Фізична активність дітей з перевищенням ваги

Фізичні вправи для повних дітей не відрізняються від рухової активності дітей з нормальною вагою. Однак, якщо ми хочемо, щоб діти з перевищенням ваги, які в більшості ліниві і уникають рухів, ефективно займалися, виявляли інтерес до фізкультури та спорту, треба з особливою наполегливістю підійти до цього. Обов'язково введення фізичних вправ в режим дня дитини з метою розвитку рухових якостей і ліквідацію або хоча б зниження надмірної ваги. Отже, ціль не тільки в тому, щоб позбавити дитину від зайвих кілограмів, але зміцнити його руховий апарат і виробити гарну поставу, ходу, правильне дихання, навички правильного виконання різних рухів, сформувати звичку до раціонального режиму рухової активності.
При здійсненні цієї мети треба керуватися певними принципами:
- ставлення батьків, вчителів фізкультури і лікарів до дитині із зайвою вагою повинно бути оптимістичним, обнадійливим, але в той же час твердим і послідовним;
- навантаження слід збільшувати поступово;
- діти повинні виконувати вправи усвідомлено;
- щодня необхідно робити вправи для всіх груп м'язів;
- кожне заняття повинно включати вправи для правильної постави або для усунення ортопедичних дефектів;
- як можна більше часу слід присвячувати рухливих ігор та занять спортом;
- обов'язково відводити час, особливо у вихідні дні, для занять фізкультурою.
Ми прагнемо до того, щоб товсті діти навчилися володіти своїм тілом, легко і просто ходити, правильно бігати і стрибати, позбавилися від дисгармонії рухів. Поступово ми розвиваємо у них спритність, реакцію, силу і витривалість, щоб вони якомога швидше позбулися незручностей на уроках фізкультури в школі. Багато недоліки - такі, як кіфоз (згорблена спина) і сколіоз (викривлення хребта), видатні лопатки і особливо плоскостопість і иксообразные ноги можна значною мірою виправити завдяки правильно підібраним спеціальним вправам.
Кожного кремезного дитини повинен обстежити шкільний лікар і вирішити, чи може дитина займатися з повним навантаженням або з певними обмеженнями. Слід переконати дитину, що інтенсивний рух необхідно не тільки для його росту і розвитку, але також і для досягнення ідеальної ваги. Ми повинні залучати дитину до фізичних вправ, створюючи на заняттях радісну атмосферу. Не слід спочатку його втомлювати. Для товстих дітей, більшість яких страждає плоскостопістю, виявилися невідповідними тривалі піші прогулянки. Набагато ефективніше короткі пробіжки, що чергують з стрибками або перелезанием через перешкоди, і інші природні рухи. Поступово ми знайомимо дітей з вправами для певних груп м'язів (наприклад, для зміцнення м'язів живота, спини, ніг). Для розвитку спритності підходять перекиди з різних положень, лазіння і подолання перешкод. Для дітей старшого віку добре включити в заняття ігри з м'ячем (перекидання м'яча, баскетбол, волейбол, для хлопчиків - футбол). Виправдалося також введення основ легкої атлетики, а у дівчаток і хлопчиків починаючи з 13 років - танцювальної підготовки (елементи бальних танців, головним чином латиноамериканських). Активні рухи, фізичні вправи, спортивні ігри, ритмічна й танцювальна підготовка пробуджують у дітей інтерес до фізкультури, допомагають їм знайти здоров'я і впевненість у собі.
З доступних предметів рекомендуємо для занять скакалки, палиці, гантелі, а також рушники, які зручно застосовувати для розтягуючих рухів і зміцнення ослаблених м'язів плечового пояса. Можна використовувати також приставні сходи і лавки (будинку їх замінять стільці, столи та диван-ліжка). Вправи з предметами і снарядами призначені дітям шкільного віку та молоді.
Заняття розтовстілих дітей мають бути жвавими, різноманітними, важкі вправи слід чергувати з більш легкими, щоб інтенсивність занять зростала і знижувалася. Інтенсивність навантаження змінюється в залежності від можливостей дітей. Оскільки більшість товстих дітей зростають у сім'ях, які страждають ожирінням, ми радимо регулярно займатися з дітьми і батькам - завдяки цьому в сім'ї сформується і зміцниться руховий режим.
Якщо деякі вправи представляють труднощі, їх можна виконувати з менш складних основних положень (лежачи, сидячи). Найпростіше - положення лежачи на спині: воно робить можливим загальне розслаблення, так як вага тіла розподілена на більшій поверхні. Розслабити м'язи живота, «розвантажити» тазостегнові суглоби, напружити сідничні м'язи також краще вдається в положенні лежачи на спині.
Діти з зайвою вагою повинні робити вправи в швидкому темпі, щоб як можна більше схуднути. На підставі наших спостережень ми прийшли до висновку: швидкий темп можна поставити тільки тоді, коли дитина правильно освоїть виконання рухів. Деякі вправи навіть рекомендується виконувати в повільному темпі або із зупинкою. Кожна вправа повторюється 5 - 10 разів, поступово кількість повторень збільшується. Від легких вправ поступово переходять до більш складним.
Неправильно навантажувати при заняттях тільки окремі м'язові групи, бажано щодня розминати все тіло. Дуже велике значення при виконанні вправ має правильне дихання.