначається літерами Яя. Діти називають предмети, які нагадують цю букву. Дорослий демонструє зразок друкування літери на дошці, діти виконують завдання індивідуально в зошитах.
Вправи на звуковий аналіз слів (зошит «Грамотійко», вправа 4) Роботу проводять в зошиті за малюнком, на якому зображена різдвяна ялинка.
Дорослий пропонує дітям назвати малюнок (ялинка). Використовуючи звукову лінійку, діти рахують кількість звуків у слові.
Дітям пропонується зразок схеми слова.
Шляхом повторення та почергового інтонування кожного звука виокремлюється та характеризується кожний звук.
Після запису умовним позначенням дітям пропонується записати слово літерами, прочитати його.
Для перевірки правильності виконання, дорослий пропонує познач. звуки літерами, тобто звук [й’] позначити буквою Й, голосний [а] позначити буквою А.
Потім просить прочитати слово, яке записали. Можливо, знайдуться діти, які висловлять думку, що такий запис є неправильним.
Дорослий разом із дітьми намагається знайти причину, через яку вийшла помилка.
Увагу дітей необхідно звернути на те, що звук [й’] стоїть на початку слова перед голосним, і в даному випадку він працює не сам, а разом із голосним. Дорослий пропонує дітям визначити літеру для позначення звукосполучення [й’а] — літера Я. Дітям пропонується виправити помилку в запису, прочитати отримане слово.
Робота в зошиті проводиться за малюнками. На першому зображена мати, яка одягає маленького хлопчика, на другому — дівчинка зі стрічкою в косі.
Дорослий пропонує закінчити речення, дібравши слово: «Матуся одягає … (сина)», виконати звуковий розбір слова «сина» (намалювати схему, записати слово літерами). Під час обговор. діти можуть пропонувати слова: «хлопчика», «малюка», «дитину». Вих. має підвести їх до уживання слова «сина».
Дорослий пропонує закінчити речення, дібравши слово: «У дівчинки стрічка … (синя)», виконати звуковий розбір слова «синя» (намалювати схему, записати слово літерами). Під час обговорення діти можуть пропонувати різні назви кольорів. Вих. має підвести їх до уживання слова «синя» (можливо, запропонувавши дібрати назву кольору, що співзвучна слову «сина»).
Потім разом із педагогом діти визначають, що схеми слів відрізняються: у першому слові наприкінці чується звук [н], а в другому — [н’]. Дорослий просить визначити літеру для позначення звука [а] Дорослий просить дітей запам’ятати та повторити правило вживання літери Я: на початку слова літера Я означає звукосполучення [й’а], а в середині та в кінці слова літера Я означає звук [а], що стоїть після м’якого приголосного.
Дитина або дорослий виконує завдання біля дошки, решта дітей — в індивідуальних зошитах.
Тренувальна вправа «Читаємо разом, читаєш самостійно» (вправа на CD) Мета: формувати в дітей елементарні навички читання.
Дорослий звертає увагу на таблиці для читання, пропонує прочитати їх хором, потім по черзі.
Оцінно-контрольна діяльність Що нового ви дізнались сьогодні? Що було складним, а що легким? Чого б хотіли навчитися краще?
Порівняйте аркуш свого зошита зі зразком правильного виконання завдання. Намалюйте в нижньому кутку праворуч зелений кружечок, якщо всі завдання виконані правильно; жовтий, якщо припустились 1–2 помилок, червоний кружечок, якщо більшість завдань неправильно.
Після оцінки педагог записує словом оцінку виконаних завдань, наприклад: «Молодець», «Розумниця», «Розумник», «Відмінно», «Чудово», «Добре», «Старайся», «Не поспішай», «Будь уважнішим».

2. Заняття Озн.з пр.довк Праця дорослих навесні

Мета: поширювати знання дітей про роботу дорослих навесні; розвивати пізнавальний інтерес до праці дорослих; закріплювати знання про професії садівника, городника, квітникаря; розвивати вміння класифікувати групи предметів — насіння квітів, городини, знаряддя праці для саду, городу, клумби; закріплювати уявлення про весняні зміни в природі та весняні роботи; виховувати повагу до людей різних професій, бажання брати посильну участь у праці, дбайливе ставлення до її результатів. Попередня робота: Спостереження під час прогулянок за працею дорослих, старших дітей у садах, на клумбах, на городах; розглядання ілюстративних матеріалів щодо весняних робіт; читання художніх творів.
Матеріал: посилка із пакетиками насіння квітів та овочів; предметні картки із зображенням овочів, фруктів, садових квітів; картки із зображенням різних інструментів (для роботи на городі, в саду, на клумбі).
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Організаційний момент Вих. пропонує дітям утворити коло.
Психогімнастика «Ім’я шепоче вітерець» Вихов.пропонує дітям уявити, що з ними хоче подружитися вітерець, який кличе їх на ім’я. Діти разом проговорюють ім’я кожної дитини так, ніби її покликав вітерець: «Ваню, ш-ш-ш». ВЕСНЯНИЙ ВІТЕР
Віє вітер, віє вітер
Цілий день у гаї,
Він усім деревам віти
Гойдає-хитає.
І шумлять вони, гіллясті,
І під вітром гнуться,
Ці вітриська — от напасті —
Де ж вони беруться?

