Зростання

Зростання - збільшення розмірів і живої маси організму, що розвивається.
Зростання многоклеточного організму відбувається за рахунок збільшення числа окремих складових його клітин, їх розмірів, а також загальної маси міжклітинної речовини. Новонароджені тварини, як правило, різко відрізняються від дорослих форм не тільки розмірами, але і якісно, відповідно з чим процес зростання необхідно розглядати в комплексі з іншими явищами, що супроводжують розвиток організму протягом онтогенезу (див.). Швидкість росту знижується з віком. Крім того, швидкість росту окремих органів і частин тіла тварин і людини також неоднакова, і пропорції тіла протягом життя змінюються, що є результатом складної взаємодії факторів, що регулюють формоутворення живого організму. У процесі росту змінюються фізико-хімічні властивості організму. Процентний вміст води в процесі росту прогресивно зменшується, в ембріональному періоді у людини з 97 до 75%, до місячного віку до 70%, а у дорослих вміст води становить вже 65%. Зміст жиру, білків і солей, навпаки, зростає.
У координації процесу росту у людини виняткову роль відіграє діяльність центральної нервової системи та ендокринних залоз. Так, наприклад, видалення щитовидної залози гальмує зростання. Аналогічні явища мають місце у дітей при недостатності щитовидної залози - вроджене недорозвинення її обумовлює затримку фізичного та психічного розвитку. Ще більш виразно вплив на зростання гіпофіза.
У процесі росту розвиваються спадкові задатки і виявляється цілий ряд властивостей, необхідних протягом подальшої індивідуального життя. Їх поява залежить від конкретних умов росту організму. Одна з умов успішного зростання - це повноцінне харчування. Тривале голодування або недостатнє в якісному або кількісному відношенні харчування веде до гальмування росту. Особливо несприятливо позначається на зростання недолік в їжі повноцінних білків, що містять незамінні амінокислоти (наприклад, лізин, триптофан, тирозин, феніл-аланін), тим більше, що деякі з амінокислот є незамінними для організму, що росте (фенілаланін, тирозин, цистин), а також вітамінів, мінеральних солей і деяких інших харчових речовин.
На зростання можуть надавати несприятливий вплив захворювання, в результаті яких розвивається дистрофія (вроджені вади серця, енцефалопатії, ендокринні розлади), а також спадково обумовлені захворювання з важкими обмінними порушеннями (муковісцидоз, целіакія, ексудативна ентеропатія).
Інтенсивність росту тіла в довжину неоднакова протягом року і є максимальною навесні і раннім літом, мінімальна інтенсивність росту - пізнім літом і ранньою осінню.
Розрізняють прогресивну, стабільну і регресивну стадії зростання. Перша з них охоплює період від народження до 20-21 року у жінок і до 25-30 років - у чоловіків. Стадія стабілізації зростання триває приблизно до 50 років, після чого починається поступове його зменшення (регресивна стадія) за рахунок викривлення хребта і сплощення міжхребцевих дисків.
Довжина тіла доношеної новонародженого коливається від 48 до 52 см (середній зріст для хлопчиків 51 см, для дівчаток - 50 см). Протягом перших днів життя довжина тіла дитини дещо зменшується, так як вирівнюється деформація черепа, що виникла в результаті акту пологів. Подальше наростання довжини тіла у дітей схильне широким індивідуальним коливанням і в різні періоди дитинства відбувається нерівномірно. Найбільш інтенсивний ріст людини в перші роки життя. Так, довжина тіла за 1-й рік життя збільшується на 20-25 см, на 2-му році збільшення зростання становить 10 см, на 3-му - 8 див. Первісна довжина тіла новонародженого подвоюється до 4 і потроюється до 14-15 років. У період статевого дозрівання активність росту знову збільшується.

Таблиця середнього зросту дітей від 1 року до 15 років

Вік, р Зріст, см
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
74
85
93
100
106
114
119
125
129
135
140
145
150
157
160

Орієнтовно середній зріст дитини старше року можна визначити за формулою: Х = 75 +5n, де X - шукана довжина тіла дитини в см, n - вік у роках, 5 - коефіцієнт приросту за один рік життя, 75 - зростання однорічної дитини (див. таблицю).
Для характеристики фізичного розвитку слід оцінювати пропорції тіла дитини, так як окремі частини тіла ростуть нерівномірно: наприклад, за весь період росту довжина ніг збільшується приблизно в 5 разів, довжина руки - в 4 рази, тулуба - у 3 рази, а висота голови - лише у 2 рази.
Окружність голови новонародженого 34-35 см, окружність грудей 32-34 див. Розміри їх вирівнюються до 2-3 міс. Після року окружність грудей перевищує окружність голови приблизно на стільки сантиметрів, скільки років дитині.
В результаті нерівномірного зростання голови, тулуба, кінцівок відбувається зміщення середньої точки довжини тіла. У доношеної новонародженої ця точка припадає на пупок, потім спускається нижче, у віці 6 років вона розташовується між пупком і симфізом, а у дорослого - на симфіз.
У багатьох країнах Європи і Росії відзначається тенденція до збільшення інтенсивності росту, а також більш рання віково-статева диференціювання дітей - так зване явище акселерації (див.). В результаті цього середні арифметичні величини зростання стають більше.