Та наблизивсь тільки лише Довгожданий вечір —

Вітерець подув все тихше
Та й заснув нарешті.

Діти, піднявши руки вгору (пальці розчепірені), зображують дерева, що хитаються з боку в бік під сильним вітром. На останні рядки віршика поступово
уповільнюють гойдання і, врешті, стають непорушно.
ІІ. Основна частина — Яка зараз пора року? Доведіть.
Гра «Ми знаємо прикмети весни» Діти утворюють коло, виставляють долоні до центра кола, а Вих., ставши в центр, почергово торкається їхніх долоньок і промовляє: «Ми знаємо прикмети весни». Дитина, на якій закінчується фраза, називає весняну прикмету і сідає до столу.
— Чим займаються дорослі навесні у садах? на квітниках? на городах? — Навіщо вони поспішають усе це робити навесні? — Послухайте вірш.СОНЯЧНО
— Чи добра погода? —
Спитала Маринка.
— На синьому небі
Нема ні хмаринки.
Всміхається сонце —
Усе зацвіло,
І ллється у вікна
Весняне тепло.
А люди веселі
Спішать працювати:
Копати городи,
Поля засівати,
Щоб сил набирались
Зернинки малі
У сонцем зігрітій
Вологій землі.
(Н. Забіла)

— У людей навесні дуже багато роботи, тому ніколи відпочивати. У народі кажуть: «Що посієш — те й пожнеш», «Весняний день, рік годує». От люди
і працюють: пророщують насіння, готують ґрунт до посіву, сіють хліб. На городах, де маленькі грядки, люди працюють лопатами, граблями, сапами, а на
великих полях — трактори, сіялки.
— Сьогодні листоноша приніс нам посилку від нашої весни-красуні. Що в ній? Так, це пакетики з різним насінням. Мабуть, весна хоче, щоб і ми взяли участь у весняних роботах. Недарма в народі кажуть: «Настав травень, про землю дбай!». — Як називають професію людини, яка працює: на городі? в саду? на квітнику?
Дидактична гра «Що де росте?» Вих. пропонує дітям розглянути картки із зображенням фруктів, овочів, квітів. Їм необхідно розділити картки на три групи: що росте на городі, в саду і на клумбі.
— Молодці, а тепер розгляньмо пакетики з насінням. Розсортуємо їм. Поміркуйте, на які групи їх можна розділити. Ті пакети, де зображені квіти, містять насіння садових квітів для квітника. Ті пакети, де зображені овочі, містять насіння овочів для городу. Чому немає насіння для саду?
— Дерева в саду виростають із саджанців, що можна вирощувати із насіння фруктів, але у спеціальних приміщеннях — теплицях, оранжереях. Зазвичай люди саджають тоненькі стебельця майбутніх дерев, доглядають за ними, турбуються, аж доки не виростають великі плодові фруктові дерева.
Дидактична гра «Кому що потрібне?» Вих. пропонує розглянути картки із зображенням знарядь праці: лопата, граблі, сапка, ножиці-сікатор для обрізування дерев, щітка для вапнування дерев, відро, поливальниця. Діти мають назвати предмет, хто й де його має використовувати.
— Ми сьогодні багато говорили про роботу людей навесні. Ці роботи виконують майже всі люди різних професій — ті, хто небайдужий до довкілля, хто
дбає про красу рідної землі, хто доглядає сади і городи.
— Що ми можемо сказати про руки людей, які працюють на землі? Вони які? Ви звертали увагу на свої руки?
— Як виглядає рука, стиснута в кулачок? Руки людини — найвправніші майстри на світі. Стиснута в кулак рука людини нагадує будиночок, у якому мешкають п’ять пальчиків. Вони багато чого вміють робити, адже працьовитіта дружні. Шануймо і бережімо їх!
ІІІ. Підсумок — Молодці, діти! Подякуймо весні за подарунки і ходімо працювати на наш город, де приготовані вже грядки для посадки насіння овочів.

 

Тема тижня: На городі та квітнику попрацюємо
Тема дня: Городні рослини, умови їх вирощування
Дата: 03.05.22 Вівторок

Ознайомлення з соціумом

Мета: продовжувати краєзнавчу роботу з дітьми; формувати розуміння того, що Україна — це рідна країна, Батьківщина, де живе сама дитина, її родичі та друзі; узагальнювати та розширювати знання про місто, де живуть; ознайомити з облаштування міста, його суспільними закладами та видатними місцями; поглиблювати уявлення про навколишнє середовище; виховувати патріотизм, гордість за свій рідний край, за свою рідну домівку — місто, вулицю.
Попередня робота: екскурсії вулицями міста (села), що знаходяться поряд з дитячим садком; подорожі містом (селом) з батьками; розглядання ілюстративних матеріалів «Рідне місто»; читання художніх творів.
Матеріал: фото головних місць міста; порожні рамки для фото міста (села), зокрема площі, зоопарку, парку відпочинку, школи, університету, вокзалу, аеропорту; картки із зображенням тварин, предметів, їжі (кермо, колесо, люстерко, молоко, цукерки, машина, світлофор, тигр, верблюд).
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Організаційний момент Вих. пропонує дітям подорож рідним містом.
Крокую містом сонячним із усмішкою я.
Допомагає скрізь мені ця усмішка моя.
Лиш усміхнусь — веселим вмить похмурий день стає,
І радість щедро розлива навкруг тепло своє.
Усміхнуся перехожим, сонцю, квітам усміхнуся.
Маю я веселу вдачу, нею поділюся.
Візьму з веселки кольори, я розфарбую все.
Хай барвами яскравими сіяє місто моє.

— Про що ми говоритимемо сьогодні?— Так, ми говоритимемо про своє рідне місто.
ІІ. Основна частина — Кожна людина з любов’ю ставиться до своєї маленької батьківщини, де вона народилася, де зробила свій перший крок у життя, де вперше пізнала світ, почула рідну мову, мамину колискову пісню, де вперше побачила весняну веселку. Саме навесні наше місто засяяло всіма кольорами веселки, усміхаються перехожі. Назвіть, будь ласка, малу батьківщину — місто (село), де живемо ми, де живуть наші рідні й друзі. Здійснимо фотоподорож весняними вулицями нашого міста.
Дидактична гра «Фотоподорож» Вих. пропонує дітям обирати фото на столі зі знайомими місцями рідного міста. Необхідно називати їх і розміщувати у порожніх рамках на стіні —формувати фотовиставку.— Перше фото — символіка нашого міста — герб міста, прапор. Яку форму та кольори має герб нашого міста? Якими є кольори прапора нашого міста? Про що вони розповідають?
Про все, що приємно місту,
Про все, що нам дороге.
Герб вам може розповісти
Цікаво про все, про все.

Друге фото — головна будівля нашого міста — Адміністрація. Хто найголов- ніший у місті? (Мер) У чому полягає його робота? Мер старається у нас.
Він, звичайно, просто клас
Місто він привів в порядок,
Чистота навкруг у нас.

Ще одне фото — обеліск слави, місце пам’яті. Кому присвячені ці скульптурні споруди? Навіщо вони зараз, адже війна давно закінчилася? Могили загиблих воїнів під час Великої Вітчизняної війни — це наша святиня. Минають роки, а пам’ять залишається. Ваші батьки розкажуть вам про страшну війну, а ви розкажете своїм дітям. 9 травня український народ святкує День Перемоги — сумний день і веселий водночас. Радісний тому, що він приніс на нашу землю мир і спокій. А сумний, бо ціна цієї радості — життя мільйонів наших співвітчизників.
І живуть у пам’яті народу
Його вірні дочки і сини,
Ті, що полягли на полі бою,
І ті, що повернулися з війни.
Вони ішли у бій за те, щоб до останку
Перемогти ненависних катів,
Щоб світ увесь у мирному світанку
Під прапорами Перемоги золотів.

Наступне фото — школа. Чому необхідно відвідувати школу? Навіщо люди вчаться?
Школа — це велика дитяча країна,

У ній відкривається білий наш світ.

Тут пізнає себе кожна дитина
І вирушає звідси в політ.
Знань надається тут першооснова,
Жити, дружити, учитися в ній.

— Знайдіть фото своїх улюбл. місць відпочинку у місті. (Площа, зоопарк, цирк, парки відпочинку, озеро, дит. залізниця, дельфінарій, кінотеатри, театри) Що ще є на вулицях міста (села)? Так, на вулицях міста (села) ми можемо побачити багато будинків, магазинів, шкіл, дит. садків, різний транспорт.
Вих. звертає увагу дітей на малюнок вулиці міста (села). — Розгляньте малюнок. Як ви вважаєте, що на ньому зображено: місто чи село? За якими ознаками ви це визначили? (Великі багатоповерхові будинки, багато транспорту, людей, вулиця широка) Розкажіть про свою вулицю, свій будинок, зверніть увагу на кількість поверхів у ньому. Так, молодці. Адже окремі вулиці — це частини великого міста. Хто знає адресу нашого дитячого садка?
Дидактична гра «Що це?» Вих. демонструє дітям декілька карток, на яких зображені частини якогось предмета (явища, об’єкта). Діти повинні назвати, елементом чого є ця частина, де може розташовуватися предмет (наприклад: колесо, руль, люстерко (машина, велосипед та ін.); цеглина, кран, лопата (будівельний майданчик); машина, світлофор, пішохідний перехід (дорога в місті); тигр, слон, верблюд (зоопарк, цирк); хліб, молоко, цукерки (магазин)).
ІІІ. Підсумок. — Вам подобається наша Батьківщина? Чим саме? Яку назву вона має? Назвіть головне місто нашої держави. У якому місті ви живете: у великому чи маленькому? Що вам найбільше подобається у нашому?

3 Заняття Фізкультура Повзання по похилій дошці в упорі, стоячи на колінах і кистях. Ходьба по мотузці, покладеній на підлогу зиґзаґоподібно.

 

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.